آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11442
تاریخ انتشار : 31 مرداد 1391 10:46
تعداد بازدید : 725

سرمایه گذاری خارجی در قالب شرکت های کوچک و متوسط تسهیل می شود

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران جذب و هدایت سرمایه گذاری های خارجی به سوی طرح های صنعتی را راهبردی مهم و مطمئن در توسعه صادرات کشور دانست.

روابط عمومي سازمان توسعه تجارت- حمید صافدل با بیان اینکه تجربه کشورهای درحال توسعه منطقه شرق آسیا همچون مالزی و سنگاپور وجود رابطه مستقیم میان شاخص سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) و صادرات را تایید می‌کند، بر لزوم هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی صحیح در این زمینه تاکید کرد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: به‌رغم اعمال محدودیت‌های بین‌المللی و نیز تبلیغات سو علیه جمهوری اسلامی ایران، بر اساس آمارهای منتشر شده توسط کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (آنکتاد) حجم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران با 7/13 درصد رشد به رقم 15/4 میلیارد دلار در سال 2011 رسیده است که این امر نوید بخش افقی روشن در اقتصاد کشور است.
حمید صافدل اشتغال‌زايی، انتقال دانش فني، افزايش توانمندی نيروي انساني، افزایش ظرفیت تولید و به تبع آن افزایش ظرفیت صادراتی کشور را مهم‌ترین دستاورد فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی دانسته و قابلیت‌ها و مزیت‌های موجود برای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را بی‌نظیر ارزیابی کرد و افزود: سرمایه‌گذاران با حضور در ایران علاوه بر کسب مزیت فعالیت در یک بازار بزرگ، می‌توانند از موقعیت خاص جغرافیایی کشور برای صادرات به کشورهای حوزه منطقه CIS، کشورهای حوزه جنوب آسیا، کشورهای خاورمیانه و حتی کشورهای شمال آفریقا بهره‌مند شود. وی همچنین دانش فنی و دسترسی به نیروی انسانی توانمند، دسترسی آسان به مواد اولیه و انرژی و نیز وجود زیرساخت‌های مطلوب حمل و نقل در ایران را یکی از مهم‌ترین مزیت‌های نسبی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی ارزیابی کرد. صافدل با بیان اینکه ثبات در قوانین و مقررات اقتصادی و شفافیت در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی نظام اقتصادی کشور مهم‌ترین عوامل در ایجاد اعتماد و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری است، بر لزوم همسویی برنامه‌ها و سیاست‌های کلان نهادهای حاکمیتی مرتبط با موضوع سرمایه‌گذاری خارجی تاکید کرد.
وی همچنین تسهیل فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی در قالب شرکت‌های تولیدی و خدماتی کوچک و متوسط را گامی مهم در توسعه صادرات‌ غیرنفتی کشور دانست که نیازمند انجام‌ حمایت‌های هدفمند و اطلاع‌رسانی مطلوب به سرمایه‌گذاران خارجی است.
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، در پایان از آمادگی این سازمان برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران به سرمایه‌گذاران بین‌المللی از طریق رایزنان بازرگانی مستقر در کشورهای هدف صادراتی خبر داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :