آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12288
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1391 11:15
تعداد بازدید : 835

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران:

مردمی کردن اقتصاد، پادزهر تحریم است

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران گفت: لازمه اقتصاد مقاومتی، اصلاح الگوی مصرف در شیوه مصرف سرمایه ها و نقدینگی کشور است.

خبرگزاری فارس- محمد حسین برخوردار گفت: رهبر معظم انقلاب با تبیین مولفه‌های اقتصاد مقاومتی به شکل واقعی این موضوع را به سیاست‌گذاران اقتصادی کشور تذکر دادند  تا با مردمی کردن اقتصاد، پادزهر مناسب برای مقابله با تحریم‌ها را ترتیب دهند.
وی افزود: با مردمی شدن اقتصاد و تفویض امور به تشکل‌های تخصصی غیردولتی، بخش قابل توجهی از هزینه‌های دولت صرفه‌جویی شده و امکان سرمایه‌گذاری بیشتر توسط دولت در بخش‌های مولد فراهم می‌شود.
برخوردار ادامه داد: سرمایه‌های کشور و نقدینگی موجود باید در چرخه تولید  مولد و ایجاد ارزش افزوده در گردش پویا باشد.
عضو هیات رییسه اتاق تهران تاکید کرد: از مولفه‌های مدیریت اقتصاد مقاومتی، تقویت تولید چابک، بهره‌برداری حداکثری از فرصت‌های تجارت بین‌المللی، مصرف بهینه و پرهیز از اسراف و تبذیر است و در این میان برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های غیرضروری از پایه‌های اساسی این استراتژی به شمار می‌رود.
وی بهترین تدبیر در این حوزه را توجه به مصرف بهینه و مدنظر قرار دادن الگوی مصرف در همه زمینه‌ها توصیف کرد و ادامه داد: در اقتصاد ریاضتی مردم در نیازهای اولیه‌ها و امور عادی زندگی خویش در تنگنا و فشار قرار می‌گیرند، ولی در اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی اقتصادی کشور به گونه‌ای است که مردم بتوانند عادی و طبیعی زندگی کنند و در فشار قرار نگیرند.
برخوردار ادامه داد: ‌بنابراین بهینه مصرف کردن به معنای ریاضت اقتصادی نیست، بلکه یک استراتژی موثر است برای حفظ سرمایه‌ها و بهره‌برداری حداکثری از آن و در این میان  تبذیر و اسراف دو عامل شکننده نظام اقتصادی توانمند یک جامعه است که باید برای رفع آن برنامه ریزی عاجل کرد.
برخوردار مدیریت هزینه‌ها را لازمه اقتصاد مقاومتی دانست و تاکید کرد: در این استراتژی اقتصادی، سرمایه‌های کشور در پروژه‌هایی هزینه می‌شود که در عین آینده‌نگری، نیازهای ضروری مردم نیز از راه آن تامین می‌شود و از هرگونه اسراف و تبذیر و ریخت و پاش خصوصا از جانب مدیران باید پرهیز شود. هزینه کردن سرمایه‌های کشور در امور غیر ضروری و پراکنده کردن سرمایه‌های متمرکز کشور نتیجه‌ای جز افسوس در آینده نزدیک به دنبال نخواهد داشت.
وی بهبود فرآیندهای اداری را به نوعی تقویت پایه‌های اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: اگر کارها را به درستی انجام دهیم و به اصلاح  بروکراسی زاید اداری و حذف تشریفات بی‌مورد بپردازیم، می‌توانیم به طور موثر از هدر دادن سرمایه‌های ملی کشور جلوگیری کنیم و نقدینگی واحد‌های تولید و تجاری را به چرخه ایجاد ارزش افزوده بازگردانیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :