آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11008
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1391 10:31
تعداد بازدید : 632

بنیان‌گذار اپل آینده رایانش ابری را وحشتناک خواند

وزنیاک: ابرها، مالکیت را از انسان گرفته اند

استیو وزنیاک، یکی از بنیانگذاران اپل پیش بینی کرد که رایانش ابری در سال های آینده با مشکلات وحشتناکی روبه رو خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه- وزنیاک 61 ساله با اشاره به اینکه دنیای رایانش از سیستم‌های ذخیره‌سازی سخت‌افزاری یا هارد دیسک‌ها به آپلود کردن اطلاعات در سرورهای از راه دور یا همان رایانش ابری مهاجرت می‌کند، گفت: من واقعا درباره روند رایانش ابری نگرانم و فکر می‌کنم  که در پنج سال آینده، وضع بدی در انتظار این نوع رایانش است.
وی افزود: وقتی از خدمات رایانش ابری استفاده می‌کنیم، در واقع، هیچ چیزی برای خودمان نداریم. شخصا دوست دارم حس مالکیت را همیشه احساس کنم. مساله اینجاست که خیلی از مردم وقتی چیزی روی کامپیوترشان دارند، نسبت به آن احساس تملک می‌کنند، اما هرچه بیشتر دارایی‌های خود را روی اینترنت انتقال بدهیم و فایل‌های شخصی و خصوصی خود را روی ابرهای مجازی بارگذاری کنیم، کمتر روی این داده‌ها کنترل و تسلط خواهیم داشت. وی معتقد است: زمانی که چیزی را از طریق فضای ابری خریداری می‌کنید، اغلب به این معناست که مشتریان واقعا محصولی را خریداری نمی‌کنند، بلکه اجازه استفاده از آن را پیدا می‌کنند. همانند فروشگاه اپلیکیشن اپل که خدماتی چون اپلیکیشن و کتاب را به کاربران ارایه می‌دهد، اما در واقع فقط به آنها اجازه می‌دهد، به این محتوای دیجیتال دسترسی داشته باشند و هیچ وقت این محصولات مال آنها نمی‌شود. گفتنی است که اپل از اوایل دهه 2000 از فناوری ابری از جمله MobileMe بهره می‌برد و سال میلادی گذشته نیز سرویس iCloud را برای کاربران ارایه داد. این سرویس به کاربران امکان می‌دهد که نه تنها محتوای دیجیتالی خود را در فضای ابری این شرکت ذخیره کنند، بلکه با تمامی ابزارهای مبتنی بر iOS نیز یکپارچه شده است.
این در حالی است که بسیاری از شرکت‌ها به رایانش ابری روی آورده‌اند و در این زمینه با اپل رقابت می‌کنند. به طور مثال، شرکت سامسونگ سرویس ابری اختصاصی خود با نام S-Cloud را راه‌اندازی کرده و گوگل نیز چندی پیش سرویس ابری خود را با نام Google Drive در اختیار کاربران قرار داده است. وزنیاک به همراه استیو جابز یکی از طراحان اصلی سیستم Apple II بود که جد کامپیوترهای امروزی به حساب می‌آید و تحول بزرگی در فناوری‌های زمان خود به وجود آورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :