آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12342
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1391 10:45
تعداد بازدید : 584

انتقاد شدیدالحن رییس مجمع عالی واردات از وضعیت ارزی کشور:

بخشنامه جدید بانک مرکزی آب به آسیاب دشمن ریختن است

رییس مجمع عالی واردات با اشاره به بخشنامه اخیر بانک مرکزی به برخی بانک های عامل گفت: برخی بانک های عامل به هنگام دریافت مابقی مبلغ اعتبارات اسنادی خود و تسویه حساب ارزی با واردکنندگان، با توجه به احتمال افزایش نرخ ارز، اقدام به اخذ تعهد مبنی بر دریافت مابه التفاوت ریالی نرخ ارزی می کنند.

خبرگزاری مهر- محمدحسین برخوردار گفت: برخی بانک‌های عامل به هنگام دریافت مابقی مبلغ اعتبارات اسنادی خود و تسویه حساب ارزی با واردکنندگان، با توجه به احتمال افزایش نرخ ارز، اقدام به اخذ تعهد مبنی بر دریافت مابه‌التفاوت ریالی نرخ ارزی می‌کنند که این به معنای سردرگمی تامین کنندگان کالا در تعیین هزینه تمام شده است.
رییس مجمع عالی واردات افزود: اگر نرخ ارز در انجام معاملات بین‌المللی و پرداخت تعهدات و اعتبارات مشخص، معین و قطعی نباشد و دائما احتمال افزایش آن وجود داشته باشد، جریان سالم و پایدار تولید و تجارت که مبتنی بر محاسبه قیمت تمام شده  و تامین هزینه‌هاست، با اخلال مواجه می‌شود.
وی تصریح کرد: این درحالی است که مقام معظم رهبری بارها و بارها در خصوص اقتصاد مقاومتی و ضرورت ثبات در دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها و نیز استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها تاکید کرده‌اند.
به گفته برخوردار، پایه‌های اقتصاد مقاومتی بر مردمی شدن اقتصاد استوار است و این درحالی است که صدور چنین بخش‌نامه‌هایی به معنای وادار کردن مردم به خروج از اقتصاد است.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران افزود: در شرایطی  که دشمنان به دنبال ایجاد محدودیت در فضای تجارت بین‌المللی و صدمه زدن به تولید ملی هستند، صدور بخشنامه‌هایی که با نخستین اصول تجارت و تولید یعنی تعیین قیمت تمام شده کالا، مغایر است، آب بر آسیاب دشمن ریختن است.
به گفته برخوردار، نکته قابل توجه در این تعهدنامه‌ها آن است که کالاهایی که با نرخ ارز مرجع واردات آنها صورت می‌گیرد، بر اساس همین نرخ نیز از سوی سازمان حمایت قیمت‌گذاری می‌شوند و حال اگر نرخ ارز افزایش پیدا کند، از آنجایی که تامین‌کننده امکان بازنگری در قیمت کالای فروش رفته را ندارد، در مسیر مشکلات جدید قرار خواهد گرفت.

خودداری دولت از عرضه ارز به بازار
در همین حال، احمد توکلی نماینده تهران در مجلس امروز در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با انتقاد از سیاست‌های دولت در ساماندهی بازار ارز به روند رو به رشد قیمت دلار در هفته‌های اخیر اشاره کرد و با بیان اینکه بانک مرکزی دو هفته است از ارایه ارز به بازار خودداری می‌کند، تاکید کرد که با این روند 11 هزار میلیارد تومان پول از جیب ملت به کیسه‌های خاصی ریخته شده است.
توکلی توضیح داد: در طول هفت الی هشت  ماه اخیر وضعیت بازار ارز بسیار مخرب بوده است. از 30 آبان ماه سال 90 تا 4 بهمن ماه سال 90 یعنی تقریبا دو ماه 55 درصد ارزش پول ملی کاهش یافته است. الان وقت گفتن آثار مخرب نیست و اینکه چرا آثار مثبتی که انتظار می‌رود حاصل نمی‌شود. متاسفانه این وضعیت در ماه اخیر شدت یافته است و در طول روز‌های اخیر قیمت ارز به شدت در حال بالا رفتن است.
وی گفت: متاسفانه به بانک مرکزی دستور داده شده است که ارز در بازار عرضه نکند و قریب دو هفته است که ارز در بازار عرضه
نمی‌شود.
نماینده تهران ادامه داد: من به شما عرض می‌کنم، بنده دلایل مخالفت خود به عنوان نماینده شما در شورای پول و اعتبار را خدمت‌تان مکتوب نوشتم و به خاطر حفظ مصالح ملت و حفظ مسایل کشور از گفتن همه آنچه که در آنجا نوشتم، معذورم.
وی گفت: توجه کنید روش دولت ممکن است کار را از بحث خارج کند. در شش روز گذشته 144 تومان بر قیمت هر دلار اضافه شده است و معنی‌اش این است که اگر ما در روغن نباتی وابستگی به خارج از کشور داریم و در علوفه و خوراک و دام و طیور به خارج متکی هستیم، متاسفانه این اجناس گران می‌شود و اگر این اجناس گران شود شیر و گوشت و مرغ گران‌تر می‌شود.
رییس سابق مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: نااطمینانی که ناشی از نوسانات شدید نرخ ارز است، بدتر از گران شدن قیمت ارز است. این نااطمینانی ریسک را بالا می‌برد و سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :