آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10173
تاریخ انتشار : 25 تیر 1391 10:34
تعداد بازدید : 863

ایجاد شبکه دفاعی برای جلوگیری از حملات سایبری

طرح ایجاد شبکه دفاع حملات سایبری با تصویب شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در دستور کار پژوهشکده ICT دانشگاه صنعتی امیرکبیر قرار گرفت و رییس دانشگاه اعلام کرد که این طرح به منظور جلوگیری از حملات روزانه سایبری اجرایی می شود.

مهر- شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) از یک سال و نیم قبل بر اساس دستور رییس‌جمهور مبنی بر تعریف 20 پروژه بزرگ برای واگذاری به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور و با توجه به وظایف این شورا، تعریف پروژه‌های کلان ملی را در راستای رفع نیازهای کشور در دستور کار قرار داد.
در این راستا در دو جلسه کمیسیون دایمی شورای عتف 37 پروژه مورد بحث و بررسی و امتیازدهی و تصویب قرار گرفت.اعتبار مصوب برای 37 پروژه کلان حدود دو هزار و 500 میلیارد تومان و مدت زمان اجرای این پروژه‌ها حداکثر پنج سال در نظر گرفته شد.
هم راستایی با اولویت‌های ملی اسناد بالادستی و نیازهای کشور، توسعه علم و فناوری مستقر بر لبه دانش، همکاری نهادها و سازمان‌های مختلف در اجرای پروژه و دارا بودن نتایج عملیاتی راهبردی از جمله معیارهای تعیین و رتبه‌بندی 37 پروژه مصوب جلسات کمیسیون دایمی شوراهای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ذکر شده است.
با توجه به حملات سایبری به سایت‌های صنایع پیشرفته، یکی از پروژه‌هایی که در این زمینه تعریف و تصویب شد، پروژه کلان طراح شبکه دفاع سایبری است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دانشگاه محوری برای اجرای آن معرفی شد.بر اساس تصویب کمیسیون دایمی شورای عتف دانشگاه‌های صنعتی شریف، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات به عنوان مراکز همکار این طرح تعیین شدند.
جزییات شبکه دفاع سایبری
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به جزییات طرح شبکه دفاع سایبری، توضیح داد: با توجه به توسعه فضای اینترنتی و سایبری در دنیا، موضوعی با عنوان «جنگ نرم» مطرح شده است که یکی از مصادیق آن حملات روزانه سایبری به بخش‌های مختلف است. علیرضا رهایی با اشاره به حملات سایبری به برخی از بخش‌های کشور، گفت: باتوجه به حملات روزانه‌ای که به بسیاری از بخش‌های مختلف صنایع‌های تک می‌شود، انجام یک پروژه زیربنایی و ایجاد یک سیستم امنیت اطلاعات از اولویت خاصی برخوردار بود.
وی ادامه داد: در این راستا بر اساس مصوبات شورای عالی عتف پروژه طرح دفاع سایبری تعریف و دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دانشگاه محوری و اصلی مطرح شد.
دستگاه‌های همکار در طرح شبکه دفاع سایبری
رهایی با تاکید بر اینکه در این پروژه دانشگاه امیرکبیر در کنار سایر دانشگاه‌های همکار اقدام به ایجاد شبکه دفاع سایبری می‌کند، یادآور شد: دانشگاه مالک اشتر از جمله دانشگاه‌های همکار در این پروژه کلان است.
وی یادآور شد: این طرح با استفاده از تیم‌های متخصص در حوزه‌های کامپیوتر و امنیت اطلاعات اجرایی می‌شود.
زمان اجرای طرح شبکه سایبر
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص زمان اجرای این پروژه خاطرنشان کرد: این پروژه از اوایل تیرماه ابلاغ شد و کارهای اجرایی مربوط به این طرح کلان در پژوهشکده ICT دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال پیگیری است.
وی ابراز امیدواری کرد که با عزم و نیاز جدی کشور در این زمینه و حملات سایبری که در بخش‌های مختلف کشور مشاهده می‌شود، بتوانند با سرعت مناسبی این پروژه را اجرایی کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :