آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11499
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1391 11:11
تعداد بازدید : 501

فروش سیم کارت بدون انتقال مالکیت غيرقانوني است

مسوولان اعلام كرده اند كه فروش سیم کارت بدون انتقال مالکیت به خریدار غیرقانونی بوده و هرگونه سوءاستفاده احتمالی از سیم کارت های تلفن همراه بر عهده صاحب آن است.

ایسنا- براساس پروانه واگذار شده به اپراتورها، هر متقاضی بايد حسب مورد در زمان اشتراک، با ارایه کارت ملی و شناسنامه به وضوح مورد شناسایی قرار گیرد و در این رابطه، دارندگان پروانه باید به ویژه نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه و کد ملی مشترک یا حسب مورد نام شرکت، نشانی پستی و یک کپی از مدارک شناسایی رسمی را اخذ کند.
همچنین بر اساس متن اصلی قرارداد مشترکان که به تایید سازمان تنظیم مقررات نیز رسیده و مبنای انعقاد قرارداد بین اپراتور و مشترک محسوب می‌شود، حقوق و وظایف طرفین در آن تعریف، مشخص شده است.گفتنی است، بر اساس قانون، امکان واگذاری سیم‌کارت تلفن همراه به مشترکان حقیقی حداکثر تا 10 سیم‌کارت وجود دارد؛ اپراتورها موظف‌اند بر اساس قرارداد مشترکان، در صورتی که توزیع کنند، فروشنده به تعداد زیادی سیم‌کارت به نام خود ثبت و سپس آنها را بدون رعایت دستورالعمل نحوه انتقال مالکیت سیم‌کارت به اشخاص ثالث واگذار کنند، برخورد قانونی و قراردادی را اعمال کند.
در اين ميان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بر عملکرد اپراتورها نظارت داشته و در صورت تخلف اپراتورها با آنها برخورد خواهد کرد. طبق اعلام اين سازمان در حال حاضر اپراتورها هیچ مشترک ثبت‌نام نشده‌ای ندارند و دسترسی بر خط (online) به اطلاعات مشترکان اپراتورها فراهم شده است.
بر همین اساس آخرین وضعیت آمار و ثبت اطلاعات، مشخصات مشترکان و مشترکان فعال در شبکه از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات مورد بررسی و نظارت قرار می‌گیرد.
بر اساس قوانین موجود تمامی عواقب سوءاستفاده از سیم‌کارت برعهده صاحب آن است؛ مشترکان باید این موضوع را مد نظر داشته باشند که در صورت استفاده غیرقانونی از سیم‌کارت‌های فعالی که بدون رعایت تشریفات قانونی، مالکیت آن انتقال پیدا نکرده، بر عهده صاحب آن سیم‌کارت است و با هماهنگی‌های به عمل آمده با مراجع قضایی، انتظامی و امنیتی با این نوع از تخلف‌ها برخورد قانونی صورت می‌گیرد و چنانچه تخلف توسط افراد حقیقی و حقوقی صورت گیرد و موارد تخلف تایید و احراز شود، متخلفان تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :