آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11525
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1391 12:15
تعداد بازدید : 654

عضو شورای عالی بورس تشریح کرد:

مکانیزم عرضه وتقاضا در بورس ارز

عضو شورای عالی بورس با اعلام کلیاتی از دستورالعمل اولیه معاملات گواهی ارزی در بورس، مکانیزم عرضه و تقاضا و نحوه مبادله گواهی صرافی و بانک ها را در بورس توضیح داد.
محمدرضا پور ابراهیمی که علاوه بر عضویت در شورای عالی بورس، نماینده مردم کرمان و نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس است، در گفت وگو با خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه دستورالعمل مربوطه هنوز تایید نهایی نشده، کلیاتی از این دستورالعمل را اعلام کرد تا زمینه آمادگی بیشتر بازیگران بورس ارز فراهم شود.
بخش هایی از این گفت وگو را می خوانید:

 آخرین وضعیت بورسی برای معاملات گواهی ارزی چگونه است؟
مدیران بازار سرمایه همه مقدمات و زیرساخت‌های لازم مانند نرم‌افزار معاملاتی را فراهم کرده‌اند. کارگزاران هم آمادگی کامل دارند.
در این میان کمیته ارزی مشترک دولت، مجلس و بورس برای ساماندهی معاملات ارز جلسه‌ای را در روز 17 مرداد ماه برگزار کرد تا استفاده از گواهی ارزی بررسی شود. در آن جلسه مقرر شد به دلیل مکانیزم‌های کارآمد بازار سرمایه، معاملات این ابزار جدید در بورس اوراق بهادار تهران انجام شود تا برای بازیگران آن محیطی عادلانه و شفاف ایجاد شود. فقط اعلام نظر نهایی و موافقت و همکاری بانک مرکزی باقی مانده که انتظار می‌رود ظرف روزهای آینده این نهاد هم رسما  و عملا وارد میدان شود تا بورس ارز آغاز به کار کند.
 اما به جز بانک مرکزی باید صادرکنندگان و واردکنندگان ارز به همراه سازمان توسعه تجارت و صرافی‌ها هم حضور داشته باشند.
بله. این گروه‌ها نقش مهمی‌در توسعه این بازار جدید دارند، اما موتور محرکه و بازیگر اصلی بورس ارز بانک مرکزی است و با ورود آن سایر بازیگران حضور خواهند داشت.
 آیا دستورالعمل معاملات گواهی ارزی در بورس توسط شورای‌عالی بورس نهایی و آماده استفاده شده است؟
 هنوز نهایی نشده و ممکن است با تغییرات و اصلاحاتی مواجه شود. چون در کمیسیون فرعی شورای‌عالی بورس تصویب شده است.
 در بورس ارز فقط گواهی ارزی داد و ستد خواهد شد یا امکان معامله فیزیکی ارز هم وجود دارد؟
 دستورالعملی که تهیه شده فقط شامل مبادلات غیرفیزیکی ارز آن هم با منشا غیر از فروش نفت خام است. بنابراین در بورس ارز امکان داد و ستد خود ارز وجود نخواهد داشت و کماکان توسط صرافی‌ها انجام خواهد شد،اما این مبدایی برای قیمت ارز خواهد بود. این درحالی است که گواهی ارزی توسط بانک یا صرافی‌های تایید شده صادر می‌شود و قابل داد وستد در بورس ارز است.
 مکانیزم عرضه و تقاضا در بورس ارز چگونه تعریف شده است؟
 در این بورس مراجع ذی‌صلاحی چون سازمان توسعه تجارت، مرجع اعلام تقاضا خواهند بود.مراجع صادر کننده گواهی ارزی هم بانک یا صرافی است که طبق ضوابطی مشخص گواهی ارزی صادر می‌کند.
همچنین صادرکنندگان کالا و خدمات و اشخاص حقوقی یا حقیقی دارنده ارز از طریق در اختیار گذاشتن یا سپرده کردن ارز خود نزد بانک یا صرافی،می‌توانند با ارایه مستنداتی چون منشا و مقصد ارز، نوع و حجم ارز مورد عرضه و تکمیلی فرم تایید شده توسط سازمان بورس، گواهی ارزی بگیرند.
در این میان بانک یا صرافی پس از کنترل ارز فروشنده و اخذ تعهدات لازم اقدام به صدور گواهی ارزی برای فروشنده کرده و اطلاعات گواهی ارزی صادره را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ارسال می‌کند. صدور گواهی ارزی به منزله تعهد مرجع صادر کننده گواهی ارزی مبنی بر تحویل ارز در چارچوب ضوابط و شرایط مندرج در گواهی ارزی است.
در طرف تقاضا هم واردکنندگان کالا با ارایه ثبت سفارش و استفاده‌کنندگان خدمات خارجی می‌توانند با اعلام مشخصات و حجم خرید اقدام به خرید گواهی ارزی در بورس کنند. این درحالی است که آن دسته از گواهی‌های ارزی که اطلاعات آنها تا ساعت 14 هر روز به سپرده‌گذاری مرکزی ارسال شود، قابلیت معامله در روز بعد را دارند. کارگزاران دارای مجوز در بورس هم می‌توانند تا حداکثر حجم اعلامی‌توسط مرجع اعلام تقاضا،از خریداران سفارش دریافت کرده و در سامانه معاملات ثبت کنند.
سفارش خرید گواهی ارزی هم با نام بوده و انجام معاملات با استفاده از کد خرید گواهی مجاز نیست.
 آیا همه 108 کارگزار فعال در بورس‌های اوراق بهادار و کالایی می‌توانند در معاملات گواهی ارزی حضور داشته باشند؟
 نه. تعیین کارگزاران مجاز به انجام معامله گواهی ارزی و همچنین حدود فعالیت‌شان توسط هیات مدیره سازمان بورس مشخص می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :