آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11511
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1391 11:49
تعداد بازدید : 975

جهش های نوین در دفع حرارت

از آنجایی که هوا نیز رسانای ضعیفی برای گرما محسوب می شود، از خمیرها و پدهای مختلف برای پر کردن فضای خالی بین فلزها و انتقال بهینه حرارت استفاده می شود. اما در فناوری نانوی حافظه های نانو گیمینگ کینگ مکس به جای استفاده از خمیر ها و فلزهایی مانند مس و آلومینیوم، از سیلیسیم و پوشش های DLC و یا به عبارتی کربنی با ساختار شبیه به الماس استفاده شده است

از زمانی که ماژول‌های حافظه از لحاظ کارایی به اعداد بالاتری رسیدند و همچنین به دلیل گسترش و فراگیر شدن اورکلاکینگ، مقوله تولید گرما برای ماژول‌های حافظه نیز مطرح شد. در ضمن ماژول‌های حافظه جدید به دلیل قدرت زیاد طبیعتا از لحاظ مصرف انرژی نیز در سطوح بسیار بالاتری قرار داشتند که همین موضوع میزان گرمای تولید شده توسط آنها را افزایش می‌دهد. به همین دلیل شرکت‌های تولیدکننده به این فکر افتادند که برای حافظه‌ها نیز سیستم خنک‌کننده طراحی کنند. واضح است که روی حافظه‌ها نمی‌توان فن گذاشت، چراکه اندازه کوچکی دارند و روی مادربرد فضای کمی برای آنها در نظر گرفته شده است. به همین دلیل سینک‌های خنک‌کننده از جنس مس برای انواع حافظه‌های Hi-End طراحی شد و شکل ظاهری این رده از حافظه‌ها با تغییر اساسی مواجه شد.
البته چند شرکت بزرگ تولیدکننده حافظه، سیستم‌های خنک‌کننده بادی و آبی و حتی نیتروژن مایع نیز برای مدل‌های خاص خود تولید کردند که فقط مخصوص اورکلاکرهای حرفه ای بود و عمومیت نداشت. اما اضافه شدن سینک خنک‌کننده به حافظه مشکلاتی را به همراه داشت که از جمله آنها می‌توان به بزرگ‌تر شدن ابعاد، سنگین‌تر شدن و افزایش مواد اولیه در تولید حافظه‌ها اشاره کرد. شاید این موارد در نگاه نخست خیلی مهم به نظر نرسند، اما در هنگام تولید و جابه‌جایی باعث افزایش سرسام آور هزینه‌ها می‌شوند. گیمرها نیز اصولا سیستم خود را زود به زود ارتقا می‌دهند و حافظه نیز یکی از مواردی است که دایما در بازار آن تحولات بزرگی رخ می‌دهد. به همین دلیل است که گیمرهای نیمه حرفه‌ای و کاربران معمولی حافظه‌های بدون سینک خنک‌کننده را ترجیح می‌دهند.
از ابتدای تاسیس شرکت کینگ مکس در سال 1989 همواره سیاست‌های آن روی خلق فناوری‌های نوآورانه و تولید باکیفیت‌ انواع حافظه متمرکز بوده است. این شرکت به غیر از خرید ویفرهای سیلیکونی از شرکت‌های سازنده، تمامی بخش‌های تولید و آزمایش محصولات را در مجتمع‌های اختصاصی خود انجام می دهد. تجهیزات آزمایشی این شرکت موجب شده تا در زمان تولید به راحتی بتواند چیپ‌های ماژول‌های حافظه با پتانسیل فرکانس‌های بالای 2400 مگاهرتز را تولید کند.
شرکت کینگ مکس با تولید حافظه‌های نانو گیمینگ خود یک انقلاب در فناوری دفع حرارت به وجود آورده است. در این فناوری هیت سینک‌های خنک‌کننده روی حافظه به طور کل حذف شده‌اند و با استفاده از فناوری نانو، کارایی فرآیند دفع حرارت تا 10 درصد افزایش یافته است. به طوری که به راحتی این ماژول‌ها نسبت به ماژول‌های مجهز به هیت سینک، حداقل تا دو درجه خنک‌تر هستند. در توضیح این فرآیند باید متذکر شد که برای انتقال حرارت بین دو فلز، هرچه سطح تماس آنها بیشتر باشد انتقال حرارت بهتری صورت می‌گیرد. اما هر چقدر هم که فلزها صیقلی باشند ناهمواری‌هایی که با چشم دیده نمی‌شوند باعث باقی ماندن هوا میان این سطح تماس خواهد شد.
از آنجایی که هوا نیز رسانای ضعیفی برای گرما محسوب می‌شود، از خمیرها و پدهای مختلف برای پر کردن فضای خالی بین فلزها و انتقال بهینه حرارت استفاده می شود. اما در فناوری نانوی حافظه‌های نانو گیمینگ کینگ مکس به جای استفاده از خمیر‌ها و فلزهایی مانند مس و آلومینیوم، از سیلیسیم و پوشش‌های DLC و یا به عبارتی کربنی با ساختار شبیه به الماس استفاده شده است. این مواد به دلیل ساختار مولکولی خود انتقال و دفع حرارت را به خوبی انجام می‌دهند. مضاف بر این استفاده از این مواد باعث کاهش هزینه تولید و کوچک‌تر شدن حافظه می شود.
 نکته مهم دیگر در این فناوری، استفاده از روش تابش به جای روش رسانش در حرارت است.
حافظه‌های DDR3 در فرکانس‌های 1600/2000 مگاهرتز با پشتیبانی از تمام مادربرد‌های مبتنی بر چیپ ست‌های اینتل و AMD ارایه شده اند، در صورتی که فرکانس‌های 2200 / 2400 مگاهرتز این حافظه‌ها تنها با چیپ‌ست‌های P55، Z68، P67، X79 و Z77 سازگاری دارند. حافظه‌های نانو گیمینگ کینگ مکس در گنجایش‌های یک تا هشت گیگابایت تولید و عرضه شده‌اند تا با قابلیت چهار کاناله آنها بتوانید تا 32 گیگابایت از حافظه را روی سیستم خود در اختیار داشته باشید. پهنای باند برای انواع ماژول‌های حافظه نانو گیمینگ کینگ مکس متفاوت است. برای مثال پهنای باند 2/19 گیگابایت در ثانیه برای ماژول‌های 2400 مگاهرتزی قابل دسترس است. این امر باعث می‌شود تا کارایی مورد نیاز در بازی‌های جدید،
به خصوص بازی‌های تیراندازی که نیاز مبرمی به بارگذاری حجم وسیعی از اطلاعات در حافظه دارند، فراهم آید. همچنین با بررسی‌های انجام شده در وب‌سایت‌های معتبر بر روی حافظه‌های نانو گیمینگ کینگ مکس نشان داده شده است که قابلیت تایمینگ پایین آن در اورکلاک و کارکرد در دمای مناسب بدون احتیاج به هیت سینک در پردازش‌های سنگین و اورکلاک متوسط، این محصول را در میان گزینه‌ها، برای علاقه مندان به بازی‌های رایانه ای و اورکلاکینگ مبدل ساخته است. این حافظه‌ها در بالاترین بارگذاری و فرکانس دمای 39 درجه سانتیگراد را تجربه خواهند کرد. صد البته فرکانس‌های پایین و بارگذاری کمتر، دمای بسیار پایین‌تری را به دنبال خواهد داشت.
تایمینگ پیش‌فرض برای این ماژول‌ها در فرکانس‌های 1600 و 2000 مگاهرتز، 9.9.9.27 است و با ولتاژ 5/1 ولت به راحتی کار
می کنند، هرچند که این موضوع برای فرکانس‌های 2200 و 2400 مگاهرتز، 10.11.10.30 خواهد بود. CAS Latency یا زمان تاخیر هم به ترتیب برای دو فرکانس اول 9 و برای دو فرکانس دوم 10 است.
کینگ مکس حتی مقاومت ویفر این ماژول‌ها را در برابر خراشیدگی به طور چشمگیری افزایش داده است. سختی این ویفر‌ها در واحد مقیاس این مولفه به عدد 9 می‌رسد. این ماژول‌ها به گونه‌ای طراحی و تولید شده‌اند که انواع مواد اسیدی و قلیای هیچ تاثیر مخربی روی آنها نخواهد داشت. علاوه بر تمام این موارد چیپ اختصاصی بنفش رنگ کینگ مکس در حاشیه این حافظه از جعل آن جلوگیری می‌کند.
محصولات کینگ مکس با گارانتی شرکت آواژنگ در بازار ایران عرضه می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :