آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11037
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1391 12:9
تعداد بازدید : 497

سهام بورس تهـران از هفته آینده بیمـه می شود

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از تصویب طرح بیمه كردن سهام شركت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، در جلسه اخیر شورای عالی بورس خبر داد.

 روابط عمومی بورس- علی صالح‌آبادی گفت: در جلسه دوشنبه شورای عالی بورس که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، مقرر شد طرح بیمه كردن سهام شركت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادر تهران از هفته آینده اجرایی شود . وی افزود: اولویت اجرایی اول این طرح، 30 شركت‌ برتر بورس خواهد بود، اما اجرای این طرح برای سایر شركـت‌ها نیز امكان‌پذیر است.
 سخنگوی سازمان بورس در تشریح جزییات این مصوبه گفت: براساس این طرح، اختیار فروش تبعی برای سهام به صورت روزانه ازسوی سهامداران عمده در بورس اوراق بهادار فروخته می‌شود، به این ترتیب، سهامداران با در اختیار داشتن سهم و اختیار فروش سهم مذكور می‌توانند سهم خود را براساس قیمت مندرج در اختیار فروش، بیمه کرده و با اعمال اختیار فروش، ریسك احتمالی ناشی از افت قیمت سهام را مدیریت كنند. سهامدار عمده نیز متعهد می‌شود تا براساس قیمت اعمال تعیین شده در شرایط اختیار فروش كه بالاتر از قیمت روز سهم و حداقل به میزان سود روزشمار اوراق مشاركت خواهد بود، در سررسید با دارندگان این اختیارات تسویـه کند. رییس سازمان بورس با اشاره به اینكه این طرح براساس اعتقاد سهامداران عمده به سهام شركت‌های تحت كنترل خود و به درخواست بسیاری از شركت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ و همچنین سرمایه‌گذاران، تدوین و به تصویب شورای عالی بورس رسید، افزود: اجرای این طرح نقش موثری در مدیریت ریسك سرمایه‌گذاری در بورس، اطمینان‌بخشی به سهامداران و ایجاد جذابیتی فراتر از بازار پول برای بازار سرمایه خواهد داشت و از این رو، تحولی اساسی در نحوه اداره بازار اوراق بهادار به شمار می‌رود.
 سخنگوی سازمان بورس ادامه داد از دیگر مزایای طرح این است كه سرمایه‌گذاران بازار سهام با داشتن این اختیار فروش، ضمن آنكه از كسب حداقل سود معادل اوراق مشاركت اطمینان پیدا می‌كنند، می‌توانند به كسب سودهای بیشتر ناشی از افزایش قیمت سهام در آینده امیدوار باشند، زیرا ابزار جدید، ضمن آنكه كسب سود حداقلی را تضمین می‌كند، مانعی برای كسب سودهای بیشتر در بازار سهام ایجاد نخواهد كرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :