آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10963
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1391 11:49
تعداد بازدید : 461

IHS isuppli اعلام کرد

نوت بوک همچنان پیشتاز است

موسسه تحقیقاتی IHS iSuppli اعلام کرد با وجود رکود نسبی بازار کامپیوترهای شخصی، به نظر می رسد بازار نوت بوک های معمولی مجهز به هارد دیسک (HDD) دست کم در کوتاه مدت دچار نوسان نخواهد شد و تبلت Surface مایکروسافت یا نوت بوک هایی که از SSD به عنوان فضای ذخیره سازی آن استفاده شده است، تهدیدی برای نوت بوک های معمولی نخواهد بود.

فناوران- به گزارش رسانه آوات به نقل ازIHS iSuppli در میان تمام نوت‌بوک‌های مجهز به HDD و SSD، نوت‌بوک‌هایی با ظرفیت ذخیره‌سازی بیش از ۵۰۰ گیگابایت و قیمتی بین ۴۵۰ تا ۵۵۰ دلار بیشترین سهم بازار کامپیوترهای شخصی را با ۳۲ درصد فروش در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۲ به خود اختصاص داد.
نوت‌بوک‌های مجهز به HDD با ظرفیت بیش از ۳۲۰ گیگابایت و قیمتی بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ دلار با ۲۶ درصد فروش دومین حوزه محبوب کاربران کامپیوترهای شخصی طی این دوره بود. این در حالی است که نوت‌بوک‌های مجهز به SSD با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت و یا مجهز به نسل پیشرفته ‌هارد دیسک‌ها و قیمت بیش از ۹۰۰ دلار فقط سه درصد از سهم بازار را در اختیار داشت.
نوت‌بوک‌هایی که در گزارش IHS iSuppli آمده است، همگی از سیستم ذخیره‌سازی SSD یا HDD یکپارچه برخوردار است و نوت‌بوک‌هایی که در ساخت آنها ترکیبی از این دو به کار رفته است، مانند اولترابوک‌هایی با سیستم ذخیره‌سازی HDD با کشِ SSD و یا حافظه مستقل فلش NAND در این آمار جایی ندارد.
فنگ ژنگ، تحلیل‌گر سیستم‌های ذخیره‌سازی iSuppli می‌گوید: «رده‌بندی سهم بازار نوت‌بوک‌ها حاکی از آن است که نوت‌بوک‌های مجهز به SSD مانند مک بوک ایرِ اپل تهدیدی برای نوت‌بوک‌های مجهز به HDD به حساب نمی‌آید. نوت‌بوک‌های مجهز به SSD سریع‌تر، سبک‌تر و باریک‌تر است و چنین ویژگی‌هایی جذابیت این رده از نوت‌بوک‌ها را نزد مصرف کنندگان دوچندان می‌کند. با وجود این نوت‌بوک‌های مجهز به SSD اغلب ظرفیت کم و قیمت بالایی دارد. برای مثال قیمت مدلی از مک بوک ایر تنها با ۶۴ گیگابایت ظرفیت ذخیره‌سازی SSD حدود
یک هزار دلار قیمت دارد، در حالی که نوت‌بوکی با همین قیمت مجهز به سیستم ذخیره‌سازی HDD از ظرفیت بسیار بالاتری برخوردار خواهد بود.»
گفتنی است، در آمار IHS iSuppli تاثیر تبلت Surface مایکروسافت که به زودی وارد بازار خواهد شد در نظر گرفته نشده است. با وجود این به دنبال عرضه Surface در سه ماه سوم سال میلادی به نظر نمی‌رسد حضور این محصول پر سر و صدا در بازار تا پایان سال ۲۰۱۲ تاثیری روی فروش نوت‌بوک‌ها بگذارد.
علاوه بر این مدل ارزان قیمت Surface که RT نام دارد در دو نسخه با تنها ۳۲ و ۶۴ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی SSD عرضه خواهد شد که این ظرفیت‌ها قابلیت رقابت با نوت‌بوک‌های معمولی را ندارد. با وجود این IHS iSuppli پیش‌بینی می‌کند که نسخه Pro تبلت مایکروسافت با ظرفیت ۶۴ تا ۱۲۸ گیگابایت فضای SSD می‌تواند با نوت‌بوک‌های معمولی به رقابت بپردازد، هرچند اثر ورود Surface به بازار را تا زمان عرضه مدل Pro این تبلت در سال میلادی آینده نمی‌توان سنجید.
به گفته IHS iSuppli، در صورت کاهش قیمت نوت‌بوک‌های SSD یا تبلت Surface به کمتر از ۷۰۰ دلار که میانگین قیمت مطلوبی برای نوت‌بوک‌های معمولی به شمار می‌رود، سهم بازار نوت‌بوک‌های مجهز به HDD ممکن است کاهش پیدا کند. برای مثال کاهش قیمت مک‌بوک ایر از سوی اپل به احتمال فراوان آینده بازار نوت‌بوک‌های مجهز به HDD را تحت تاثیر قرار خواهد داد.در حال حاضر نمی‌توان در مورد Surface و تاثیر آن در بازار اظهارنظر کرد، زیرا مایکروسافت هنوز قیمت این دستگاه را اعلام نکرده است، اما در نظر گرفتن سقف قیمتی ۷۰۰ دلار برای این تبلت و در مجموع تمام نوت‌بوک‌ها می‌تواند بازار رقابت تبلت‌ها را حسابی داغ کند، به خصوص در حالی که Surface از یک صفحه کلید کشویی باریک برخوردار است و این یکی از امکاناتی است که در پرفروش‌ترین تبلت دنیا یعنی آی‌پد وجود ندارد. با عرضه نخستین نسل آی‌پد در سال ۲۰۱۰، میزان فروش نوت‌بوک‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافت.ناگفته نماند که سیستم‌های مجهز به HDD با ظرفیت بالا و قیمت مطلوب از تبلت‌های کم‌ظرفیت و نوت‌بوک‌های گران‌قیمتی مجهز به SSD، یک گام جلوتر است. بنابراین هنوز ظرفیت‌های زیادی برای توسعه بازار HDD وجود دارد. این در حالی است که حوزه‌هایی چون شرکت‌ها و سازمان‌ها، برنامه‌های کاربردی امنیتی، درایوهای اکسترنال و رایانش ابری از HDD پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این با افزایش احتمالی تقاضا در بازار HDD، روی آوردن کاربران به سیستم‌های HDD با ظرفیت بالا ناگزیر به نظر می‌رسد.
کارشناسان IHS iSuppli بر این باورند که HDD فعلا سیستم ذخیره‌سازی اصلی نوت‌بوک‌ها خواهد بود و تا زمان بالا گرفتن رقابت سیستم ذخیره‌سازی SSD با تبلت‌ها، جایگاه دیسک سخت در بازار محفوظ خواهد ماند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :