آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10967
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1391 12:5
تعداد بازدید : 571

عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني: اجراي شبنم هزينه اضافي براي كشور است مدیر شبکه بازرسی و نظارت مردمی: درج شبنم روی کالا فقط 900 ریال هزینه دارد

عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران گفت: هزينه هر يک از برچسب هاي شبنم تا 95 هزار تومان است و نکته مهم اين است که شايد ارزش خود کالا به قيمت برچسب شبنم نباشد.

فناوران - اسدالله عسگراولادي معتقد است: با اجراي طرح شبنم نمي‌توانيم از قاچاق كالا جلوگيري
 كنيم.
وی گفت: من به‌طور کامل با طرح شبنم مخالف هستم و براي جلوگيري از قاچاق بايد نظارت‌هاي ديگري داشته
 باشيم.
 وي با بیان اينكه قسمت اعظمي از صادرات كشور كپي‌برداري از واسطه‌ها در بخش توليد است، گفت: اين موضوع صدمه سنگيني به توليد خواهد زد و اگر اين طرح براي کالاهاي مصرفي باشد، اثرات زيادي نخواهد داشت.
وی با بيان اينکه اجراي طرح شبنم يک هزينه اضافي براي كشور است، گفت: خيلي از کالاها در گمرک 20 تا 21 روز منتظر در طرح شبنم هستند و هيچ خاصيت براي جلوگيري از قاچاق ندارند.
دریافت بیش از 900 ریال برای درج شبنم تخلف است
مدیر پروژه شبنم اما با رد اظهارات عسگر اولادی گفت: هزینه درج بار کد دوبعدی شبنم با توجه به تمامی هزینه‌های جانبی تولید آن از جمله چاپ برچسب، هولوگرام، تولید و درج المان‌های امنیتی، اسکراچ، الصاق و همچنین هزینه‌های ارسال دو پیامک توسط خریداران کالا به سامانه شبنم و پیامک پاسخ آن، 900 ریال تعیین شده است.
نوری‌زاده گفت: کالاهای زیر قیمت 10 هزار ریال مشمول طرح شبنم نمی شوند و کالاهایی که از نظر حجم کوچک هستند چنانکه امکان نصب برچسب روی کالا وجود ندارد، به تعداد کالای درون جعبه برچسب شبنم روی جعبه آن نصب می‌شود.  وی با تاکید بر اینکه هزینه درج شبنم روی کالا‌ها فقط 90 تومان است، گفت: هرگونه هزینه بیش از این رقم بابت درج شبنم از خریداران کالا مطالبه شود تخلف است و خریداران می‌توانند نسبت به پیگیری این تخلف از طریق مراجع ذی‌ربط اقدام کنند. نوری‌زاده در خصوص مساله تاخیر در تحویل کدهای شبنم گفت: با افزایش یک شیفت به روند فعالیت حوزه چاپ و صدور برچسب شبنم، این مشکل هم بر طرف شد.
گفتنی است، طرح شبنم به عنوان یكی از پیشرفته‌ترین روش‌های پیگیری و ردیابی كالا از یكم تیرماه 1390 به‌طور رسمی در سراسر كشور آغاز شده است، در این طرح پنج گروه كالایی شامل لوازم خانگی، لوازم و تجهیزات پزشكی، كالاهای صوتی و تصویری، ‌‌مكمل‌های غدایی و دارو و ‌لوازم ساختمانی از طریق الصاق برچسب كد رهگیری شناسایی می‌شوند.
در حقیقت این طرح برای نشان دادن اصالت یك كالا و قاچاق نبودن آن استفاده می‌شود. رهگیری و شناسایی توسط یك گوشی موبایل كه نرم‌افزار مربوطه در آن نصب شده‌باشد، قابل انجام است. گفتنی است، شبنم یک بارکد دوبعدی منحصربه‌فرد است که روی هر قلم کالا درج می‌شود وحاوی اطلاعات کامل درباره کالا بوده و قابلیت استعلام اصالت کالا از طریق گوشی تلفن همراه دوربین‌دار و نرم‌افزار مربوطه، تلفن گویای 88969296، ارسال پیامک به سامانه شبنم و همچنین استعلام ازسامانه شبنم به آدرس www.shabnam.ir را دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :