آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10953
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1391 11:26
تعداد بازدید : 624

ایران، درخواستی برای دامنه های سطح بالا ندارد

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: ایران درخواستی برای ثبت دامنه های سطح بالا به سازمان بین المللی آیكن ارایه نكرده است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- سعید مهدیون  افزود: برخی كشورها كه مدیریت اینترنت در اختیار آنهاست، این فضای عمومی را به ابزاری برای پیشبرد اهداف خود تبدیل كرده‌اند و بر همین اساس، هیچ درخواستی از سوی ایران برای ثبت دامنه‌های سطح بالا ارایه نشده است.
رییس كمیته دامنه‌های سطح بالا گفت: با توجه به فضای تحریم این موضوع قابل پیش‌بینی بود، البته صحبت‌هایی در باره ثبت پسوندهای tehran. توسط شهرداری تهران مطرح شده بود و اقدامات اولیه‌ای هم انجام شده بود اما به نظر می‌رسد به نتیجه نرسیده و به هر حال جای خالی tehran. حداقل در میان پسوندهای شهرهای دیگر خاورمیانه مثل دبی، استانبول، ابوظبی و دوحه مشاهده می‌شود.
مهدیون افزود: كشورهای شرق آسیا در این زمینه خیلی فعال بوده‌اند به ویژه ارایه درخواست‌ها به زبان‌های شرق آسیایی قابل توجه است.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب كه تعداد كل درخواست‌های مبتنی بر اسكریپت عربی/فارسی 15 مورد بوده، افزود: تعداد زیادی درخواست پسوندهای عمومی انگلیسی نیز از كشورهای حاشیه خلیج فارس ارایه شده است اما به نظر می‌رسد بیشتر به عنوان بستری برای ثبت شخصیت حقوقی درخواست دهنده از این كشورها استفاده شده است.
وی افزود: در مجموع از كشورهای منطقه خاورمیانه 62 درخواست ارسال شده كه 36 مورد مربوط به امارات، 10 مورد تركیه، پنج مورد بحرین، پنج مورد عربستان، سه مورد بحرین، دو مورد كویت و یك مورد مربوط به عراق است.
مهدیون ادامه داد: در مجموع یكهزار و 155 شركت در این فراخوان شركت كرده و یكهزار 930 درخواست برای یكهزار و 409 پسوند مورد نظر ارایه داده‌اند كه بیشترین تعداد درخواست مربوط به كشور آمریكا با 844 درخواست است و پس از آن كشورهایی همچون چین، فرانسه، آلمان و ژاپن قرار دارند.
رییس كمیته دامنه‌های سطح بالا در خصوص روند ثبت نام پسوند‌های اینترنتی گفت: آیكن طبق برنامه از قبل تعیین شده خودش از تاریخ 22 دی‌ماه 1390 امكان ارسال درخواست‌های دامنه‌های سطح بالای جدید را باز كرد، این سیستم به صورت برخط فعال شد و در نهایت در تاریخ 10 خرداد ماه 1391 بسته و دو هفته بعد از آن نیز فهرست پسوندهای درخواستی اعلام عمومی شد.
وی با اشاره به تاخیر در انجام ثبت نام به علت مشكل فنی گفت: مشكل فنی سیستم ثبت درخواست آیكن به حدی جدی بود كه 15 ساعت مانده به پایان زمان پذیرش درخواست آیكن مجبور شد سیستم را عمدا معلق كند. دلیل اعلام شده برای این تعلیق پیدا كردن یك باگ امنیتی بود كه امكان دسترسی غیر مجاز به اطلاعات برخی درخواست‌ها را می‌داد.
وی تاكید كرد: با توجه به اهمیت بسیار بالای محرمانگی اطلاعات در آن بازه زمانی كه البته بیشتر به دلیل رقابت‌های تجاری بود، این یك ضعف بزرگ بود و نقطه تاریكی در عملكرد آیكن به شمار می‌آید و این نقاط ضعف همگی می‌تواند نشان از لزوم حركت به سمت انتقال مدیریت اینترنتی به ارگانی قوی‌تر و جهانی‌تر باشد.
وی در پاسخ به این سوال كه تكلیف این درخواست پسوندها كی مشخص، افزود: زمان پیش‌بینی شده آیكن برای ارزیابی‌ها حدود دو سال است. البته ممكن است ارزیابی‌ها را دسته‌بندی كنند كه در این صورت آن دسته از پسوندهایی كه در سری اول قرار می‌گیرند، زودتر از سایرین تعیین تكلیف می‌شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :