آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11084
تاریخ انتشار : 21 مرداد 1391 11:35
تعداد بازدید : 867

سرگیجه قیمت

هنوز شوک کیلویی شدن واردات تجهیزات شبکه برطرف نشده بود که روز دوشنبه و سه شنبه قیمت ارز ناگهان 100 تا 150 تومان بالا رفت و موجب شد تا بازاریان برای دو روز فقط نظاره گر قیمت ها باشند و فقط مشتریان را از سر باز کنند.
در هفته های قبل با تغییر در معیار تعیین تعرفه تجهیزات شبکه، واردکنندگان اصلی و شرکت های صاحب نام به طور نامحسوسی ورود محصولات خود را به ایران کاهش داده یا قطع کردند که این امر موجب شد تا قیمت تجهیزات شبکه مخصوصا تجهیزات خانگی به صورت چشمگیری افزایش یابد.این افزایش قیمت بر روی کالاهای پر فروش بازار مانند مودم های ADSL با قابلیت Wireless با برند D-LINK و TP-LINK بسیار محسوس بود و مشتریان در بازار متعجب از این افزایش قیمت بودند.
اما خریداران هنگامی بیشتر متعجب شدند که روزهای دوشنبه و سه شنبه برای خرید کالاهای مورد نیاز خود به بازار مراجعه کردند، اما اکثر کسبه از فروش کالاهای خود به آنان خودداری کردند. تعدادی از کسبه هم که کالاهای خود را به فروش می رساندند، عمدتا افرادی بودند که نیاز شدید به پول داشتند که البته گروهی هم از وضعیت به وجود آمده استفاده کردند و کالاها را با 10 تا 20 درصد افزایش قیمت به خریداران فروختند و افرادی که نیازمند خرید کالا بودند هم به ناچار به این گران فروشی تن دادند.

بازار لپ تاپ ساکت‌تر از قبل
لپ تاپ یکی از بازارهایی است که همه برندها به آن نگاه ویژه‌ای دارند و با گسترش استفاده از این کالا در بین مردم یکی از راه حل‌های دریافت سهم از بازار IT به شمار می‌رود.
اما لپ تاپ برای فروشندگان تخصصی که به طور ویژه اقدام به ورود و فروش این کالا می‌کنند دارای اهمیت بیشتری است و باهر تغییر در بازار نوع فروش این کالا را تغییر می‌دهند.
پیش از بروز تلاطم شدید دوباره در بازار ارز، و در مدتی که  ثبات نسبی بر قیمت دلار حاکم بود، کاربران می‌توانستند با هر توان مالی اقدام به خرید لپ تاپ مورد نیاز خود کنند و به صورت اقساط مبلغ آن را بپردازند. اما با بالا رفتن و همچنین بی‌ثباتی نرخ ارز در یک ماه گذشته، فروش اقساطی هم به طور کامل قطع شده و در بعضی از روزها خرید این کالا حتی با پرداخت نقدی نیز امکان پذیر نیست.
ساسان سمندی یکی از فروشندگان لپ‌تاپ در بازار رضا در این باره می‌گوید: در ما‌ه‌های قبل با توجه به اینکه اوضاع بازار ارز ثبات نسبی داشت میزان سود خود را محاسبه می‌کردیم و در صورت نیاز مشتری، این کالا را به صورت اقساط نیز به فروش می‌رساندیم. اما با توجه به تغییرات گسترده در بازار ارز با حساسیت زیاد دست به فروش کالاهای خود حتی به صورت نقدی می‌زنیم زیرا مطمئن نیستیم که بتوانیم با همان قیمت کالایی جایگزین کنیم.

چرا‌های بازار ارز
بازار سخت افزار کشور به دلیل نداشتن توان تولید اتکای شدیدی به واردات دارد. به همین دلیل در شرایط امروز ایران ارز کلیدی‌ترین ابزار در تجارت این کالا و مهم ترین فاکتور در قیمت گذاری و فروش است.
طی هفته گذشته بالا رفتن نرخ ارز و بی‌ثباتی در بازار موجب شد تا تمامی معادلات تجار این صنف برهم بریزد و بازار دچار شوک شود و قیمت‌ها به گفته فعالان بازار گیج باشند.
اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که دلیل این نوسان ها که یکباره گریبان‌گیر صنف می‌شود، چیست؟

سه عامل بزرگ
منوچهر آقازاده، از فعالان و تجار قدیمی این صنف در می‌گوید: در حال حاضر سه عامل بزرگ در ایجاد این نوسانات و بالا و پایین رفتن قیمت ارز دخیل هستند. نخستین و مهم‌ترین دلیل این بی‌ثباتی، سیاست‌های نادرست بانک مرکزی در عرضه ارز است. عرضه نادرست و بدون کارشناسی ارز در بازار و دادن فرصت کار بیشتر به دلالان موجب شده تا در بازار ارز شاهد جنگ روانی باشیم.
وی می‌افزاید: بانک‌های خارجی دومین دلیل افزایش قیمت و تزلزل در قیمت ارز هستند. دو بانک بزرگ چارتر بانک و HSBC که اکثر مبادلات ارزی ایرانیان را برعهده داشتند،با تشدید تحریم‌ها به طور کلی از ادامه کار با ایرانیان حتی به طور واسطه از طریق کشور ثالث سر باز زدند یا به طور چشمگیر فعالیت‌های خود را با تجار ایرانی کاهش دادند.
به گفته آقازاده، کاهش فعالیت چارتر بانک موجب شد تا ایرانیان علاوه بر اینکه برای تهیه ارز مورد نیاز با مشکل مواجه شوند با شرکت‌های تامین کننده نیز دچار مشکل‌های فراوانی باشند.
مدیرعامل شرکتHST،  در توضیح سومین دلیل نوسانات کنونی بازار ارز نیز می‌گوید: زمانی که نفت کشور را مانند قبل خریداری نمی‌کنند، میزان نقدینگی دولت و بانک مرکزی پایین آمده موجب برهم خوردن نظام عرضه و تقاضا در بازار می شود و قیمت‌ ارز با توجه به میزان خرید‌هایی که صورت می‌گیرد محاسبه خواهد شد.

تک نرخی شدن چاره بازار
یکی از مشکلاتی که همواره موجب شده تا در بازار شاهد چند نرخی بودن کالاها باشیم نبود نرخ ثابت در ارایه ارز مرجع بوده و هست.
سید مهدی میر مهدی، رییس اتحادیه فناوران رایانه‌ تهران در مورد اوضاع نابه سامان ارز در کشور و مشکلات ناشی آن در بازار می‌گوید: ثابت نگه داشتن نرخ ارز حتی به قیمت بالا نیز موجب خواهد شد تا شرکت‌ها و کسبه بر اساس این قیمت برنامه ریزی و کالاهای خود را به بازار عرضه کنند. اگرچه قیمت‌ کالا برای  ورود به بازار بالا خواهد بود اما با ایجاد رقابت در بازار قیمت‌ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه خروج صنف IT از فهرست دریافت کنندگان ارز مرجع موجب ثبات بازار خواهد شد می‌گوید: دولت می‌تواند با یکسان کردن نرخ ارز مرجع برای تجار این صنف اطمینان سازی کند تا فعالان بتوانند با محاسبه نرخ سود خود و میزان تقاضای مردم کالاهای مورد نیاز کشور و صنف را با اطمینان خاطر وارد در خرید کالاها با قیمت یکسان از حقوق و منافع مشتریان حمایت کنند.
این عضو مجمع عالی واردکنندگان در مورد فعالیت‌های مربوط به این مجمع در خصوص نوسانات نرخ ارز طی یک ماه گذشته می‌گوید: هیات رییسه مجمع افراد کاردان، از واردکنندگان بزرگ قطعات IT در کشور هستند و پیگیر موضوع افزایش قیمت ارز نیز هستند و نامه نگاری‌‌هایی نیز با مراجع مرتبط داشته‌اند.

دست‌های پشت پرده
رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران در ادامه با بیان وجود دست‌های پشت پرده در بازار ارز می‌گوید: متاسفانه تعداد محدودی سرمایه دار و دلال در کشور و خارج کشور وجود دارند که تنها به فکر منافع و سود خود هستند و هیچ توجهی به تجار و فعالان بازار ندارند و با افزایش قیمت ارز در بازار داخل فقط منافع خود را تامین می‌کنند.
میر مهدی در ادامه از تمامی نهادهای ذی‌ربط درخواست کمک کرده می‌گوید: این افراد با افزایش و کاهش قیمت نرخ ارز فعالان و تجار را به بازی گرفته‌اند، ما انتظار داریم با وجود نهاد‌های نظارتی و نهادهای انتظامی و نظارتی این افراد شناسایی شوند و از ادامه فعالیت این افراد و ضربه زدن به اقتصاد کشور جلوگیری به عمل آید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :