آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1219
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1390 0:0
تعداد بازدید : 2201

رقابت ناعادلانه در بازار ADSL

شرکت مخابرات ایران در گزارشی که به مناسبت هفته دولت منتشر کرده، خبر داده که 27 درصد بازار اینترنت پر سرعت کشور را در اختیار دارد [ گزارش روابط عمومی و بین الملل شرکت مخابرات ایران]. آنچه ما انتظار داریم این است که سهم مخابرات از بازار اینترنت پر سرعت به سرعت افزایش پیدا کند. اما آنچه آرزویش را داریم این است که رقابت بین شرکت های ارایه دهنده اینترنت پر سرعت اعم از مخابرات و 11 شرکت PAP در شرایط عادلانه ای افزایش بیابد.

هر چند امروز شرکت مخابرات از حلقه شرکت‌های دولتی خارج شده و یک شرکت خصوصی محسوب می‌شود اما نمی‌توان انکار کرد که کلید فراهم کردن بستر ارایه اینترنت پر سرعت توسط شرکت‌های PAP در دست مخابرات است. این یعنی، شرکت مخابرات یک مزیت بزرگ نسبت به دیگر شرکت‌ها دارد؛ همه چیز برای مخابرات آماده است اما فراهم کردن بستر ارایه خدمات شرکت‌های دیگر در اختیار مخابرات است.
ما آرزو داریم مخابرات پیش از این که برای اتصال 90 درصد استان‌ها به اینترنت پر سرعت برنامه‌ریزی کند [مخابرات: 90 درصد استان هاي كشور امسال به ADSL متصل مي شوند – ایرنا- 2 شهریور ] به فکر برنامه‌ریزی برای ارایه خدمات مخابراتی مورد نیاز شرکت‌های ارایه دهنده اینترنت پر سرعت باشد. اگر این برنامه‌ریزی وجود داشته باشد رقابت در این بازار عادلانه خواهد بود.
ما آرزو داریم بهانه‌های مختلف مانع رونق بازار اینترنت پر سرعت و تک پروازی شرکت مخابرات نشود.ولی  ما با این آرزوها، داریم چیزهای دیگری می‌بینیم. می‌بینیم که در استانی مانند کرمانشاه، ارایه سرویس اینترنت پر سرعت از سوی شرکت‌های PAP متوقف شده چون مخابرات همکاری لازم را با شرکت‌های ارایه دهنده این سرویس ندارد [قانون شکنی مخابرات استان کرمانشاه و ایجاد انحصار- ایستنا- ۳۰ مرداد]. در عوض می‌بینیم که مخابرات برای افزایش سهمش از بازاری که رقابت در آن عادلانه نیست برنامه‌ریزی می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :