آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10979
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1391 13:1
تعداد بازدید : 524

بانك مركزی اعلام كرد

سكه با بسته امنیتی تا سه ماه آینده عرضه می شود

دبیركل بانك مركزی گفت: این بانك سكه های ربع، نیم و تمام را طی دو تا سه ماه آینده با بسته بندی امنیتی عرضه می كند.

 ایرنا- محمود احمدی افزود: هر چند تاكنون نمونه‌هایی برای بسته‌بندی سكه‌ها طراحی و تولید شده اما هنوز این طرح‌ها رضایت خاطر مسوولان بانك مركزی را جلب نكرده است.
تسهیل پرداخت‌های خرد با شاپرك
وی در مورد افتتاح شاپرك در سیستم بانكی گفت: این طرح از دوسال گذشته در دستور كار بانك مركزی قرار گرفته بود تا از امكانات موجود كشور بهترین استفاده برای توزیع مناسب پایانه‌های فروش (POS) و بهره‌گیری مردم از بانكداری الكترونیكی در پرداخت‌های خرد شود.
وی افزود: باید از امكانات موجود استفاده مناسب شود و بانك‌ها در یك سال گذشته همكاری خوبی در این زمینه با بانك مركزی داشته‌اند. گفتنی است، هدف از اجرای طرح شاپرك، نصب یك دستگاه پایانه فروش(POS) در هر فروشگاه و افت بار سنگین دستگاه‌های خودپرداز (ATM) و كاهش سرانه اسكناس اعلام شده است. در‌حال‌ حاضر‌، دو میلیون و 300 هزار دستگاه "POS پایانه فروش" در مراكز فروشگاهی نصب شده و كل فروشگاه‌های كشور در حدود دو میلیون واحد است كه با اجرای طرح شاپرك تعداد پایانه‌های فروش كاهش می‌یابد ضمن آنكه موازی كاری بانك‌ها یكی از مهم‌ترین عامل شكل‌گیری طرح شاپرك عنوان شده است.
جمع‌آوری چك پول‌ها نیازمند انتشار پول درشت
احمدی درمورد جمع‌آوری چك پول‌ها نیز گفت: بانك مركزی یك سال برای جمع‌آوری چك پول‌ها از مجلس شورای اسلامی‌مجوز دریافت كرده اما برای جمع‌آوری چك پول‌های موجود باید اسكناس درشت چاپ شود.
تهیه آیین‌نامه‌های اصلاح قانون چك
دبیر كل بانك مركزی گفت: دستورالعمل اصلاح قانون چك به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده و باید آیین‌نامه‌های مربوطه آن را تهیه كنیم.
به گفته وی، برهمین اساس چك جاری اشخاص بر اساس شرایط آیین‌نامه‌ها با مشخصه‌های امنیتی و درجه‌بندی‌های كشش اعتباری صادر خواهد شد.
رسیدگی به تخلفات بانك گردشگری ادامه دارد
وی در پاسخ به پرسشی درباره اخطار سازمان بازرسی به تخلفات بانك‌های تات و گردشگری گفت: بانك تات كه تعیین تكلیف شده اما تخلفات بانك گردشگری در حال بررسی است و نتیجه آن درآینده اعلام می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :