آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11503
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1391 11:22
تعداد بازدید : 1605

بررسی تاثیر ذرات رادیواکتیو در ماهواره ها و فناوری ارتباطات

براساس اعلام ناسا، دو فضاپیمای آمریکایی قرار است طی ماموریتی به بررسی تاثیر ذرات رادیواکتیو در آب و هوای فضایی بر ماهواره ها و فناوری ارتباطات در زمین بپردازند.

مهر- این دو فضاپیما قرار است روز پنجشنبه دوم شهریورماه به منظور بررسی کمربند وان آلن (حلقه‌های ذرات رادیواکتیوی که در مدار زمین در حال حرکت هستند) به فضا پرتاب شوند و در آنجا نمونه‌هایی از این ذرات را که از خورشید خارج می‌شوند و در طوفا‌ن‌های خورشیدی به زمین پرتاب می‌شوند، جمع می‌کند.
ریک فیتزجرالد، مدیر پروژه بررسی کمربند تشعشع طوفانی در آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان‌هاپکینز گفت: ما تلاش می‌کنیم به محلی برویم که سایرین تلاش می‌کنند از آن دوری کنند.
قرار است این فضاپیماها به ترتیب از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب شوند و به مدت دو سال پرواز آنها ادامه یابد تا بتوانند به طور کامل از کمربندها عبور کنند.
براساس اظهارات فیتزجرالد این فضاپیماها نیرومندترین و مجهزترین مامورانی هستند که تاکنون برای اندازه‌گیری تشعشع پرتاب شده‌اند.
این فضاپیماها هر کدام 1.80 سانتیمتر عرض، 90 سانتیمتر طول و 670 کیلوگرم وزن دارند که با یک لایه ضخیم آلومینیوم نیز پوشانده شده‌اند. هرکدام از این فضاپیماها دارای پنج ابزار برای اندازه‌گیری ذرات رادیواکتیو هستند.
بری موک از دانشمندان این پروژه افزود: اطلاعات این ماموریت می‌تواند به دانشمندان کمک کند مدل‌هایی برای توضیح این امر بسازند که چگونه تفاوت اختلالات خورشیدی می‌تواند بر تغییر اندازه و شکل این کمربند موثر باشند. این مدل‌ها می‌تواند ابزارهای پیش‌بینی باشند که دانشمندان با استفاده از آنها به پیش‌بینی رفتار این کمربندها پیش از یک طوفان خورشیدی در محدوده زمین و تاثیر آن بر فناوری ارتباطات بپردازند.
یکی از مهم‌ترین دستاوردهای سال بین‌المللی ژئوفیزیک 1957 و 1958 برنامه ماهواره اکتشافی آمریکا بود. در ارتباط با تفسیر داده‌های این ماهواره، جیمز ون آلن، کمربند وان آلن یا کمربند تشعشعی وان آلن را در اطراف کره زمین کشف کرد.
تابش مورد بحث از تراکم غلیظ الکترون‌ها و پروتون‌های با انرژی زیاد ناشی می‌شود که در دو منطقه هلالی شکل در فاصله‌های  3200 و 16000 کیلومتری سطح زمین واقع شده‌اند که توسط میدان مغناطیسی زمین، کره زمین را احاطه کرده ‌است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :