آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10143
تاریخ انتشار : 24 تیر 1391 13:35
تعداد بازدید : 595

گزارش سیمانتک از میزان شیوع اسپم در 200 کشور جهان

عربستان در صدر دریافت کنندگان هرزنامه

سیمانتک، شرکت امنیت شبکه های کامپیوتری و اینترنت به تازگی اطلاعات جامعی از منابعی که اینترنت را در جهان تهدید می کند، در گزارشی با عنوان شبکه هوشمند جهانی ارایه داده که در آن بیش از 6/64 میلیون منبع حمله سایبری و هزاران رویداد را در هر ثانیه ثبت کرده است.

در واقع، سیمانتک برای تکمیل این گزارش، فعالیت حملات اینترنتی را در بیش از 200 کشور مورد بررسی قرار داده است. سیمانتک در حال حاضر از پایگاه داده‌های آسیب‌پذیر جهان که شامل بیش از 47 هزار و 662 آسیب‌پذیری بوده، پشتیبانی می‌کند. این شرکت همچنین اطلاعاتی از ایمیل‌های اسپم، فیشینگ و بدافزار که از منابع مختلف گردآوری کرده، ارایه داده است. Skeptic، فناوری سیستم ابری ابتکاری سیمانتک قادر است تهدیدات جدید را قبل از اینکه به شبکه‌های مشتریان برسند، کشف کند.
به گفته مقامات سیمانتک، این شرکت روزانه بیش از هشت میلیارد پیام ایمیلی و بیش از 4/1 میلیارد درخواست وبی را از 15 مرکز داده جمع‌آوری می‌کند.
 این شرکت همچنین اطلاعات فیشینگ را در اختیار جامعه ضد سرقت کسب‌وکارها، خرده‌فروشان محصولات امنیتی و بیش از 50 میلیون مصرف‌کننده قرار می‌دهد. این منابع، به تحلیلگران سیمانتک امکان داده تهدیدات امنیتی از جمله کدهای مغرضانه،  فیشینگ و اسپم را شناسایی کنند.
تحلیل روند اسپم‌ها
در ماه ژوئن، نرخ جهانی اسپم در ترافیک ایمیل نسبت به ماه مه یک درصد افت داشت و تعداد اسپم‌ها به کل ایمیل‌ها به 8/66 درصد رسید
 (یک اسپم در 5/1 ایمیل).
این در حالی است که در ماه فوریه گذشته نیز نسبت كلی میزان هرزنامه‌ها نسبت به كل ایمیل‌های رد و بدل شده در فضای مجازی با كاهش یك درصدی نسبت به ماه ژانویه مواجه بوده و به 68 درصد (یک ایمیل از هر 47/1 ایمیل) رسید.
البته این روند در ادامه‌ روند كاهشی سطح هرزنامه‌هاست كه از نیمه دوم سال 2011 شروع شده است. در شکل (1) روند جهانی ارسال اسپم‌ها را از اواخر سال 2011 می‌بینید.
با توجه به وضعیت هرزنامه‌ها در جهان از نظر جغرافیایی، مجارستان در ماه ژوئن، بیش از کشورهای دیگر هدف هرزنامه‌ها قرار گرفته است و نرخ ارسال اسپم به این کشور 3/73 درصد بوده است.
نرخ اسپم‌ها نسبت به کل ایمیل‌های ارسال شده، در آمریکا به 4/66 درصد و در کانادا به 5/66 درصد رسیده است. این در حالی است که سطح اسپم در بریتانیا  2/67 تخمین زده شده است.
در هلند نیز اسپم‌ها 9/68 درصد از ترافیک ایمیل و در آلمان 3/66 درصد، در دانمارک 66 درصد و در استرالیا 1/66 درصد را به خود اختصاص داده‌اند. بنابر این گزارش، نرخ ارسال هرزنامه‌ها نسبت به ایمیل‌ها در هنگ کنگ به 9/65 درصد و در سنگاپور 8/65 درصد و در ژاپن به 4/63 درصد رسید. این در حالی است که تعداد اسپم‌ها نسبت به ترافیک ایمیل در ماه ژوئن در آفریقای جنوبی به 8/66 درصد و در برزیل به 71 درصد رسید.
اگر بخواهیم این آمار را در ماه فوریه براساس گزارش خود سیمانتک مقایسه کنیم، باید گفت که عربستان نه تنها در صدر كشورهای دریافت كننده هرزنامه بود، بلكه شاهد افزایش نرخ هرزنامه هم بود.
 میزان هرزنامه‌ها در این كشور به نرخ 2/76درصد رسیده بود. بعد از آن، چین با 7/74 درصد بیشترین میزان بلوكه ایمیل‌ها به عنوان هرزنامه را داشته كه نسبت به ماه ژانویه شاهد كاهش جزیی بوده است.
در آمریكا نیز 9/68 درصد ایمیل‌های دریافتی اسپم بوده‌اند و در كانادا این میزان 5/68درصد بوده كه نسبت به ماه ژانویه بیش از یك درصد كاهش داشته است.
صنایعی که هدف هرزنامه‌ها قرار گرفتند
جالب است بدانید که صنعت خودروسازی بیشتر از صنایع دیگر در ماه ژوئن مورد هدف هرزنامه‌ها قرار گرفتند؛ چنانکه نرخ اسپم در این صنعت به 7/69 درصد رسید. بعد از خودروسازی، صنعت آموزش با اختصاص 8/66 درصد دومین هدف هرزنامه‌ها در ماه ژوئن بود. این میزان در صنعت IT حدود 4/66 درصد، در حوزه خرده‌فروشی 66 درصد، در بخش دولتی 2/67 و در بخش مالی به 2/66 درصد رسید. براساس این گزارش، نرخ ارسال هرزنامه‌ها برای کسب‌وکارهای متوسط در ماه ژوئن 4/66 درصد و در کسب‌وکارهای بزرگ 9/66 درصد بوده است. این امر نشان می‌دهد که تفاوت هرزنامه‌هایی که کسب‌وکارهای بزرگ و آنهایی که کسب‌وکارهای متوسط را مورد هدف قرار داده‌اند، بسیار اندک است.
در ماه فوریه نیز بخش صنعت خودرو بیشتر از صنایع دیگر مورد تاخت‌وتاز هرزنامه‌ها قرار گرفته بود؛ به طوری كه تعداد هرزنامه‌ها در ماه ژانویه در این صنعت 9/70 درصد بوده است. پس از آن صنعت آموزش با 6/70 درصد قرار دارد.
صنعت شیمی و دارویی با 9/68 درصد هرزنامه مواجه بوده و بخش خدمات فناوری اطلاعات 4/68 درصد هرزنامه‌ها را به خود اختصاص داده است. نرخ هرزنامه برای شركت‌های كوچك و متوسط 3/68 درصد، در مقایسه با 9/68 درصد برای شركت‌های بزرگ بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :