آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11485
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1391 10:40
تعداد بازدید : 1081

به لطف آیفون‌ و آی پد

اپل، با ارزش ترین برند تاریخ لقب گرفت

روز دوشنبه گذشته، با بالا رفتن سهام اپل در بازار بورس، ارزش این شرکت به 624 میلیارد دلار رسید و به عنوان باارزش ترین برند تاریخ که سهام آن در بورس معامله می شود، معرفی شد. پیش از این شرکت مایکروسافت با ارزش بازار 618 میلیارد و 900 میلیون دلاری عنوان با ارزش ترین برند جهان را در میان برند هایی که سهام آنها به طور عمومی در بورس عرضه شده بود، در اختیار داشت. گفتنی است که ارزش بازاری هر برند بر اساس میزان سهام آن شرکت در بازار سهام ضرب در ارزش سهام آن محاسبه می شود.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: آسوشیتدپرس

سهام اپل بعد از چهار ماه افت پیاپی، اخیرا به دلیل نزدیک شدن به زمان عرضه آیفون 5 و به احتمال زیاد آی‌پد کوچک‌تر و ارزان‌تر این شرکت به شدت افزایش یافته است. هم‌اکنون اپل 54 درصد بیشتر از شرکت نفتی Exxon که در رده دوم قرار گرفته، ارزش دارد. اپل در ماه ژانویه برای نخستین بار از Exxon پیشی گرفت و به عنوان ارزشمند‌ترین شرکت روی کره زمین معرفی شد، اما اکنون این شرکت با افزوده شدن 213 میلیارد دلار به ارزشش،‌ دارایی 405 میلیارد دلاری، شرکت Exxon را ناچیز نمایش می‌دهد.
ناگفته نماند که ارزش سهام اپل ماه گذشته به اندازه‌ای قابل توجه کاهش یافت و تحلیل‌گران بازار را نگران کرد، اما به محض اینکه شایعاتی درباره نقشه اپل برای ارایه نسخه‌ای کوچک‌تر از تبلت محبوبش، آی‌پد و جهشی جدید در بازار تلویزیون توسط اپل بر سر زبان‌ها افتاد، ارزش سهام این شرکت به ناگهان افزایش باورنکردنی پیدا کرد. در واقع، ارزش سهام اپل در روز جمعه به بالاترین میزان خود در طول حیات این شرکت یعنی 15/665 دلار به ازای هر سهم رسید که این میزان رشد 6/2 درصدی یا افزایش 04/17 دلاری را نشان می‌دهد. این در حالی است که به گفته مرکز Standard & Poor، ارزش مایکروسافت در بالاترین میزان خود در سال 1999 به 58/620 میلیارد رسید. این در حالی است که در حال حاضر ارزش برند مایکروسافت به 258 میلیارد و 200 میلیون دلار کاهش یافته است.
نمودار رشد سهام اپل نشان می‌دهد که این کمپانی در حال حاضر در بهترین وضعیت خود در 10 سال اخیر به سر می‌برد. اگر تورم را در نظر نگیریم، اپل امروز با ارزش‌ترین شرکت کل تاریخ دنیاست. اما اگر تورم را در نظر بگیریم هنوز مایکروسافت ۱۹۹۹ با ارزش‌ترین شرکت دنیا محسوب می‌شود.
جهش خیره‌کننده اپل در روز دوشنبه با سقوط باورنکردنی ارزش سهام شرکت فیس‌بوک همراه بود، به شکلی که ارزش سهام این شرکت به نیمی از قیمت عرضه عمومی سهام کاهش یافته و ثروت مارک‌ زوکربرگ جوان به نیم رسید. ارزش سهام فیس‌بوک به 75/18 دلار رسید، ارزشی بسیار کمتر از ارزش ماه مه این شرکت که باعث شد 10 میلیارد دلار از ارزش شرکت فیس‌بوک کاسته شود.

 آینده‌ اپل
تحلیل‌گران معتقدند که سهام اپل این رشد را در آینده نیز ادامه خواهد داد. متوسط ارزش هر سهم اپل که 38 نفر از تحلیل‌گران شرکت FactSet تخمین زده‌اند حدود 80/745 است. البته با وجود رشد بسیار سهام اپل، میزان درآمد این شرکت در 12 ماه گذشته صعود چندانی را تجربه نکرده است.
«نسبت قیمت به درآمد» یا P/E (نسبت قیمت بازار به ازای هر سهم به درآمد سالانه به ازای هر سهم) اپل 6/15 است؛ در مقابل  اس اند پی 500 کل شرکت‌ها. S&P 500 فهرستی است از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک. از این فهرست برای قیاس در معاملات و خرید و فروش سهام و نیز ارزیابی عملکرد شرکت‌های بزرگ استفاده می‌شود و از این لحاظ با فهرست فورچون ۵۰۰ تفاوت دارد. این امر باعث شده که سرمایه‌گذاران برخلاف تحلیل‌گران بر این باور باشند که اپل می‌تواند سود خود را از وضعیت کنونی نیز بالاتر ببرد.  اما بهتر است که مثال مایکروسافت را در اینجا بیاوریم. «نسبت قیمت به درآمد» مایکروسافت در سال 1999 به بالاترین میزان خود یعنی 83 رسید. سهام مایکروسافت نیز در زمان ترکیدن حباب دات کام به شدت بالا رفت و در آن زمان نیز سرمایه‌گذاران معتقد بودند این شرکت در آینده به سود عظیمی دست خواهد یافت. به هر حال تحلیلگران معتقدند که آی‌پد جدید اپل که در یک ماه یا دو ماه آینده به طور رسمی عرضه خواهد شد، به عنوان بزرگ‌ترین محصول این شرکت شناخته خواهد شد.

 گذشته اپل
ارزش سهام اپل در پنجم اکتبر 2011، روزی که استیو جابز، بنیانگذار و اسطوره شرکت اپل درگذشت، درحدود 55/378  دلار بود. از زمان مرگ جابز تا به حال اپل در زمینه فروش رکورد شکنی کرده و ارزش سهام این شرکت نیز همواره رو به افزایش بوده ‌است.  
شرکت اپل از سال 2007 تا به حال غیر قابل مهار بوده ‌است. تجارت حاصل از آیفون این شرکت به تنهایی درآمدی بیشتر از درآمد مایکروسافت را برای شرکت اپل در بر دارد و آی‌پد که قرار بود محصول مکملی میان مکینتاش و آیفون  باشد، خود اکنون به محصولی چند میلیارد دلاری برای اپل تبدیل شده‌است. اپل تا پایان سال جاری به عنوان بزرگ‌ترین شرکت فناوری جهان از بعد فروش معرفی خواهد شد و هم‌اکنون نامش در میان نام پرسود‌ترین شرکت‌های جهان قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :