آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11489
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1391 10:53
تعداد بازدید : 1426

رييس امور توسعه دولت الكترونيك معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور:

آیین نامه «گکفا» به زودی ابلاغ می شود

آیین نامه گسترش کاربری فناوری اطلاعات (گکفا) اهدافی همچون ایجاد دسترسی آحاد مردم به خدمات الکترونیکی، توسعه مراکز داده بومی، ایجاد شبکه های پرسرعت اینترنت و ارتقای سرمایه های اجتماعی از طریق فضای مجازی را تامین می کند.

فناوران-علی رضی، رييس امور توسعه دولت الكترونيك معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور  با اشاره به تدوین آیین‌نامه گکفا (گسترش کاربری فناوری اطلاعات) در کارگروه فاوا گفت: این آیین‌نامه متشکل از تشریح وظایف دستگاه‌ها و اقداماتی که باید در طول برنامه پنجم توسعه در حوزه فاوا انجام دهند، است.
وی افزود: در ابتدا این آیین‌نامه با عنوان بسته اجرایی فناوری اطلاعات و ارتباطات از سوی کارگروه فناوری اطلاعات تدوین شد که در این آیین‌نامه نحوه اجرای فعالیت‌های سازمان‌ها طبق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مشخص شد.
رضی افزود: این آیین‌نامه شامل موارد متعددی مانند شبکه ملی اطلاعات، سلامت الکترونیکی و تهیه بسته‌های اجرایی پروژه‌های IT در دستگاه‌های اجرایی است.
وی هدف از اجرای این مواد را گسترش کاربری فناوری اطلاعات در کشور اعلام کرد و گفت: توسعه سرمایه انسانی فاوا، توسعه محتوای دیجیتالی، ارتقای کارآمد نیروی انسانی فاوا، توسعه محیط الکترونیکی قانونمند و امن برای تمامی مبادلات اجتماعی، فرهنگی و غیره،  گسترش خدمات سلامت الکترونیکی و ارتقای بنیاد پژوهشی از دیگر اهداف این مصوبه است.
رییس امور توسعه دولت الکترونیک معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور  گفت: با کمک این آیین‌نامه به اهداف دیگری همچون ایجاد دسترسی آحاد مردم به خدمات الکترونیکی، توسعه مراکز داده بومی، ایجاد شبکه‌های پرسرعت اینترنت، ارتقای سرمایه‌های اجتماعی از طریق فضای مجازی و سایبر دست پیدا می‌کنیم.
وی افزود: در این بسته اجرایی یک‌سری الزامات اجرایی نیز برای دستگاه‌ها دیده شده است که تمام وظایف دستگاه‌ها به ریز تشریح شده است.
رضی ادامه داد: دستگاه‌ها موظف‌اند در حوزه‌های محتوای الکترونیکی، توسعه شبکه و نرم‌افزار، آموزش‌های حوزه فاوا به کارمندان، توسعه امنیت فضای سایبر و گسترش صنعت فناوری اطلاعات تا پایان برنامه پنجم توسعه اقدامات برجسته‌ای انجام دهند.
وی در مورد زمان‌بندی این آیین‌نامه برای دستگاه‌ها گفت: این مصوبه‌ بر اساس برنامه پنجم توسعه دیده شده است و زمان‌بندی آن نیز برای دستگاه‌ها بر اساس این قانون سقف‌گذاری شده است. البته در این آیین‌نامه نحوه برخورد ذی‌حساب در حوزه ارتباطات فاوا نیز مشخص شده است.
رضی اضافه کرد: در انتهای این مصوبه فعالیت و اقدامات کلیدی همراه با دستگاه‌های مسوول  مشخص شده است.
وی خاطرنشان کرد: هنوز آیین‌نامه نهایی که در کارگروه فاوا تصویب شده به سازمان‌ها ابلاغ نشده است که این کار به زودی انجام
می‌شود.
وی در مورد مسوولیت‌های کارگروه فاوا و اینکه آیا با شورای عالی فضای مجازی موازی‌کاری دارند یا نه، گفت: بر اساس آنچه در ابلاغیه رهبری برای شورای عالی فضای مجازی دیده شده، قرار گرفتن این شورا در بالاترین سطح حوزه فناوری اطلاعات و اجتناب از موازی‌کاری دستگاه‌ها با یکدیگر است. در حالی که شورای عالی فضای مجازی به عنوان یک نهاد بالادستی باید به دستگاه‌ها در مورد وظایف‌شان در این حوزه ابلاغیه صادر کند ولی هنوز به دلیل اینکه درگیر تدوین آیین‌نامه داخلی و ایجاد مرکز است، نتوانسته به کارهای دستگاه‌ها رسیدگی کند. لذا تا به حال به کارگروه فاوا در مورد تغییر سیاست‌ها چیزی اعلام نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :