آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11077
تاریخ انتشار : 21 مرداد 1391 11:11
تعداد بازدید : 622

رابطه اينترنت با اينترانت ملي

شمارش معکوس برای جدايي مصرف داخلي دیتای كشور از شبكه جهاني اينترنت آغاز شده است. موضوع تفكيك شبكه ملي اطلاعات از اینترنت، موضوع جديدي نیست، اما پرسش هايي هست كه هنوز جواب روشني براي آنها ارایه نشده است و در اين ميان،

علی شمیرانی

مسوولان اصرار دارند كه کاربران از راه‌اندازي اين شبكه ملي نگران نباشند.
شايد بتوان گفت حجم اطلاعات رسانه ای مربوط به شبكه ملي اطلاعات از زمان طرح ايده اوليه تا كنون كه در مرحله اجرا قرار دارد، تغيير چنداني نكرده است. اگرچه برخي شنيده‌ها حكايت از ايجاد كارگروه هاي متعدد براي حمايت از اين پروژه ملي دارد، اما گويي فقط در عمل بايد با جزييات و نحوه عملكرد و كاربري آن آشنا شد.
در خصوص رابطه شبكه ملي اطلاعات كشور با شبكه جهاني اينترنت سوالاتي مطرح است. براي نمونه شركت زيرساخت به خصوص در دو سال اخير دايماً از افزايش پهناي باند اينترنت جهاني خبر مي‌دهد، موضوعي كه البته براي كاربران نهايي نامحسوس است. لذا اين پرسش مطرح است كه با راه‌اندازي شبكه ملي اطلاعات و كاهش نياز به پهناي باند بين‌الملل، آيا همچنان نيازي به افزايش ظرفيت پهناي باند بين‌المللي هست؟
گذشته از مزاياي اقتصادي نهفته در راه‌اندازي شبكه ملي اطلاعات، مقوله امنيت در راه‌اندازي اين شبكه نيز مد نظر ايجادكنندگان اين شبكه بوده است. در اين خصوص نيز نحوه تامين امنيت اين شبكه كه البته هزينه قابل ملاحظه‌اي براي راه‌اندازي و نگهداري آن صرف شده و مي‌شود، چگونه است. اين سوال از آن جهت مطرح مي‌شود كه هم‌اكنون شاهد وقوع حملات پيچيده‌اي به بخش‌هاي مهم و امنيتي كشور هستيم. اما پاسخ روشني به اين پرسش كه نحوه مديريت حملات مجازي به شبكه ملي اطلاعات و كاربران آن چگونه خواهد بود، در دست نيست.
موضوع پرسش ديگر به نحوه دسترسي افراد خارج از كشور به اطلاعات سايت‌هاي داخلي باز‌‌مي‌گردد. نكته قابل توجه آنكه پرسش‌هاي مذكور صرفاً ساخته و پرداخته ذهن روزنامه‌نگار نيست، بلكه برخي از اين پرسش‌ها از سوي افراد اهل فن مطرح مي‌شود.
به هر تقدير به گفته وزير ارتباطات، شبكه ملي اطلاعات نزديك به 20 روز ديگر راه‌اندازي مي‌شود؛ شبكه‌اي كه از سوي وزارت ارتباطات، شركت زيرساخت و سازمان فناوري اطلاعات راهبري مي‌شود و ظاهراً درك صحيح كاركرد اين شبكه و پرسش‌هاي پيرامون آن را بايد به بعد از راه‌اندازي آن موكول كرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :