آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10955
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1391 11:32
تعداد بازدید : 757

وزیر ارتباطات:

ایده شبکه ملی اطلاعات را صادر می کنیم!

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات در قالب سه فاز تا پایان برنامه پنجم توسعه نهایی می شود، گفت: فاز نخست شبکه ملی اطلاعات با تفکیک اینترنت از اینترانت تا یک ماه آینده اجرایی می شود و دستگاه های دولتی به این شبکه ملی منتقل خواهند شد.

فناوران - رضا تقی‌پور در همایش هم اندیشی توسعه فناوری‌های پایه شبکه ملی اطلاعات که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، حوزه اینترنت را حوزه‌ای فرابخشی برای ایفای نقش در تمامی عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، دفاعی و فرهنگی عنوان کرد و گفت: امروز در عصر انفجار اطلاعات برخلاف گذشته که تنها توسعه ارتباطات صوتی دغدغه کشورها بود تولید، پردازش و انتقال اطلاعات به عنوان موضوعی مهم برای همه مطرح است و بر این اساس کاربردهای شبکه اینترنت بسیار فراتر از آنچه که طراحان اولیه آن پیش‌بینی می‌کردند، در حال پیش روی است.

دسترسی دایمی دو میلیارد نفر در دنیا به اینترنت
وی با بیان اینکه از جمعیت هفت میلیارد نفری کل دنیا بالغ بر  دو میلیارد نفر به صورت فعال و دایمی به شبکه‌های ارتباطی دسترسی دارند، ادامه داد: این نشان می‌دهد که در بحث تولید محتوا، انتقال و امنیت اطلاعات نیازمند یک شبکه مطمئن، قابل اعتماد و با ظرفیت‌های بالا هستیم که ایده شبکه ملی اطلاعات مطرح می‌شود.
تقی‌پور با تاکید بر اینکه انتشار تعابیر مختلف و غیرصحیح از ایده شبکه ملی اطلاعات به دلیل نبود فکر منسجم پشت این ایده بوده است، گفت: این مشکل در برنامه پنجم توسعه کشور با تعریف شبکه‌ای تحت عنوان شبکه ملی اطلاعات رفع شد و هم‌اکنون شاهد هستیم که اجرای این شبکه در بیش از 20 ماده از مواد قانونی این برنامه تاکید شده است.
ایده اینترنت ملی یک دهه است که شکل گرفته
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این سوال که چرا به شبکه ملی اطلاعات نیاز است سوالی بسیار سطحی است، بیان کرد: در بسیاری از کشورها این ایده حدود یک دهه است که شکل گرفته چراکه بسیاری از کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که شبکه اینترنت در پاره‌ای مواقع و به دلیل شرایط مختلف کشورها نمی‌تواند پاسخگوی نیاز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها باشد.وی با اشاره به موضع‌گیری‌های اقتصادی و سیاسی متفاوت کشورها عنوان کرد: اینترنت برای بسیاری از کشورهای شرقی مانند چین و کره جنوبی قابل اعتماد نیست و ما شاهد هستیم که برای مثال کشور کره جنوبی که در بسیاری از شاخص‌های فناوری رتبه اول دنیا را در اختیار دارد، شبکه جدای از اینترنت راه‌اندازی کرده است.

اینترنت یکی از خدمات شبکه ملی اطلاعات خواهد شد
تقی‌پور معماری معین و یکپارچه را از جمله ویژگی‌های شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: با عملیاتی شدن شبکه ملی اطلاعات و تعریف کامل پروژه‌های بومی روی آن، اینترنت نیز به عنوان یکی از خدمات در کنار شبکه ملی اطلاعات وجود خواهد داشت اما به عنوان زیرساخت تلقی نمی‌شود.

اینترنت غیرقابل اعتماد است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه اینترنت غیرقابل اعتماد است، گفت: پروتکل اصلی شبکه ملی اطلاعات IP خواهد بود اما ما در طراحی و مدیریت شبکه حرف‌های زیادی برای گفتن داریم که در قالب شبکه ملی اطلاعات آن را پیاده‌سازی خواهیم کرد. براین اساس حفظ حریم شخصی و رفع مشکلات امنیتی به موازات این شبکه توسعه خواهد یافت.

روزی صادرکننده ایده شبکه ملی اطلاعات خواهیم بود
تقی‌پور با بیان اینکه ایران موضع خود را در مورد مدیریت اینترنت به عنوان یکی از کشورهای پیشتاز در عرصه اجلاس‌های جهانی مطرح کرده است، افزود: روزبه‌روز بر مخالفان این موضوع که مدیریت اینترنت نباید محدود به یک یا دو کشور باشد، افزوده می‌شود و براین اساس شمار طرفداران ایده ایران که مدیریت اینترنت را باید از این کشورها گرفت، افزوده می‌شود.وی با پیش بینی اینکه روزی صادرکننده ایده شبکه ملی اطلاعات خواهیم بود، در مورد افزایش تولید ناخالص ملی و بهره‌گیری از شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: براساس بررسی‌های انجام شده هر 10 درصد افزایش ضریب نفوذ باند پهن در کشورها افزایش یک تا چهار درصد تولید ناخالص ملی – GDP – را به همراه خواهد داشت.

تعریف سه فاز عملیاتی برای شبکه ملی اطلاعات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران نیز با اشاره به بهره‌برداری از طرح شبکه ملی اطلاعات به تشریح ابعاد و ویژگی‌های این طرح پرداخت و گفت: به ما تکلیف شده است که شبکه ملی اطلاعات تا پایان برنامه پنجم توسعه در 3 فاز  اجرایی شود که بر این اساس مرحله اول تا نیمه امسال و تا یک ماه دیگر انجام می‌شود که در این راستا تفکیک زیرساخت‌ها را بین شبکه داخلی و شبکه اینترنت خواهیم داشت. وی گفت: با انجام کارهای زیربنایی و اجرای مبنای اصلی در فاز نخست، به موازات این کار توسعه مراکز داده داخلی نیز در برنامه است که امروز در خیلی از استان‌ها این کار آغاز شده و در برخی استان‌ها به افتتاح هم رسیده و ما امیدوار هستیم فاز دوم این شبکه را تا پایان سال 92 داشته باشیم که در پایان این مرحله میزبانی تمامی سایت‌ها را در داخل کشور با ظرفیتی که ایجاد می‌شود، خواهیم داشت. تقی‌پور فاز سوم و پایانی شبکه ملی اطلاعات را مربوط به تکمیل مدیریت بومی شبکه عنوان کرد و گفت: اینکه همه نرم‌افزارها بدون استثنا و به ویژه نرم‌افزارهای مدیریت شبکه و امنیتی به صورت کامل در داخل کشور انجام شود؛ البته از آغاز این طرح نیز پرداختن به مباحث نرم‌افزاری و امنیتی به موازات شروع شده و عملیانی شدن آن نقطه تکمیلی کار
خواهد بود. وي ادامه داد: زماني بيش از صد سال پيش داستان با پست شروع شد و كم‌كم كار به تلگراف و تلفن كشيد و شايد بزرگ‌ترين دغدغه همكاران ما اين بود كه چطور تلفن را به همه برسانند اما اكنون در عصر انفجار اطلاعات هستيم و با نوعي يكپارچگي در توليد، جمع‌آوري و پردازش اطلاعات در سطح دنيا اهميت مبحث فناوري اطلاعات حتي از آنچه طراحان اين موضوع هم پيش‌بيني مي‌كردند، به مراتب بالاتر رفته است.وي ادامه داد:‌ وقتي استراتژي 2025 كشورهاي پيشرفته را مورد بررسي قرار مي‌دهيم مي‌بينيم كه در راس آنها به موضوع اشراف اطلاعاتي اشاره شده است كه قطعا اشراف اطلاعاتي از طريق همين شبكه‌هاي اينترنتي ايجاد مي‌شود.وزير فناوري اطلاعات و ارتباطات در عين حال عنوان كرد: البته بسياري از اين موارد از زمان آغاز طرح شبكه ملي اطلاعات مورد توجه قرار گرفته‌اند و در اين فازها بيشتر نقطه تكميلي آنها مورد توجه قرار دارد.
انتقال دستگاه‌های دولتی به شبکه ملی اطلاعات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات یک شبکه گسترده فرابخشی در سطح ملی است که چندلایه و با ظرفیت بسیار بالا پاسخگوی همه نیازها به ویژه نیازهای خدمات ارزش افزوده و دولت الکترونیکی است، گفت: امروز شاهد افزایش روز به روز حجم خدمات دولت الکترونیکی توسط بخش خصوصی و غیردولتی و دستگاه‌های اجرایی هستیم و شهریور ماه نیز کار تفکیک شبکه در گستره جغرافیایی کل کشور انجام می‌شود و این تفکیک باید به یک‌باره صورت گیرد. در این فاز دستگاه‌های دولتی به شبکه ملی منتقل خواهند شد و بعد از فاز آزمایشی به صورت دلخواه دستگاه‌ها و مراکز دیگری که تمایل داشته باشند، نیز می‌توانند به این شبکه بپیوندند. وی با بیان اینکه محدودیت پهنای باند در شبکه ملی نخواهیم داشت در مورد به کاربردن ترکیب کلمه اینترنت ملی گفت: این ترکیب اشتباه است چرا که اینترنت یعنی شبکه بین‌المللی و ما نمی‌توانیم بگوییم که شبکه بین المللی ملی؛ پس ما یک شبکه ملی اطلاعات داریم که پروتکل آن پروتکل اینترنت است.

نظارت مستمر بر شرکت مخابرات وجود دارد
وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در پاسخ به گلايه‌هاي برخي شركت‌هاي PAP استاني از شيوه انتقال پورت‌هاي پرسرعت توسط مخابرات و اينكه وزارت فناوري اطلاعات چه اندازه برروي مخابرات استاني نظارت كرده و تلاش در حل اين مشكلات دارد، بیان کرد: بحث نظارت به صورت ذاتي و برابر آنچه در پروانه‌هايي كه از سوي وزارتخانه اعطا مي‌شود، به طور مستمر وجود دارد. او ادامه داد: ‌امروز بحثي كه توسط شركت‌هاي PAP بايد ارایه شوند به‌طور روزانه و هفتگي گسترش مي‌يابد و در كنار اين پروانه‌ها كه از قبل براي مخابرات مركز صادر شده، شركت‌هاي استاني مخابرات هم مجاز شده‌اند كه پورت‌هاي پرسرعت در اختيار بخش خصوصي قرار دهند.
تقي‌پور گفت: البته در ارتباط با مشكلات مختلف بخش خصوصي و گلايه‌هاي آنها سال گذشته جلسات متعددي تشكيل شد و در نهايت در كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات اين مشكلات مطرح شد و اين مساله موجب شد مصوبه‌ خاصي براي اين بخش تدوين شود. طبيعي است از اين پس هم اگر مشكل جديدي در اين زمينه وجود داشته باشد با مراجعه به اين كميسيون مي‌توان هماهنگي‌هاي لازم ميان اپراتورها را ايجاد كرد.وزير فناوري اطلاعات و ارتباطات در پاسخ به سوال ديگری مبني بر برنامه‌ريزي‌هاي اين وزارتخانه براي بهبود شرايط دسترسي به اينترنت در استان‌هايي كه از ضريب نفوذي پاييني بهره مي‌برند، عنوان كرد: بايد توجه داشت كه يك طرف اين معادله درخواست و تقاضاي مردم است و صرفا اين‌گونه نيست كه ما زيرساخت‌ها را ايجاد كنيم چراكه عقل اقتصادي حكم مي‌كند هركجا كه تقاضا وجود دارد، ورود پيدا كنيم، حال اين ورود مي‌تواند از طريق شركت‌هاي PAP و يا مخابرات استان‌ها صورت بگيرد.
تقي‌پور افزود: تا جايي كه من مي‌دانم اين توسعه در استان‌هايي كه تقاضا وجود داشته صورت گرفته است و در مواقعي كه اين اتفاق به صورت طبيعي اتفاق نيفتاده تكليف شده است، تمامي اپراتورها به عنوان مبنا و نياز اوليه اين موضوع را مورد توجه جدي قرار دهند.
وزير فناوري اطلاعات و ارتباطات در ادامه صحبت‌هاي خود در پاسخ به اين سوال كه پيش از اين قرار بود مخابرات تنها براي روستاها و شهرهايي كه ضريب نفوذ پايين دارند، به ارایه اينترنت پرسرعت بپردازد اما اكنون حتي در شهرهاي بزرگ هم فعاليت مي‌كنند، توضيح داد: برخي اختيارات و امكانات در پروانه‌ها براي اپراتورهاي مختلف تعريف شده است و برخي بررسي‌هاي اقتصادي و يا طرح‌هاي تجاري نيز وجود دارد كه شركت‌هاي PAP و مخابرات استاني بايد به آنها توجه داشته باشند.

سکوت وزیر ارتباطات در برابر انتقال مرکز تحقیقات
تقي‌پور ادامه داد: اين تركيب كه در چه مواردي بخش خصوصي و در چه مواردي مخابرات بايد وارد شود، از قبل مشخص شده و با توجه به بحث عرضه و تقاضا مشخص است كه در چه بخش كدام اپراتور بايد وارد عمل شود.
وي گفت:‌ البته طبيعتا بخشي از فرآيند توسعه هم به صورت تكليفي برعهده شركت مخابرات قرار داده شده به عبارت ديگر اين شركت مكلف شده است در تمام مواردي كه بخش خصوصي وارد نمي‌شود، به صورت اجباري به ارایه خدمات بپردازد.اما وزير ارتباطات در پاسخ به سوال ديگري مبني بر واگذاري كامل مركز تحقيقات مخابرات به شوراي عالي فضاي مجازي گفت: فكر مي‌كنم اين موضوع نياز چنداني به توضيح ندارد و هر آنچه كه در سطح كشور در جريان است و براي آن تصميم گرفته شده اتفاق خواهد افتاد. البته توضيحات بيشتر در اين زمينه را هم مي‌توان از دوستاني كه اين طرح را اعلام كرده‌اند، جويا شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :