آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11025
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1391 11:24
تعداد بازدید : 514

رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی:

بخش خصوصی برای بهبود فضای کسب و کار پیشنهاد اجرایی بدهد

معاون وزیر اقتصاد از بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی و تعاون خواست، پیشنهادهای اجرایی برای ارتقای فضای کسب و کار کشور ارایه کنند.

خبرگزاری فارس- بهروز علی‌شیری دیروز با بیان اینکه رتبه کسب و کار کشور در سال جاری میلادی به 144 رسیده و این شاخص نسبت به سال قبل 15 پله سقوط کرده است، افزود:  هیات مقررات‌زدایی برای ارتقای فضای کسب و کار مرتب تشکیل جلسه داده و شاخص‌های مهمی که در فضای کسب و کار کشور موثر است بررسی کرده و راهکارهای اجرایی را به دستگاه‌های اجرایی مرتبط ارایه می‌کند.علی‌شیری در مورد طرح کسب و کار که توسط نمایندگان ارایه و تصویب شد گفت: ‌البته این طرح با آنچه که دولت مد نظر داشت کاملا متفاوت بود و در آن موقع نیز احتیاج به کارشناسی داشتیم اما وقتی تبدیل به قانون فضای کسب و کار شود آن را اجرا می‌کنیم.
وی گفت: همچنین قانون تشکیل کارگزاری دریایی و بندری آسان است اما آیین‌نامه اجرایی آن سخت‌تر از خود قانون است و در هیات مقررات‌زدایی برای آسان شدن این آیین‌نامه پیشنهادهایی ارایه شده است.
علی‌شیری همچنین گفت: موضوع مقررات تاسیس و راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای،‌ دفاتر پیشخوان خدمات الکترونیکی و همچنین مراحل صدور مجوز توسط شهرداری در دستور کار هیات مقررات زدایی قرار گرفته و برای اصلاح فضای کسب و کار پیشنهاد‌های اصلاحی این آیین‌نامه‌ها و مراحل مجوز ارایه شده است.
وی با انتقاد از بخش خصوصی گفت: بخش خصوصی نقش مهمی در روند اصلاح قانون فضای کسب وکار نداشته جز طرح کسب و کار هیچ پاسخ روشنی از این بخش نداشتیم که از اتاق‌های بازرگانی، اتاق تعاون، ‌انجمن‌های صنایع، اتحادیه‌ها و تشکل‌های استانی انتظار می‌رود در راستای بهبود فضای کسب و کار پیشنهادهای عملی ارایه کند.معاون وزیر اقتصاد همچنین به مراحل گرفتن مجوز از سازمان‌های مختلف اشاره کرد و گفت:‌ به عنوان مثال برای گرفتن یک انشعاب 270 روز و معادل 14 هزار 700 دلار هزینه لازم است که باید این هزینه و زمان برای رونق کسب و کار کاهش پیدا کند.
علی‌شیری افزود: شاخص تجارت فرامرزی ایران که در فضای کسب و کار بسیار مهم در بین 183 کشور جهان از رتبه 131 در سال 89 به رتبه 138 تنزل پیدا کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :