آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11460
تاریخ انتشار : 31 مرداد 1391 12:25
تعداد بازدید : 505

ارز مرجع تجهیزات صنعت قطع شد

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی با انتقاد از قطع تخصیص ارز مرجع بابت واردات مواد اولیه قطعات صنعتی، گفت: برای ساخت برخی قطعات به مواد «های تک» نیازمندیم که در حال حاضر برای واردات آن ارز مرجع پرداخت نمی شود.

خبرگزاری فارس- محمدرضا پویش‌من گفت: ساخت برخی از قطعات مورد نیاز در صنعت نفت،گاز، پتروشیمی و نیرو نیازمند مواد با تکنولوژی بالا و خاص است که در داخل تولید نمی‌شوند.
وی با بیان اینکه پس از اولویت‌بندی 10گانه، پرداخت ارز مرجع به تجهیزات صنعتی قطع شد، افزود: این موضوع را به وزرای نفت و صنعت اعلام کرده‌ایم، زیرا هدف اصلی تحریم‌ها صنعت نفت است و به همین دلیل باید از خود تحریمی و ایجاد محدودیت‌های داخلی برای این صنعت جلوگیری شود.
پویش‌من تاکید کرد: اگر قرار است تحریم‌ها خنثی شود، سیاست دولت باید پرداخت ارز مرجع بابت واردات مواد اولیه مورد نیاز در صنعت نفت باشد نه اینکه پرداخت ارز مرجع به این صنعت در اولویت پنج قرار گیرد. وی ادامه داد: پولی که دولت بابت واردات مواد غذایی پرداخت می‌کند از محل فروش نفت حاصل می‌شود، بنابراین پرداخت ارز مرجع به سازندگان تجهیزات نفت باید در اولویت اول باشد.
پویش‌من قرار گرفتن تجهیزات صنعتی در اولویت پنجم دریافت ارز را یکی از اشتباهات بزرگ وزارت صنعت عنوان کرد و گفت: در حال حاضر با مشکلات زیادی در زمینه تامین مواد اولیه روبه‌رو هستیم که وزیر نفت برای حل این مسایل قول‌هایی داده است.به گفته وی، حدود 50 درصد از ارزش هر قرارداد نفتی به تجهیزات صنعتی اختصاص دارد که از این مقدار نیز حدود 60 درصد بابت مواد اولیه هزینه می‌شود.
دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی افزود: حدود 30 درصد از مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت تجهیزات صنعتی از طریق واردات تامین می‌شود.وی تصریح کرد: به این ترتیب سالانه حدود یک میلیارد یورو برای تامین مواد اولیه ساخت تجهیزات صنعتی نیاز داریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :