آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11016
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1391 10:58
تعداد بازدید : 695

كارشناس پرتوهاي وزارت بهداشت:

سازمان تنظيم مقررات قوانين نظام سلامت را جدی بگیرد

كارشناس بهداشت پرتوهاي مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت با تاكيد بر لزوم آشنايي مردم با نظام سلامت دنياي مجازي از وزارت ارتباطات و سازمان تنظيم مقررات خواست كه مقررات نظام سلامت كشور را در دستورالعمل ها و آيين نامه هاي شان بگنجانند.

ایسنا- علي گوراني گفت: در بحث ارتباطات الكترونيكي در حال ورود به دنياي مجازي هستيم و دنياي مجازي نيز از ويژگي‌هاي سلامت مخصوص به خود برخوردار است. اگر مردم با نظام سلامت دنياي مجازي آشنايي نداشته باشند، آسيب‌هاي جدي به بدن آنها وارد مي‌شود. تكنولوژي دنياي مجازي به سرعت در حال گسترش است اما به آموزش‌هاي سلامت دنياي مجازي كمتر پرداخته مي‌شود؛ اين درحالي است كه برابر قانون قسمتي از درآمدهاي سازمان‌هاي مجري اين تكنولوژي‌ها، بايد صرف آموزش‌هاي همگاني شود.
وي درباره تاثير آنتن‌ها و دكل‌هاي متعدد روي سلامت انسان، گفت: زماني كه فرستنده‌اي فعال است از خود انرژي ساطع مي‌كند. بدن انسان نيز يك بافت بيولوژيكي است كه اگر به مدت طولاني و به مقدار زيادتر از حد تحمل، انرژي دريافت كند نمي‌تواند آن را تعديل و زايل كند و ممكن است آسيب ايجاد شود.
گوراني در اين باره افزود: آسيب‌هاي امواج راديويي نيز از گرم شدن ساده بدن شروع مي‌شود و بسته به مدت و شدت پرتوگيري آسيب‌هاي حاد و مزمن ناشي از آن امواج متصور مي‌شود. در مجموع ماهيت انرژي‌ها يكي است و بسته به مدت و شدت پرتوگيري و فاصله از منابع مولد اشعه آسيب‌هايي كه به بدن وارد مي‌شود، مي‌تواند متفاوت باشد. بر اين اساس ضرورت دارد وزارت فناوري اطلاعات و به ويژه سازمان تنظيم مقررات راديويي تابع قوانين و مقررات نظام سلامت كشور باشند. يعني مقررات نظام سلامت كشور را در دستورالعمل‌ها و آيين‌نامه‌هاي‌شان بگنجانند. پيمانكاران طرف قرارداد آنها نيز ملزم هستند قوانين نظام سلامت كشور را رعايت كنند.
وي افزود: يكي از اصول نظام سلامت كشور آن است كه نظارت مستمر علمي بر عملكرد چنين سيستم‌هايي وجود داشته باشد. بارها از طرف وزارت بهداشت اعلام شده كه كاربري اين وسايل حتما بايد با توجه به قوانين نظام سلامت كشور باشد تا سلامت مردم حفظ شود. وزارت بهداشت از مدت‌ها پيش اين موضوع را رسما اعلام و مكررا تكرار كرده است. وزارت بهداشت تنها وزارتخانه‌اي است كه با صراحت تاكيد كرده است كه وزارت فناوري اطلاعات و سازمان تنظيم مقررات راديويي با گسترش اين تكنولوژي‌ها موظف‌اند قوانين نظام سلامت را رعايت و به سلامت مردم توجه كنند و براي اقدامات‌شان ضرورت دارد مجوزهاي لازم را از وزارت بهداشت داشته باشند.
كارشناس بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت تاكيد كرد: وزارت بهداشت متولي سلامت جامعه در تمام امور زندگي است. وزارت فناوري اطلاعات و سازمان تنظيم مقررات راديويي بايد طوري دستورالعمل‌هاي نظارتي‌شان را تدوين كنند كه چارچوب‌هاي نظام سلامت كشور رعايت شده باشد. به عنوان يك نياز و دل نگراني كماكان بر اين موضوع تاكيد خاص داريم.
وي افزود: مشكل آن است كه تكنولوژي به كشور وارد مي‌شود اما آموزش تكنولوژي با تاخير وارد مي‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :