آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12287
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1391 11:14
تعداد بازدید : 598

رییس شورای رقابت:

قرار نیست ایران کد همه مشکلات اقتصادی را حل کند

رییس شورای رقابت گفت: اجرای طرح ایران کد در جهت مدیریت واردات موثر است.

فناوران- جمشید پژویان رییس شورای رقابت گفت: کنترل واردات در واقع باید از طریق حمایت و افزایش تولید داخلی انجام شود. بر این اساس از طریق شناسایی و رهگیری کالاها نمی‌توان این امر مهم اقتصادی کشور را ساماندهی کرد.
به گفته وی، درست است موضوعاتی چون کدگذاری و شناسایی کالاها باعث شفاف شدن امور واردات می‌شود، اما در جهت کنترل واردات در شرایطی که کشور نیاز به حمایت از تولید داخلی دارد، این ابراز به تنهایی نمی‌تواند کارآمد باشد.پژویان باتاکید بر این که طبقه‌بندی و شناسایی کالاها براساس کدگذاری، سبب تسریع امور در واردات می‌شود، تصریح کرد: مساله این است که کار نظام طبقه‌بندی و شناسه کالاها به عبارت دیگر ایران‌کد بر این اساس تعریف نشده که مانع ورود کالای بی مجوز و کنترل واردات شود. ایران‌کدبا طبقه‌بندی و کدگذاری کالاها می‌تواند در زمینه اطلاع رسانی در جهت مدیریت واردات موثر باشد.
به اعتقاد رییس شورای رقابت، ایران کد با مجزا کردن کالاها و شناسایی آنها به ویژه در زمینه کالاهای وارداتی منجر به تشخیص کیفیت کالاها می‌شود. اما نباید از این ارگان فراتر از وظایفی که برای آن تعریف شده انتظار داشت، تا حلال مشکلات بخش اقتصادی کشور شود.
پژویان ضرورت توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی، حضور ایران در مجامع و بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی، بهبود وضعیت تجارت داخلی و خارجی و ایجاد آمادگی برای تجارت الکترونیکی، را از جمله اهداف راه‌اندازی نظام ایران‌کد عنوان کرد و گفت: بهتر است در کنار ارگانی چون ایران‌کد، نهادی شکل گیرد که همان‌طور طبقه‌بندی کالاها بر عهده ایران‌کد است، نهاد دیگر نیز از طریق سیستم کدگذاری کیفیت کالاها وارداتی را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد، تا بر این اساس مسوولان نظارتی مانع واردات کالاهای بی‌کیفیت و غیرضروری شوند.
رییس شورای رقابت با تاکید بر اینکه با کدگذاری براساس معیارهای حرفه‌ای در اقتصاد می‌توان سریعا کالاهای غیرضروری و لوکس را شناسایی کرد، تصریح کرد: در حال حاضر عمده مشکلات در بخش واردات واردات بی‌رویه کالاهای غیرضروری است که باید از طریق کدگذاری و شناسایی آنها این مساله را رفع کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :