آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11006
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1391 10:27
تعداد بازدید : 1098

مقررات تازه عملیات ارزی در مناطق آزاد

بانک مرکزی در بخشنامه ای، مقررات عملیات ارزی شعب و واحدهای بانک های مناطق آزاد تجاری- صنعتی و شعب و واحدهای بانک های ایرانی خارج از کشور را اعلام کرد.

فناوران- متن دستورالعمل بانک مرکزی که روز هفتم مردادماه امسال منتشر شده، به این شرح است:
الف- خرید و فروش ارز
انجام معاملات ارزی با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی توسط شعب مستقر در مناطق آزاد با رعایت موارد ذیل بلامانع می‌باشد:
1- خرید ارزهای انتقالی از طریق سیستم بانکی بین‌المللی از جمله حواله‌های ارزی، چک‌های مسافرتی، کارت‌های اعتباری و سایر ابزارهای معتبر بانکی و موجودی حساب‌های ارزی بدون هیچ‌گونه محدودیتی و یا اعمال نرخ رسمی مجاز می‌باشد و سود و زیان احتمالی نیز به عهده آن بانک خواهد بود.
تبصره: خرید اسکناس با رعایت "قانون مبارزه با پولشویی و مقررات مربوط" مجاز می‌باشد.
2- شعب آن بانک مستقر در مناطق آزاد بایستی صرفا نسبت به فروش ارز با دریافت هم‌ارز ریالی به نرخ رسمی و انتقال آن در قالب ابزارهای بانکی شامل گشایش اعتبار اسنادی، ثبت سفارش برات اسنادی و حواله با تکمیل فرم تقاضای مشتری (به شرح پیوست‌های 1 و 2) به واحدهای تولیدی مستقر در مناطق مزبور جهت ورود مواد اولیه و کلیه کالاهای مورد نیاز خط تولید پس از احراز هویت متقاضی و همچنین ارایه تاییدیه سازمان مناطق آزاد مبنی بر تولیدی بودن واحد مورد بحث، با رعایت شرایط ذیل اقدام نماید:
1-2- دریافت 30درصد هم‌ارز ریالی وجه مربوط در قالب وثایق معتبر به تشخیص آن بانک علاوه بر اخذ پیش دریافت‌ها و تضامین لازم دریافتی اولیه
2-2- ارایه گواهی بازرسی کالا در مبدا حاکی از تایید قیمت کالا قبل از گشایش اعتبار اسنادی، ثبت سفارش برات اسنادی و انجام حواله
3-2- ارایه گواهی بازرسی کالا در مبدا حاکی از مطابقت کمی و کیفی کالای مربوط با شرایط اعتبار اسنادی و یا اسناد تجاری ذی‌ربط در حواله و ثبت سفارش برات اسنادی.
4-2- در خصوص حواله، علاوه بر رعایت موارد مذکور اخذ تعهد ارایه اسناد تجاری حاکی از خرید کالا و خدمت (پروفرما، سیاهه تجاری، گواهی مبدا، بارنامه، گواهی‌های بازرسی فوق‌الذکر، بیمه‌نامه و صورت وضعیت انجام کار و سایر اسناد مربوطه مورد تایید کارفرما) ظرف مهلت (3) ماه از تاریخ انتقال وجه نیز الزامی می‌باشد.
تبصره 1: بدیهی است آزادسازی وثایق مزبور از جمله درصد تعیین شده فوق‌الذکر منوط به ارایه اسناد حاکی از ورود کالا به منطقه ظرف مهلت 6 ماه از تاریخ انتقال وجه خواهد بود.
تبصره 2: چنانچه متقاضی ظرف مهلت سه ماهه فوق نسبت به ارایه اسناد مربوط اقدام ننماید اخذ جریمه نقدی معادل 30 درصد میزان تعهد ارزی ایفا نشده به ریال به نرخ رسمی الزامی بوده که پس از دریافت و نگهداری جریمه مزبور به مدت 6 ماه نزد آن بانک  متعاقبا می‌بایست هزینه‌های مربوط از مبلغ دریافتی کسر و باقی‌مانده به حساب خزانه واریز گردد.
3- خرید و فروش ارز (به استثنای ارزهای خریداری شده از بانک مرکزی) توسط شعب و واحدهای مستقر در خارج از کشور آن بانک با رعایت مراتب فوق الذکر و تسویه ریالی آن در مناطق آزاد و داخل کشور بلامانع می‌باشد.
4- خرید و فروش ارز (به استثنای ارزهای خریداری شده از بانک مرکزی) بین بانک‌های مناطق آزاد و شعب خارج از کشور بانک‌ها مجاز می‌باشد.
5- استفاده از خدمات صرافی آن بانک صرفا برای انتقال ارز در راستای انجام عملیات ارزی بانک مربوط و در مقابل ارایه اسناد مثبته (مطابق بند الف-2) و با مسوولیت آن بانک بلامانع می‌باشد.
6- فروش ارز بابت موارد لحاظ شده در بخش سوم مجموعه مقررات ارزی با رعایت کامل مفاد بخش مزبور بلامانع می‌باشد.
ب- واردات کالا و خدمات از طریق گشایش اعتبار/ ثبت برات اسنادی به صورت دیداری و مدت‌دار (حداکثر یک سال) و یا حواله به نرخ رسمی و همچنین با استفاده از ارز متقاضی
1- واردات کالا و خدمات مرتبط با واحدهای تولیدی (غیرتجاری) و کرایه حمل مربوطه با استفاده از روش‌های فوق و با رعایت مفاد بند (الف-2) تابع مقررات صادرات و واردات و امور گمرکی مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی ایران و مقررات متحدالشکل اعتبارات/ بروات اسنادی (URC522 و UCP600) بوده و از مقررات صادرات و واردات کشور در رابطه با واردات کالا به داخل سرزمین اصلی مستثنا می‌باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :