آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1206
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1390 0:0
تعداد بازدید : 842

نگاهی به وقوع نظم نوین در عرصه سرمایه‌گذاری آمریکا

غول های الکترونیکی، نفتی ها را پشت سر گذاشتند

تغییرات جدول قدرتمندترین های عرصه اقتصادی با یک خبر آغاز شد، ارزش بازار اکسون موبیل، بزرگ ترین شرکت نفتی آمریکا امسال با افت ارزش سهامش به 331 میلیارد دلار رسید و این یعنی اپل توانست با دستیابی به ارزش هر سهم 69/363 دلار یعنی ارزش بازار 337 میلیارد دلاری از اکسون موبیل پیشی بگیرد.

ترجمه: محمدرضا احمدی نیا

منبع:Daily Finance

این خبر موجی از شوک را به بازارهای اقتصادی وارد آورد، چراکه یک شرکت تولید محصولات الکترونیکی توانسته بود غول بی‌رقیب نفتی آمریکا را در یک دوره چهار ساله با رشد 100 میلیارد دلاری و چشم‌انداز رشد 10 میلیارد دلاری پشت سر بگذارد.
به هر حال این بخشی از یک تغییر ناگزیر است. تغییری که طی چهار سال گذشته با رشد پنهان از دید تولیدکنندگان وسایل الکترونیکی و بزرگان عرصه IT و همچنین سقوط ارزش شرکت‌های نفتی و بانک‌ها آغاز شده بود. جدول روبه رو رده‌بندی چهار سال پیش ارزشمندترین شرکت‌هاست که اکنون و طی فقط چهار سال افول کرده و نظم نوینی در عرصه سرمایه‌گذاری پدید آورده است.
  روزی روزگاری
در دوره‌ای که قیمت نفت رشد فزاینده‌ای داشت، تعجب‌آور نبود که اکسون با فاصله قابل توجهی رتبه نخست را به خود اختصاص داده باشد و به دنبال آن جنرال الکتریک، بانک آمریکا و سیتی‌گروپ به واسطه حباب در حال رشد معاملات ملکی همچنان رده‌های بعدی سودآوری را در اختیار داشته باشند.
همان‌گونه که اکنون و پس از بحران‌های مالی سال‌های اخیر می‌دانیم هیچکدام از این چرخه‌ها کامل نشده  شالوده این رشد، بسیار سریع‌تر از آنچه شروع شده بود از هم پاشید.
 اما حالا
با گذشت طوفان اقتصادی آمریکا، حال در جدول رده‌بندی جایی برای جنرال الکتریک، بانک آمریکا و سیتی‌گروپ وجود ندارد و روی سکوی آنها اپل، IBM و گوگل نشسته‌اند. جدول  روبه رو رده‌بندی کنونی است که نگاه کلی‌تر و دقیق‌تری به آیتم‌های تاثیرگذار اقتصادی دارد.
این جداول نشان می‌دهند که:
1- آمریکا هنوز حرف اول را در جهان IT می‌زند
با آنکه در سیلیکون‌ولی، مهد فناوری اطلاعات و ارتباطات، رودخانه ایده‌های دیوانه‌وار و انفجاری رو به خشکسالی گذاشته، اما باید دقت داشت که آمریکا هنوز در عرصه‌های مهم دیگر فناوری بی‌رقیب است. علت این ادعا در اختیار داشتن زیرساخت‌هایی است که فناوری‌های روز دنیا پایه‌های خود را روی آنها استوار کرده‌اند.
این جمله در ظاهر پیچیده است، اما توضیح ساده‌ای دارد: سیستم‌عامل ویندوز، پایه‌ای برای کامپیوترهای جهان است. گوگل پرکاربردترین موتور جست‌وجوی دنیاست و اپل کنترل‌ سودآورترین سیستم‌عامل و سامانه تلفن همراه جهان را در اختیار دارد.
تمامی این شرکت‌ها کنترل زیرساخت‌هایی را در اختیار دارند که بیشترین کاربرد را در جهان فناوری امروز به خود اختصاص داده‌اند و جایگزینی این فناوری‌ها با زمینه‌ای تازه‌ که آنها را مغلوب کند، امری محال به نظر می‌رسد.
2- اگر از آشفتگی‌ها واهمه دارید، از برندهایی خرید کنید که باثبات‌ترند
در حال حاضر بازار سرمایه، نوسان‌های تا سقف 5 درصد را معمولی می‌داند و این نوسان مانند سیستم امنیت در آب‌وهوای اقتصادی در حال وزیدن است. اما اگر به دنبال بازی‌های امن‌تری هستید که در عین حال امکان رشد آتی را هم داشته باشند، شرکت‌های بزرگی را بیابید که محصولات مشتری‌پسند تولید می‌کنند.
شرکت‌هایی مانند کوکاکولا و وال‌مارت از این دست شرکت‌ها هستند، چراکه همواره حتی در شرایط متزلزل چهار سال گذشته نیز یک شیب سوددهی مشخص را حفظ کرده‌اند، در حالی که غول‌هایی مانند اکسون یا بانک‌های آمریکا به همان اندازه که سودهای کلان می‌دهند، لرزش‌های نابودگری هم دارند. از طرف دیگر، شرکت‌های کوکاکولا و وال‌مارت در شرایطی که اقتصاد آمریکا دچار رکود شود هم به دلیل بازاریابی‌های جهانی و مخاطب عامی که دارند همچنان در شرایط رکود هم سودآور باقی می‌مانند.
3- مدیریت رشد برگ برنده برندها و آفت مشاغل کوچک
آمارها پس از رکود 2008 حاکی از ورشکستگی مشاغل کوچک و رشد بیکاری تا 1/9 درصد است که توسط موسسات آماری مرتبا اعلام می‌شود و موجی از نگرانی را به وجود می‌آورد، اما این اخبار خیلی هم قابل توجه و اطمینان نیستند.
صورت مساله این است که شرکت‌های آمریکایی با سرعت زیادی در حال جهانی شدن هستند و بیش از 50 درصد درآمدهای خود را در خارج از کشور کسب می‌کنند که البته این رشد درآمدی به داخل کشور واریز می‌شود. برای سرمایه‌گذاران این خبر بسیار خوشحال   ‌ کننده‌ است که سودآورها هر چه را به دست می‌آوردند به اقتصاد آمریکا تزریق می‌کنند، اما خبر ناخوشایندی برای جویندگان کار است، چراکه شغل‌ها در حال کم شدن هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :