آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10185
تاریخ انتشار : 25 تیر 1391 10:45
تعداد بازدید : 874

وزير ICT در واکنش به گفته‌های اخیر اخوان به آبادی

تعدد اپراتورها نشانه حمایت از بخش خصوصی است

وزير ارتباطات درباره اظهارات دبير شوراي عالي فضاي مجازي مبني بر در اختيار داشتن بودجه هاي ميلياردي توسط برخي سازمان هاي دولتي و حمايت نكردن آنها از بخش خصوصي، گفت: همان طور كه پيش از اين هم اعلام شده اين وزارتخانه بيشترين ميزان آزادسازي را به خود اختصاص داده و تاكنون بالغ بر یکهزار و 855 پروانه كلي صادر كرده است.

ایسنا- رضا تقي‌پور گفت: ما در حال حاضر پنج اپراتور موبايل، شش اپراتور تلفن ثابت و اپراتورهايي در حوزه وايمكس داريم كه ايجاد اين اپراتورها معنايي به غير از حمايت از بخش خصوصي ندارد.وي افزود: معمولا وقتي بحث حمايت از بخش خصوصي به ميان مي‌آيد، فورا اين سوال در ذهن افراد نقش مي‌بندد كه چه ميزان هزينه بابت اين موضوع اختصاص داده شده است. اما همين كه ما اپراتورهاي متعدد داشته باشيم، نوعي آزادسازي است و همان‌طور كه اعلام شده بزرگ‌ترين خصوصي‌سازي تاريخ را در بخش مخابرات داشته‌ايم.
وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات در عين حال عنوان كرد:‌ البته برخي موارد مربوط به بحث‌هاي حاكميتي و امنيتي مي‌شود كه تبعا وزارتخانه متولي اين بحث‌ها خواهد بود و اين بخش كار را بر عهده خواهد گرفت.
وی افزود: ‌البته سياست‌هاي مربوط به بورس را ما در وزارتخانه خود تعيين نمي‌كنيم و اينكه تركيب اقتصاد كشور در بخش‌هاي خصوصي و دولتي از چه قرار باشد جزو مباحث كلاني است كه در شوراي اقتصاد و هيات دولت مورد بررسي قرار مي‌گيرد.وي گفت: ما مدعي هستيم امروز به صورت كاملا رقابتي و بدون تبعيض مباحث مربوط به خصوصي‌سازي را انجام داده‌ايم و تاكنون پروانه‌هاي مختلفي كه ما اعطا كرده‌ايم همه از طريق مزايده بوده و در مواردي كه به صورت ترك تشريفات عمل كرده‌ايم، اقدامات با هماهنگي دولتي صورت گرفته است.
خودکفایی در تولید 150نمونه تجهیزات مخابراتی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در گفت‌و‌گو با مهر با تاکید بر حمایت این وزارتخانه از تجاری‌سازی تولیداتی که تاکنون به مرز انبوه رسیده‌اند از خودکفایی ایران در تولید 150 نمونه تجهیزات مخابراتی و ارتباطی خبر داد.
تقی‌پور با اشاره به طراحی مدل و الگویی برای برقراری تنظیم ارتباط بین تولید و مصرف که در نهایت منتج به مدیریت واردات و تولید داخلی می‌شود، گفت: هدف اصلی این ستاد حمایت از تولیدکنندگان داخلی است به نحوی که در سال جاری بالغ بر شش محصول اصلی با حمایت وزارت ارتباطات و مرکز تحقیقات مخابرات ایران آماده تولید شده است.
وی این محصولات را شامل نرم‌افزار طراحی شبکه‌های مخابراتی، SDH نوری در دو سطح STM1 و STM4، SDH رادیویی و شبکه‌های مخابرات نوری دانست و گفت: تلاش این وزارتخانه آشنایی اپراتورها با توانمندی داخلی و برقراری ارتباط بین تولیدکنندگان در این بخش است که در این راستا درخواست‌های جدید برای محصولات جدید به کار گرفته خواهد شد. همچنین در این زمینه از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی نیز کمک به عمل خواهد آ‌مد.
خودکفایی ایران در تولید تجهیزات هسته مراکز فرستنده و گیرنده شبکه‌های مخابراتی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تجاری سازی تولیداتی که تا کنون به مرز انبوه رسیده‌اند در اولویت کاری این وزارتخانه قرار دارد، از خودکفایی ایران در تولید تجهیزات هسته مراکز فرستنده و گیرنده شبکه‌های مخابراتی خبر داد و گفت:‌ تمامی تلاش این است که این محصولات در داخل کشور به کار گرفته شود و از ورود تجهیزات مشابه خارجی جلوگیری به عمل آید.تقی‌پور با اشاره به حمایت‌های مالی و پرداخت کم بهره برای شرکت‌های فناور که تولید داخلی انجام می‌دهند ادامه داد: در این ارتباط از محل وام وجوه اداره شده با تولید کنندگان داخلی قرارداد منعقد می‌شود.
وی همچنین طراحی مدل کمیته واردات اقلام وارداتی را از دیگر مصوبات کمیته حمایت از تولیدات بومی فاوا عنوان کرد و گفت:‌ استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای شبکه‌های اپراتورهای موجود از دیگر اقدامات ستاد بومی‌سازی فاواست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هم‌اکنون تفاهم‌نامه سه میلیارد دلاری میان پست بانک و صندوق توسعه ملی منعقد شده است، گفت: شرکت‌های حایز شرایط دریافت این تسهیلات می‌توانند از طریق پست بانک نسبت به دریافت وجوه در نظر گرفته شده اقدام کنند.وی سهم مخارج فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در سال 2010را 15 هزار میلیارد و 800 میلیون تومان عنوان کرد و گفت:‌ این  رقم 9/4 درصد از تولید ناخالص ملی را تشکیل می‌دهد که با وجود پروژه‌های در دست اقدام این رقم سال به سال رو به افزایش خواهد بود.
تقی‌پور گفت: تدوین بسته‌های حمایتی، حمایت‌های علمی، فنی، مقرراتی و قانونی، حمایت برای آغاز تولید انبوه، اعطای وام کم بهره، پرداخت مابه‌التفاوت هزینه دریافتی و نیز مشارکت در پروژه‌هایی که مرکز تحقیقات مخابرات به اتمام رسانده‌اند از جمله برنامه‌های حمایتی وزارت ارتباطات در راستای حمایت از تولید ملی خواهد بود.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون ایران در زمینه تولید 150 قلم کالای ارتباطی و مخابراتی به خودکفایی رسیده است، ادامه داد:‌ هم‌اکنون انواع کابل‌های مخابراتی، تجهیزات غیرفعال در شبکه‌ها، آنتن، دکل مخابراتی، کانکس، سوییچ، منابع تغذیه، سیستم‌های انتقال و نرم‌افزارهای مربوط به امنیت شبکه و صورتحساب‌گیری به طور کل در داخل تولید می‌شود و به هیچ وجه ورود آنها به کشور مجاز نخواهد بود و ثبت سفارش نمی‌شود.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: تنها بخشی از تجهیزات شبکه‌های ارتباطی و فناوری‌ اطلاعات که تولید آن در داخل میسر نبوده و پاسخگوی نیاز فعلی نیست به صورت مدیریت شده و محدود وارد کشور می‌شود.
وی ورود نرم‌افزارهای خارجی امنیت را خلاف امنیت عمومی عنوان کرد و گفت: طراحی و مدیریت شبکه‌ها از طرق مختلف و به صورت داخلی انجام می‌شود و از نظر تایید نمونه و استانداردسازی نیز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاسیس آزمایشگاه‌هایی در مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها ساز و کارهای مناسبی در این زمینه به کار گرفته است.
وی در خصوص تجهیزات پدافند غیرعامل و خودکفایی در این عرصه به اعمال کنترل‌های امنیتی اشاره کرد و گفت: در این زمینه تولیدات را منوط به تولیدات داخلی می‌کنیم و ملاحظات پدافند غیرعامل در حوزه طراحی و ساخت مراکز و تامین تجهیزات و کنترل خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :