آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11502
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1391 11:17
تعداد بازدید : 1275

رییس پژوهشگاه مخابرات:

چهار نمونه تجهیزات مخابراتی در كشور ساخته شد

رییس پژوهشگاه مخابرات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بومی سازی تجهیزات وارد شده به كشوراز مهم ترین اهداف این موسسه است و در این زمینه چهار نمونه تجهیزات مخابراتی توسط محققان داخلی طراحی و ساخته شد.

ایرنا - صادق عباسی شاه‌كوه با بیان این مطلب افزود: در سال‌های اخیر پروژه‌هایی نظیر مخابرات نوری كه همان تجهیزات CWDM است توسط محققان موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات طراحی و به تولید انبوه رسیده است و این تجهیزات در حال حاضر در برخی از مراكز مخابراتی كشور استفاده می‌شود.
وی میزان سرمایه‌گذاری بر روی ساخت نمونه تجاری شده تجهیزات CWDM را هفت میلیارد ریال عنوان كرد.
عباسی در زمینه ساخت تجهیزات پیشرفته‌تر مخابراتی گفت: در حال حاضر پروژه ساخت فناوری پیشرفته‌تر تجهیزات DWDM در این مركز تعریف شده و قرار است در مراحل بعدی این پروژه به تولید صنعتی برسد.
به گفته وی این تجهیزات برای انتقال اطلاعات در داخل فیبرنوری استفاده می‌شود. این تجهیزات با توجه به طول موج‌های استفاده شده در آنها به رده‌های مختلف دسته‌بندی می‌شود.عباسی عنوان كرد: در حال حاضر فناوری جدید مخابراتی به نام RODM كه دارای نرم‌افزارهای پیشرفته‌تر است توسط محققان داخلی در حال آزمایش، مطالعه و طراحی است. این سیستم كه نسل جدید و تكامل یافته سیستم DWDM است دارای قابلیت پیكربندی مجدد از راه دور است و ظرفیت خط آن تا 40 طول موج با سرعت 10Gb/s و در چهار جهت است.
وی گفت: تجهیزات RODM نمونه هوشمند تجهیزات مخابراتی انتقال اطلاعات است كه می‌توان از طریق آن به صورت اتوماتیك و از راه دور بسیاری از تغییرات را در نحوه انتقال اطلاعات ایجاد كرد. این تجهیزات در شبكه‌های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا كه در شبكه‌های جدید، هوشمندی یكی از معیارهای مهم تلقی می‌شود.
رییس پژوهشگاه مخابرات در مورد ساخت تجهیزات در این مركز گفت: تجهیزات SDH شامل نرم‌افزارهای طراحی شبكه‌های مخابراتی نوری در دو نمونه STM1 و STM4 است كه هم‌اكنون نمونه STM1 این تجهیزات در كشور ساخته شده است و مورد استفاده قرار می‌گیرد و نسخه STM4 در یك پروژه با پشتیبانی مركز تحقیقات مخابرات و توسط یك شركت خصوصی تولید شده است.به گفته وی این سیستم‌ها در زمره سیستم‌های نوری مخابراتی هستند كه در بخش زیرساختی ارتباطات بین شهری و بین‌المللی كاربرد
 دارند.
    
 ایران به دانش فنی ساخت تجهیزات نسل چهارم شبكه تلفن همراه دست می‌یابد
رییس پژوهشكده فناوری ارتباطات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فاز مطالعاتی پروژه بومی سازی تجهیزات نسل چهارم شبكه تلفن همراه مبتنی بر فناوری LTE آغاز شده است و ایران در كمتر از سه سال آینده به دانش بومی این فناوری دست می‌یابد.
عباسی شاه‌كوه افزود: ساخت تجهیزات رادیویی نسل جدید LTE كه نسل چهارم مخابرات سیار محسوب می‌شود از جمله برنامه‌های پژوهشكده فناوری ارتباطات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات است كه در گروه رادیو و ارتباطات سیار فاز مطالعاتی آن آغاز شده است.
وی افزود: بومی‌سازی تجهیزات مخابراتی كه از كشورهای دیگر وارد ایران می‌شوند از عمده‌ترین سیاست‌های مركز تحقیقات مخابرات ایران است و در حال حاضر تجهیزات سوییچ شبكه مخابرات از جمله تجربیات موفق در این بخش محسوب می‌شود.
عباسی گفت: هم‌اكنون بومی‌سازی نرم‌افزارهایی كه روی شبكه‌های مخابراتی پیاده‌سازی می‌شود در دستور كار قرار گرفته است.  قسمت‌های الكترونیكی این شبكه به صورت صددرصد توسط متخصصان داخلی طراحی شده است. با انجام این پروژه دانش فنی شبكه‌های جدید ارتباطات سیار به طور كامل در كشور بومی‌سازی می‌شود.
رییس پژوهشكده فناوری ارتباطات گفت: فاز مطالعاتی این پروژه تا یك ماه آینده به اتمام می‌رسد و سپس پروژه وارد فاز طراحی خواهد شد و تا كمتر از سه سال آینده نمونه این تجهیزات ساخته می‌شود كه قابلیت پیاده‌سازی در شبكه و تولید انبوه را خواهد داشت.
وی عنوان كرد: این پروژه یكی از نیازهای مهم كشور در آینده نزدیك است و با تولید انبوه این تجهیزات مخابراتی می‌توان انتظار داشت كه نیاز كشور به واردات كاهش یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :