آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10210
تاریخ انتشار : 25 تیر 1391 11:47
تعداد بازدید : 565

در واکنش به حذف گواهی سبز از روی محصولات این شرکت

خرید" اپل" در سازمان های آمریکایی ممنوع شد

چندی پیش اپل اعلام کرد که گواهی سبز را از روی تمامی محصولات خود حذف خواهد کرد.رابرت فریسبی، مدیر اجرایی EVEET، سازمان مربوط به ارزیابی محصولات دوستدار محیط زیست، در این خصوص گفت: شرکت اپل گفته که طراحی آنها دیگر در مسیری که منطبق بر اصول استاندارد این سازمان باشد، نیست.

 او در ادامه با اظهار تاسف گفت: آنها از حمایت‌کننده‌های مهم بودند و ما از اینکه آنها دیگر تمایلی به اینکه محصولات‌شان با این استاندارد سنجیده شود ندارند، ناامید شده‌ایم. این در حالی است که شرکت اپل زمانی به محصولات دوستدار طبیعت خود به ویژه مک‌بوک پرو افتخار می‌کرد و از آن استفاده تبلیغاتی می‌کرد.
حال با انتشار این خبر، بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای آمریکا خرید محصولات اپل را به دلیل ناسازگاری با محیط زیست ممنوع می‌کنند.
نهادها و سازمان‌های گوناگون در ایالات متحده در حالی خرید محصولات الکترونیکی اپل را ممنوع اعلام کرده‌اند که این شرکت به تازگی 39 محصول خود را از فهرست محصولات سازگار با محیط زیست در آمریکا حذف کرد.
محصولاتی که موفق به کسب استانداردهای مشخصی در زمینه سازگاری با محیط زیست شوند، در این فهرست قرار می‌گیرند و از مزایا و امتیازاتی از سوی دولت آمریکا بهره‌مند می‌شوند. اما به نظر می‌رسد محصولات اپل در این فهرست جایی ندارد و تعداد بیشتری از دستگاه‌های الکترونیکی این شرکت به طور فزاینده در حال خارج شدن از این فهرست سبز است.
یکی از استانداردهای این فهرست، پیاده کردن آسان قطعات دستگاه‌های الکترونیکی برای بازیافت است، اما طراحی و ساختار اکثر محصولات اپل به گونه‌ای است که با این استاندارد همخوانی ندارد.
برای مثال در ساخت سری جدید کامپیوترهای مک‌بوک پرو که از نمایشگر Retina برخوردار است، از مقدار زیادی چسب مخصوص برای سوار شدن و انسجام قطعات استفاده شده است و این مساله جدا کردن قطعات مختلف مک‌بوک پرو را دشوار می‌کند.
حذف 39 مورد از محصولات الکترونیکی اپل از فهرست محصولات سازگار با محیط زیست در حالی صورت می‌پذیرد که اپل داوطلبانه محصولات ناسازگار خود را از این فهرست سبز حذف کرد.
اداره حمایت از محیط زیست شهر سانفرانسیسکو یکی از سردمداران مخالفت با خرید محصولات الکترونیکی اپل است. این اداره با ارسال نامه‌ای به دفاتر حمایت از محیط زیست 50 شهر دیگر آمریکا اعلام کرد که منابع مالی شهرها از این به بعد نباید به خرید دستگاه‌های الکترونیکی اپل اختصاص یابد. این در حالی است که فقط بین 500 تا 700 دستگاه، یعنی چیزی کمتر از دو درصد کل سیستم‌های کامپیوتری نهادها و سازمان‌های دولتی سانفرانسیسکو را کامپیوترهای مک تشکیل می‌دهد.
منبع:رویترز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :