آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12353
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1391 11:13
تعداد بازدید : 457

رییس کل بانک مرکزی در همایش بانکداری اسلامی اعلام کرد:

رشد اقتصادی 2/4 درصد- تورم 5/23 درصد

بهمنی رشد اقتصادی شش ماهه سال جاری را 2/4 درصد، میزان نقدینگی را سه هزار و 875 هزار میلیارد ریال و مطالبات معوق سیستم بانکی را 60 هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

فناوران-"محمود بهمنی" که روز گذشته در بیست و سومین همایش بانکداری اسلامی سخن می‌گفت افزود: طی چهار تا پنج سال گذشته، تلاش شده ذخایر کشور رشد یابد زیرا فکر می‌کنیم تحریم‌ها ادامه‌دار شود.
وی گفت: با توجه به نامگذاری سال‌جاری، بانک مرکزی دستورالعمل و سیاست‌های اعتباری را تدوین و ابلاغ کرده که بر اساس آن، 37 درصد تسهیلات به بخش صنعت و معدن، 25 درصد برای تولید مسکن، 20 درصد تولید بخش کشاورزی، 10 درصد خدمات و بازرگانی و 8 درصد به صادرات تعلق می‌گیرد.
وی با بیان آنکه منابع سیستم بانکی بعد از کسر ذخایر قانونی سه هزار و 729 هزارمیلیارد ریال است، گفت: سیستم بانکی بیش از توان و امکانات‌اش تسهیلات ارایه کرده است.رییس کل بانک مرکزی نسبت به افزایش نقدینگی در کشور هشدار داد و گفت: نقدینگی در پایان تیرماه، 10 درصد نسبت به پایان سال گذشته افزایش یافته در حالی که این رقم، در مدت مشابه سال قبل، تنها سه درصد بوده بر همین اساس، این امر منجر به افزایش تورم می‌شود.
بهمنی با بیان آنکه برای کاهش میزان نقدینگی در سال گذشته، نرخ سود بانکی را به 20 درصد افزایش داده‌ایم، گفت: باید برای جلوگیری از این مشکل، در سال‌جاری اقدامات لازم را از هم‌اکنون انجام دهیم.
وی، نقدینگی پایان سال 90 را 2/25 درصد اعلام کرد و گفت: این رقم با 8/5 درصد کاهش به 4/19 درصد رسیده بود.وی در خصوص رشد اقتصادی نیز گفت: این رقم در سال 89، با احتساب نفت، 8/5 و بدون احتساب نفت، 1/6 درصد بوده است.
وی ادامه داد: رشد اقتصادی در شش ماهه اول سال گذشته، 2/4 درصد بوده در حالی که میانگین رشد اقتصاد جهانی 5/3 تا 9/3 درصد در دو سال گذشته بوده است.
بهمنی در باره نرخ تورم نیز گفت: این نرخ در پایان سال 90، 5/21 ،تیرماه 9/22 و مرداد ماه 5/23 درصد بوده است.
رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: افزایش نرخ بعضی از اقلام، اجتناب ناپذیر بوده اما تلاش می‌شود آن را کنترل کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :