آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12323
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1391 9:51
تعداد بازدید : 544

اینتل، رقبا و همکارانش وضعیت مالی مناسبی ندارند

پی سی در بستر احتضار

تازه ترین گزارش مالی اینتل، از افت شدید درآمدهای شرکت حکایت دارد. بر این اساس، نگرانی های وال استریت در مورد بازار کامپیوترهای شخصی و وضعیت نابه سامان اقتصادی تشدید شده است. گزارش بازبینی شده مالی بزرگ ترین تولید کننده تراشه های کامپیوتری که روز جمعه منتشر شد، درآمد این شرکت در سه ماهه سوم سال میلادی جاری را فقط 2/13 میلیارد دلار پیش بینی کرده که این میزان، افت هفت درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می دهد. پارسال در همین دوره زمانی میزان درآمد اینتل درحدود 2/14 میلیارد دلار بود. این افت حتی از میزان پیش بینی شده در ماه ژوییه نیز بیشتر است. اینتل در ماه ژوییه میزان درآمد سه ماهه سوم را از 8/13 میلیارد دلار تا 8/14 میلیارد دلار پیش بینی کرده بود.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: آسوشیتدپرس
از سوی دیگر سهامداران که به دلیل این  اشتباه در پیش‌بینی درآمد از اینتل شاکی بودند، کاهش 90 سنتی سهام این شرکت را رقم زدند. به این ترتیب در معاملات جمعه گذشته بورس نیویورک هر سهم اینتل با کاهش 6/3 درصدی 19/24 دلار معامله شد. در همین راستا، اینتل کاهش نرخ فروش را به تقاضای بسیار کم برای بازار کامپیوترهای شخصی از سوی کسب‌وکارها و همچنین وضعیت اقتصادی «چالش‌برانگیز» نسبت داده است. می‌توان گفت، وضعیت مشابهی نیز بر دیگر شرکت‌های فعال در زمینه ساخت و فروش کامپیوترهای شخصی حاکم است. این در حالی است که 80 درصد کامپیوترهای شخصی و بخش اعظم از سرورها هم‌اکنون مبتنی بر تراشه‌های اینتل هستند.
 اینتل تنها نیست
به نظر می‌رسد افت فروش و به تبع آن، کاهش ارزش سهام مختص اینتل نیست و برخی شرکت‌های دیگر نیز در گزارش‌های مالی‌شان همین روند را برای پیش‌بینی و اعلام کرده‌اند. از جمله شرکت‌هایی که روز جمعه سهام‌شان افت کرده، می‌توان به مایکروسافت، HP و سازندگان دیگر تراشه‌ همانند AMD و Nvidia اشاره کرد. یکی از علل کاهش فروش کامپیوترهای شخصی را باید به کسب‌وکارها نسبت داد زیرا کسب‌وکارها خیلی آهسته‌تر از بخش‌های دیگر با آخرین روندهای فناوری همراه می‌شوند و دلیل این امر آن است که در بیشتر شرکت‌ها، کارمندان از ابزارهای شخصی خود برای انجام کارها به ویژه در مسیر از خانه به دفتر کار یا بالعکس استفاده می‌کنند. همین امر باعث می‌شود که این شرکت‌ها نیاز کمتری به خرید کامپیوترهای شخصی داشته باشند. از سوی دیگر، تحلیل‌گران نیز معتقدند که مدیران اجرایی کسب‌وکارها که روی بودجه‌های مربوط به فناوری نظارت دارند، تمایل بسیار کمی برای خرید کامپیوترهای شخصی جدید نشان می‌دهند، زیرا بیم آن دارند که وضعیت نامساعد اقتصادی بحران دیگری را در پی داشته باشند.
 تبعات افت فروش
گلن ینگ (Glen Yeng)، تحلیلگر Citigroup می‌گوید: کاهش فروش کامپیوترهای شخصی بدترین چیزی است که در نیمه دوم سال برای صنعت کامپیوترهای شخصی می‌تواند اتفاق بیفتد. به طور کلی، افت فروش کامپیوترهای شخصی در بازار جهانی آخرین نشانه از تغییر مسیر فناوری به سوی محبوبیت گوشی‌های همراه و تبلت‌هاست.
مصرف‌کنندگان هم‌اکنون از خرید کامپیوترهای دسکتاپ و همچنین لپ‌تاپ‌ سر باز می‌زنند و به ابزارهای جمع‌وجورتر و با قابلیت حمل بیشتر برای وب‌گردی تمایل پیدا کرده‌اند. البته این تغییر روند برای شرکت‌هایی چون اینتل بسیار سنگین تمام خواهد شد، زیرا تراشه‌های آنها روی دست‌شان باد خواهد کرد.
به گفته اینتل، سازندگان کامپیوترهای شخصی قصد دارند که خط تولید محصولات خود را کاهش داده و همچنین میزان سفارش برای تراشه‌ها را کاهش دهند.
اوایل سال 2012 میلادی، سازندگان کامپیوترهای شخصی امید داشتند که با عرضه سیستم‌عامل جدید مایکروسافت یعنی ویندوز 8، فروش کامپیوترهای شخصی مبتنی بر این ویندوز افزایش داشته باشد. اما به نظر می‌رسد که حتی با عرضه ویندوز 8 که مایکروسافتی‌ها وعده آن را برای 26 اکتبر داده‌اند، باز هم در وضعیت بازار کامپیوترهای شخصی بهبودی حاصل نشود. با این حال، به نظر می‌رسد که روند کسب‌وکار اینتل با تضعیف روزافزون بازار کامپیوترهای شخصی به این زودی‌ها بهبود پیدا نکند. بیشتر خریداران بنگاه‌های اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که به نسخه جدید ویندوز چندان خوش‌بین نیستند، زیرا دقیقا نمی‌دانند که این نسخه جدید چطور کار می‌کند. با این حال، برخی تحلیل‌گران معتقدند که با وجود ابزارهای جدیدی که ویندوز 8 را هدف خود قرار داده‌اند و سعی دارند با این عنوان خود را در بازار ابزارهای شخصی مطرح کنند. از جمله این ابزارها می‌توان به تبلت‌هایی اشاره کرد که از سوی چندین شرکت از جمله گوگل، آمازون و سامسونگ ارایه شده‌اند. حتی خود مایکروسافت که در حوزه نرم‌افزار فعالیت می‌کند، تبلتی را با نام «سرفیس» معرفی کرده که با ویندوز 8 کار خواهد کرد. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که این تبلت‌ها از کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز 8 ارزان‌تر خواهند بود که این امر یکی دیگر از عوامل مهمی است که به وضعیت نابه‌سامان کامپیوترهای شخصی دامن خواهد زد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :