آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12341
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1391 10:42
تعداد بازدید : 822

معاون كل سازمان توسعه تجارت:

اقتصاد ریاضتی اقتصاد مقاومتی نیست

معاون كل سازمان توسعه تجارت ايران اقتصاد مقاومتی را تشخیص حوزه های فشار و تبدیل فشارها و محدودیت ها به فرصت و تاکید بر مزیت های داخلی و خودکفایی دانست و گفت: شرایط کنونی نیازمند برنامه ریزی ویژه اقتصادی برای مقابله با تحریم است.

روابط عمومی سازمان توسعه تجارت-  وي با اشاره به تفاوت‌هاي اقتصاد مقاومتی و ریاضت اقتصادی افزود: ریاضت اقتصادی را دولت‌ها برای کاهش هزینه و رفع کسری بودجه و حذف برخی از خدمات و مزایای عمومی انتخاب کرده و گاهی اوقات با افزایش مالیات و افزایش دریافت وام و کمک‌های خارجی اقدام به اصلاح وضعیت اقتصادی می‌نمایند.
كرمانشاهي اضافه كرد: مقام معظم رهبری از سال‌های گذشته و با طرح فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی و بستن درب چاه‌های نفت و مطرح کردن اقتصاد غیرنفتی (توسعه صادرات غیرنفتی) بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند ؛ایشان سال قبل را سال اصلاح الگوی مصرف و امسال را سال تولید ملی اعلام کردند. نقطه و شروع کار اقتصاد مقاومتی مصرف است و از بسترسازی و فرهنگ‌سازی اقتصادی آغاز می‌شود.
 معاون كل سازمان توسعه تجارت ايران با اشاره به راهكارهاي اقتصاد مقاومتي گفت: ترویج فرهنگ کار و تولید، حمایت از تولید ملی، مبارزه با مفاسد اقتصادی، در اختیار قرار گرفتن اقتصاد توسط مردم   (اصل 44) از مفاهیم اقتصاد مقاومتی است.
وي اقتصاد مقاومتی را از کارآمدترین راهکارهای تحریم دانست و بر سیاست‌گذاری مناسب اقتصاد و فرهنگ در شرایط ویژه کشور تاكيد كرد.
كرمانشاهي بر ترويج برندهاي داخلي به جای برندهاي خارجی تاكيد كرد و افزود: بايد از واردات كالاهاي مصرفي و دامن زدن به مصرف كاذب كه از مصاديق تحريم داخلي است، حذر كنيم.
وي بهره‌گیری از توان و سرمایه مردم در اقتصاد مقاومتی را كه از نمادهاي اصل 44 است مهم دانست و گفت: در شرايط تحریم باید تلاش کنیم نیروی انسانی خلاق، امیدوار، پرتلاش، برنامه‌ریز و بهره‌ور داشته باشیم.
معاون كل سازمان توسعه تجارت ايران افزود: يکی از اجزایی که در هنگام تحریم‌ها در سیستم  اقتصاد مورد مخاطره قرار می‌گیرد. ابزار، تجهیزات، نظام‌های تولید و خصوصا توزیع است.
كرمانشاهي از نقش حساس رسانه‌ها در شرايط تحریم ياد كرد و گفت: رسانه می‌تواند جو روانی را مدیریت کند. از طرفي خط‌کشی و دسته‌بندی مردم، ایجاد بدبینی و اعتماد شکنی و ترویج اختلاف خلاف اقتصاد مقاومتی است و اقشار مختلف مردم با اتحاد و انسجام ملی و عدالت اجتماعی بايد تحریم را بی‌اثر کنند.
وي همچنين از توسعه تحقیقات، فناوری و تجاری سازی خدمات دانش بنیان به عنوان راه‌هاي مقابله با تحريم نام برد و گفت: مردمی کردن اقتصادو توسعه خدمات سیستم بانکی، مدیریت مصرف و استفاده حداکثری از زمان و منابع مي‌تواند ما را در اجراي اقتصاد مقاومتي و فاصله از تحريم‌ها كمك كند.
کرمانشاهي با بيان اينكه به دنبال طرح و تشكيل كميته راهبردي توسعه تجارت با كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در سازمان توسعه تجارت ايران نسبت به توسعه روابط اقتصادي با كشورهاي عضو مجدانه اقدام خواهد شد، افزود: با تعدادي از كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد تاكنون 47 اجلاس مشترك برگزار و هفت موافقتنامه تعرفه ترجيحي نيز به ثبت رسده است.
وي با بيان اينكه از كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد 38 كشور داراي سازمان توسعه تجارت هستند پيشنهاد داد: طي سه سال رياست ايران بر جنبش عدم تعهد، ضرورت دارد كه اجلاس سازمان‌هاي توسعه تجارت عضو جنبش عدم تعهد نيز در تهران برگزار شود.
وي در ادامه با بيان اينكه سهم كشورهاي عضو 7 هزار ميليارد دلار از تجارت 36 هزار ميليارد دلاري دنياست، افزود: سهم تجارت ايران با اين كشورها 43 ميليارد دلار است كه  22 ميليارد واردات و 21 ميليارد دلار سهم صادرات است.
وي افزود: با توجه به افزايش حجم مبادلات تجاري با كشورهاي عضو نم در سال‌هاي اخير و برگزاري اجلاس تهران، افزايش 2 برابري ميزان تجارت با اين كشورها در 3 سالي كه ايران رياست جنبش عدم تعهد را بر عهده دارد دور از دسترس نيست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :