آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10964
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1391 11:54
تعداد بازدید : 452

از صادرات غیر نفتی تمام عیار دفاع می کنیم

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه صادرات غیرنفتی کشور در چهار ماهه نخست امسال 6/24 درصد رشد را تجربه کرده است، گفت: صادرات غیرنفتی کشور در این مدت به 12 میلیارد دلار رسید که بر این اساس، عراق، چین و امارات به ترتیب سه کشور اول واردکننده کالا از ایران بوده اند.

مهر- کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی گفت: با توجه به اینکه همواره تاکید بر صادرات غیرنفتی با ارزش‌افزوده بالا در کشور صورت گرفته، خوشبختانه در چهار ماهه ابتدای سال جاری صادرات غیرنفتی کشور، از رشد حدود 25 درصدی برخوردار بوده است.
 معاون‌کل سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام جدیدترین آمار صادرات غیرنفتی افزود: در چهار ماهه ابتدای سال جاری، 24 میلیون و 200 هزار تن کالا به ارزش 12 میلیارد دلار از کشور صادر شده است.
وی با بیان اینکه اتکای صادرات غیرنفتی کشور هم اکنون بر صادرات کالایی است، افزود: متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی، 446 دلار بوده است.
 به گفته کرمانشاهی، 20 درصد میزان صادرات ایران به عراق، 16 درصد به چین، 12 درصد به امارات، 5/9 درصد به افغانستان و 2/7 درصد به هند بوده است؛ بنابراین می‌توان گفت که حدود 66 درصد صادرات غیرنفتی ایران به پنج کشور دنیا صورت گرفته است.
کرمانشاهی تاکید کرد: آمار صادرات غیرنفتی کشور در چهار ماه گذشته، 6/24 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است؛ این در شرایطی است که این آمار در دو ماهه، 6/32 درصد رشد، سه ماهه 27 درصد و در چهار ماهه شده 6/24 درصد رشد را نشان می‌دهد.
معاون‌کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: آمار صادرات میعانات و پتروشیمی نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود 13 تا 14 درصد کاهش را نشان می‌دهد؛ اما به نظر می‌رسد با راه‌اندازی بحث بیمه کشتی‌های حمل کننده این محصولات و نیز به کارگیری پتانسیل‌ کشتی‌های جدید تصور می‌رود که در ماه‌های آینده مشکل کاهش صادرات پتروشیمی و میعانات گازی حل شود.
وی با اشاره به تاکید معاون اول رییس‌جمهوری مبنی بر همکاری همه ارگان‌ها و دستگاه‌ها برای پیشبرد اهداف صادرات غیرنفتی کشور، افزود: به اعتقاد رحیمی، در مجموع و با توجه به شرایط حاضر، وضع صادرات غیرنفتی کشور مطلوب است.
به گفته کرمانشاهی، تحریم‌ها فرصتی برای توسعه صادرات غیرنفتی است و بر این اساس، همه همت کشور باید برای توسعه صادرات تجمیع شود؛ به این معنا که به بهانه محدودیت و مضیقه، نباید مشکلی برای صادرات ایجاد کرد.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی، ایجاد هرگونه موانع تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای جایز نیست، بنابراین تصمیم هوشمندانه این است که در شرایط سخت، از صادرات غیرنفتی، تمام عیار دفاع کنیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با اعلام اینکه 10 بازار اول صادراتی کشور جابه‌جا شده‌اند، از رشد چهار برابری تجارت ایران با مصر خبر داد و گفت: با وجود تحریم‌ها با 152 کشور دنیا مبادله تجاری داریم.
حمید صافدل ادامه داد: در تحلیل عملکرد چهار ماهه اول امسال شاهد جابه‌جایی در بازارهای هدف صادراتی هستیم به طوری که صادرات به بعضی از بازارها صد در صد افزایش و در برخی دیگر کاهش داشته است و می‌توان گفت که بازارهای هدف صادراتی جابه‌جا شده است.
وی افزود: در سه ماهه ابتدای سال جاری در 680 ردیف تعرفه‌ای شاهد کاهش صادرات و در 469 ردیف تعرفه‌ای حذف صادرات و در 688 ردیف تعرفه‌ای شاهد افزایش صددرصدی صادرات شده‌ایم و به طور کلی، در دو هزار و  700 ردیف تعرفه‌ای جابه‌جایی تجارت در صادرات را داشته‌ایم.
رییس کل سازمان توسعه تجارت گفت: در 48 کشور با کاهش نسبی صادرات ، در 12 کشور با کاهش صد درصدی صادرات مواجه بوده‌ایم ولی در عوض در  15 کشور برای نخستین بار بازارهای جدید صادراتی داشته‌ایم و در 77 کشور شاهد افزایش نسبی صادرات نسبت به گذشته بوده‌ایم.
وی حجم کل تجارت ایران را با 152 کشور اعلام کرد و گفت: در حال حاضر 10 کشور اول صادراتی شامل عراق، افغانستان، ترکیه، ترکمنستان، آذربایجان، سوریه، روسیه، مکزیک، آلمان و تاجیکستان است.
 صافدل گفت: از نکات برجسته در تجارت با بعضی کشورها رشد چهار برابری تجارت با کشور مصر است، به طوری که به لحاظ ارزشی تجارت ایران با مصر از  10 میلیون دلار به 51 میلیون دلار و به لحاظ وزنی از  24 هزار تن به 58 هزار تن افزایش پیدا کرده است.
 وی افزود: تجارت با کشورهایی مثل عربستان، ارمنستان، قزاقستان، ازبکستان، مکزیک و تاجیکستان رشد صد در صدی داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :