آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11010
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1391 10:36
تعداد بازدید : 892

هشدار رییس شرکت ارتباطات زیر ساخت به قاچاقچیان

نرم افزار شناسایی قاچاق مکالمه آماده شد

به گفته مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، به زودی با به کارگیری نرم افزار شناسایی مکالماتی که از طریق فناوری VOIP انجام می شود موضوع قاچاق مکالمات از شبکه ارتباطی کشور برچیده خواهد شد.

فناوران - محمود خسروی شب گذشته در نشستی به مناسبت 14 مرداد ماه سالروز تاسیس شرکت ارتباطات زیرساخت در خصوص نرم‌افزار شناسایی قاچاق VOIP که زمانی در دستور کار شرکت زیرساخت بود، گفت: نرم‌افزار شناسایی VOIP آزمایش شد و موفق بود؛ البته این نرم‌افزار برای مدل کوچکی طراحی و آزمایش شد که برای استفاده در ابعاد بزرگ باید تجهیزات لازم تهیه شود که این کار در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه بیشترین میزان مکالمات بین الملل از ایران به سمت افغانستان است، گفت: از 100 درصد کل ترافیک صوت کل کشور، 30 درصد مربوط به تماس با افغانستان است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا این حجم از مکالمات با افغانستان نشان از قاچاق مکالمه دارد یا از کانال‌های رسمی این ارتباطات برقرار می‌شود گفت: تمامی این مکالمات از طریق شبکه‌های  رسمی بین دو کشور منتقل می‌شود.
 زیرساخت مشکلی مالی ندارد
وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه شنیده شده شرکت زیرساخت در پرداخت مبالغ قراردادی با پیمانکارانش به دلیل کمبود بودجه دچار مشکل شده است، افزود: نه اینکه مشکلی وجود نداشته باشد که البته این مشکلات در تمام کشور دیده می‌شود اما باید عنوان کنیم که شرکت زیرساخت یکی از خوش‌حساب‌ترین شرکت‌ها در موضوع پرداخت مطالبات همکاران خود است.
خسروی گفت: درحال‌حاضر شرکت ارتباطات زیرساخت 48 هزار کیلومتر فیبرنوری دارد. در گذشته ظرفیت شبکه دیتا 46 گیگابیت بر ثانیه بود که هم‌اکنون با افزایش ظرفیت به 500 گیگابیت‌برثانیه، این شبکه زیرساخت اصلی شبکه ملی اطلاعات شده است.
 درآمد هزار میلیاردی زیرساخت در سال 90
خسروی در خصوص درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت در سال 90، گفت: درآمد شرکت در سال 90 حدود هزار میلیارد تومان بود که بخش‌ بیشتر آن، از محل درآمد صوت است که به اپراتورها اجاره داده می‌شود.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: از این هزار میلیارد تومان، 600 میلیارد تومان هزینه‌های جاری شرکت و 400 میلیارد تومان سود ناخالص است و در نهایت تنها 120 میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری باقی می‌ماند.
 دیتا سنتر ملی سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد
وی در پاسخ به این سوال که ایجاد دیتا سنتر ملی با تاخیر همراه شده، چه میزان از این مشکلات به عهده مجری «شرکت زعیم» بوده است، گفت: متاسفانه تحریم‌ها و تغییر نرخ ارز مشکلاتی را برای پروژه‌های در دست اجرای شرکت زیرساخت از جمله دیتا سنتر ملی ایجاد کرد.
وی افزود: با تمام اینها هم‌اکنون تجهیزات وارد کشور شده و کارشناسان ما از آنها بازدید کرده‌اند اما مشکلاتی با پیمانکار داریم که در حال رفع آنها هستیم.
وی بیان کرد: با توجه به کارهایی که انجام شده پیش‌بینی می‌شود سال آینده دیتا سنتر ملی به بهره‌برداری خواهد رسید.
 بیش از 10 درصد ظرفیت 500 گیگابیتی پهنای باند داخل
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در پاسخ به این سوال که چه میزان از 500 گیگابایت پهنای باند داخلی زیر بار رفته است، گفت: از میزان هم‌اکنون 60 گیگابیت آن در حال استفاده است.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: در زمینه بین‌الملل، هم‌اکنون در اکثر جلسات منطقه‌ای از ما درخواست حضور می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با واگذاری نگهداری تجهیزات راه‌دور در استان‌ها، به صورت مستقیم برای دو هزار نفر نیروی انسانی اشتغال ایجاد شده است.
 افغان‌ها 30 درصد مکالمات خارج کشور را در اختیار دارند
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت همچنین در خصوص VOIP گفت: هم‌اکنون نرخ ورود به ایران از کانال تی‌دی‌ام 6 سنت و 8 سنت است.
وی افزود: از 100 درصد کل ترافیک صوت کل کشور، 30 درصد مربوط به ارتباط با افغانستان است.
خسروی گفت: VOIP حدود پنج درصد درآمد صوت شرکت زیرساخت، معادل 30 تا 40 میلیارد تومان را به خود اختصاص می‌دهد.
 آخرین وضعیت شبکه زیرساخت ارتباطی کشور
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از وجود 48 هزار کیلومتر فیبرنوری در کشور خبرداد و در مورد ظرفیت شبکه دیتا گفت: شبکه ظرفیت شبکه دیتا کشور که پیش از این 46 گیگابایت بر ثانیه بود با توسعه‌های انجام شده و افزایش درگاه‌های ورودی به 500 گیگابایت بر ثانیه افزایش یافته است که براین اساس هم‌اکنون شبکه زیرساخت ارتباطی کشور دارای چهار درگاه ورودی اصلی به عنوان هسته مرکزی که می‌تواند به شبکه بین‌الملل متصل شود و 51 درگاه داخلی و فرعی است.
 افزایش ظرفیت ترانزیت ارتباطی کشور با اجرای کابل ایران اروپا
خسروی افزایش درگاه‌های بین‌الملل را از جمله برنامه‌های شرکت ارتباطات زیرساخت برای برنامه پنجم توسعه عنوان کرد و گفت: با راه‌اندازی کامل پروژه کابل ایران – اروپا (کنسرسیوم چهارچانبه ایران اروپا) ظرفیت نهایی ارتباطی کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه به 2/3 ترابایت بر ثانیه خواهد رسید.
وی گفت: فاز نخست این پروژه نیمه دوم امسال انجام می‌شود و ظرفیت‌های این ترانزیت بین‌المللی، ظرفیت شبکه زیرساخت را به 540 گیگابایت بر ثانیه می‌رساند.
 اجرای کابل دریایی هند-ایران- روسیه
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از برنامه‌های این شرکت برای عملیاتی شدن پروژه‌ای دیگر خبرداد که براساس تفاهمات صورت گرفته میان سه کشور ایران، هند و روسیه، کابل دریایی بمبئی به چابهار – چابهار به چالوس و چالوس به آستاراخان و در نهایت باکو و روسیه کشیده خواهد شد.
به گفته وی این پروژه 5/1 سال تا عملیاتی شدن فاصله دارد و در آن از توان بخش خصوصی کمک گرفته خواهد شد.
 درآمد 40 میلیارد تومانی از محل تلفن اینترنتی
خسروی با اشاره به کاهش نرخ مکالمات بین‌الملل که سال گذشته برای کشورهایی که بیشترین ترافیک مکالمات را با ایران داشتند انجام شد، ادامه داد: با ساماندهی انجام شده در بخش تلفن بین‌الملل و تلفن اینترنتی، حدود 30 تا 40 میلیارد تومان درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت که حدود پنج درصد از درآمد این شرکت محسوب می‌شود که از محل تلفن اینترنتی است.
 هدفمندی یارانه‌ها و افزایش هزینه زیرساخت   
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های زیرساخت برای کاهش نرخ پهنای باند و کاهش قیمت اینترنت برای کاربران خانگی عنوان کرد: با هدفمندی یارانه‌ها هزینه‌های شرکت ارتباطات زیرساخت افزایش یافته اما تمامی سعی براین بوده است که قیمت‌ها افزایش نیابد.
وی گفت: برنامه‌ای برای کاهش نرخ پهنای باند اینترنت نداریم و سال گذشته نیز در دو مرحله 20 درصد کاهش نرخ برای شرکت‌های اینترنتی درنظر گرفته بودیم که اجرایی شده است.
خسروی ادامه داد: حتی اگر شرکت ارتباطات زیرساخت پهنای باند اینترنت را به رایگان در اختیار شرکت‌های اینترنتی قرار دهد حداکثر کاهشی که کاربران شاهد آن خواهند بود، 30 درصد نرخ فعلی است.
به گفته وی، شرکت‌های اینترنتی باید نسبت به کاهش قیمت اینترنت به کاربران اقدام کنند و شرکت ارتباطات زیرساخت متولی قیمت اینترنت به کاربران خانگی نیست.
 معرفی قاچاقچیان مکالمه به قوه قضاییه
خسروی همچنین در مورد آخرین وضعیت قاچاق مکالمات قاچاق مکالمات از طریق پهنای باند اینترنت بین‌الملل و متضرر شدن کشور در این زمینه گفت: استفاده‌کنندگان بدون مجوز قانونی از پهنای باند بین‌المللی برای برقراری ارتباطات مخابراتی مبتنی بر پروتکل اینترنتی از خارج ایران به داخل و یا برعکس تحت شناسایی قرار می‌گیرند که در این خصوص تاکنون چندین شرکت ارتباطی که را در این زمینه فعالیت می‌کنند، شناسایی کرده و موضوع این شرکت‌ها در قوه قضاییه در حال پیگیری است.
 کابل خلیج فارس آماده بهره برداری است
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در مورد پروژه کابل زیردریایی منطقه خلیج فارس (GBI) نیز تاکید کرد: این کابل دریایی که اتصال ایران با کشورهای منطقه خلیج فارس و سایر کشورهای جهان را از طریق فیبرنوری زیردریایی برقرار می‌کند، آماده بهره‌برداری است.وی گفت: این پروژه به صورت کنسرسیومی در قطر تشکیل شده که براساس آن شبکه کابلی ایجاد شده تا تمامی کشورهای خلیج فارس را به هم وصل کرده و بعد از عبور از تنگه هرمز و اتصال به عمان به شبکه‌های کابلی دنیا متصل شود. یک سر این شبکه که از خلیج فارس رد شده به هند و یک سر دیگر آن با عبور از دریای سرخ به اروپا وصل می‌شود. همچنین با این پروژه امکان ارتباط ایران با بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی همچون پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان تسهیل خواهد شد.
 آماده باش کامل شبکه ارتباطی در اجلاس سران غیرمتعهدها
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آماده باش کامل شبکه ارتباطی کشور در دوره اجلاس سران عدم تعهد در تهران خبرداد و تاکید کرد: با توجه به روحیه متخاصم دشمنان، پیش‌بینی حملات سایبری در این ایام دور از ذهن نیست و بر این اساس با همکاری پلیس فتا، اقدامات پیشگیرانه برای شبکه ارتباطات کشور در نظر گرفته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :