آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12369
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1391 10:10
تعداد بازدید : 1074

انتخابات مجمع ناشران دیجیتال باز هم به تعویق افتاد

انتخابات هیات مدیره مجمع ناشران دیجیتال برای دومین بار برگزار نشد.

فناوران- انتخابات مجمع ناشران دیجیتال که قرار بود دیروز برگزار شود، به تاریخ نامشخصی در آینده موکول شد. پیش از این، انتخابات این مجمع قرار بود روز 12 شهریور ماه برگزار شود اما به دلیل تعطیل بودن تهران تا 11 شهریورماه و به دلیل برگزاری اجلاس سران، به 20 شهریورماه موکول شده بود.
در اطلاعیه روابط عمومی و امور بین‌الملل مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد تعویق انتخابات مجمع ناشران دیجیتال آمده است: «نظر به درخواست جمعی از ناشرین دیجیتال و با توجه به لزوم کسب آمادگی حداکثری برای هرچه بهتر برگزار کردن انتخابات هیات مدیره مجمع ناشران دیجیتال، این انتخابات تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد.
اطلاعات تکمیلی در مورد زمان جدید و نحوه برگزاری انتخابات از طریق پورتال جامع مرکز به نشانی  
www.saramad.ir به اطلاع عموم خواهد رسید.»

استقبال فعالان رسانه‌های دیجیتال از تعویق انتخابات
شنیده‌ها از استقبال فعالان صنفی از تعویق انتخابات مجمع ناشرین دیجیتال حکایت دارد.
جواد اتفاق رییس مجمع ناشران الکترونیکی به خبرنگار ما گفت: یکشنبه آخر شب از طریق اطلاعیه‌ای که روی سایت مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال منتشر شد، از به تعویق افتادن انتخابات باخبر شدم.
وی افزود: هرچند درخواست تعویق انتخابات از جانب ما مطرح نشده بود، اما از این موضوع استقبال می‌کنیم و برگزاری انتخابات با شرایط فعلی را به صلاح ناشران دیجیتال کشور نمی‌دانیم.
اتفاق در مورد سرنوشت مجمع ناشران الکترونیکی و زمان احتمالی برگزاری انتخابات گفت: در درجه اول باید جلسه‌ای با هیات مدیره مجمع ناشران الکترونیکی برگزار کرده و در مورد شرایط به وجود آمده تصمیم‌گیری کنیم. همچنین باید جلسه‌ای با دوستان ارشاد داشته باشیم و ببینیم مبنای کاری باشد.
رییس مجمع ناشران الکترونیک گفت: با توجه به مسایل پیش آمده و همچنین تشکیل نهادی جدید و موازی در اتاق بازرگانی، هیچ چیز روشن نیست و باید ببینیم در آینده چه اتفاقی می‌افتد.
همچنین وبلاگ اینترنتی سرآمد نیز که به منظور اطلاع‌رسانی در مورد انتخابات مجمع ناشران دیجیتال تاسیس شده است، از این موضوع استقبال کرد. در این وبلاگ آمده است: «خوشبختانه همان طور که انتظار می‌رفت مدیران مرکز رسانه‌های دیجیتال بر اساس مشورت‌های خبرگان و دلسوزان و بر اساس تعقلی که به خرج دادند در تصمیمی جسورانه و شجاعانه نسبت به تعویق انتخابات مجمع ناشران دیجیتال تا اطلاع ثانوی اقدام کردند.
بر اساس اطلاعیه صادره دلیل این تاخیر  لزوم کسب آمادگی حداکثری برای هر چه بهتر برگزار کردن انتخابات بیان شده است. ما جمعی از شرکت‌های فعال در حوزه رسانه‌های دیجیتال از این اقدام مدیران مرکز رسانه‌های دیجیتال  استقبال کرده و  امیدواریم این تجربه تلخ و سخت راهنمایی باشد برای برنامه‌ریزی و مدیریت دقیق‌تر در آینده.»

ثبت انجمن ناشران دیجیتال در اتاق
در حالی انتخابات مجمع ناشران دیجیتال روز گذشته برگزار نشد که تعدادی از کاندیدهای حضور در این انتخابات، در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران، مجمع عمومی موسسان انجمن ناشران دیجیتال را برگزار کردند. آگهی فراخوان این انجمن 18 شهریور ماه در سایت اتاق ایران منتشر شده بود و براساس آن،  بررسي و تصويب اساس‌نامه، انتخاب اعضاي اصلي و علي‌البدل هيات مديره و بازرسان، تعيين روزنامه كثيرالانتشار و تعيين و وروديه و حق عضو ساليانه از د ستورات اين جلسه بوده است.نکته دیگر این که علاقه‌مندان به حضور در این انجمن، صرفا با ارایه کارت معتبر بازرگانی در آن شرکت کنند که طبیعتا بسیاری از فعالان حوزه امکان حضور در این انجمن را نداشته‌اند. همچنین شنیده شده مجمع ناشران الکترونیکی پیشتر برای ثبت در اتاق ایران تلاش کرده بود اما شرط‌هایی مانند داشتن کارت بازرگانی و همچنین مسایل ملکی، مانع از حضور این مجمع در اتاق شده بود.
همچنین از آنجا که تاریخ انتشار آگهی فراخوان 18 شهریور ماه است، می‌توان نتیجه گرفت که بنیانگذاران انجمن ناشران دیجیتال پیش از سایر گروه‌ها در جریان به تعویق افتادن انتخابات مجمع ناشران دیجیتال بوده‌اند.
هرچند تلاش‌های خبرنگار فناوران برای تماس با بنیانگذاران این انجمن، به دلیل حضور آنها در جلسه‌ای دیگر به نتیجه نرسید، اما شنیده شده محمدرضا طلایی، سسید محمد رضا حسینی، علی اکبریان، بهادری و قربانی به عنوان اعضای هیات مدیره این انجمن انتخاب شده‌اند. از این میان طلایی رییس، حسینی دبیر و عضو هیات مدیره و اکبریان عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نرم‌افزار هستند. این اتحادیه نیز در اتاق ایران عضو است و البته مدعی فعالیت در حوزه رسانه‌های دیجیتال هم هست.
همچنین شنیده شده این انجمن با نظر حاضران با نام انجمن نشر و رسانه‌های دیجیتال به ثبت رسیده است.
گفتنی است، مجمع عمومی موسسان انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه نیز دیروز در اتاق ایران شکل گرفته است.

ناشران دیجیتال در برزخ
غیرقانونی شمرده شدن فعالیت قدیمی‌ترین نهاد صنفی فعال در حوزه نشر دیجیتال، تشکیل حداقل هفت نهاد صنفی در حوزه نشر دیجیتال و برگزار نشدن انتخابات مجمع ناشران دیجیتال که قرار بود نهادی جامع، صنفی و مورد حمایت وزارت ارشاد باشد، سبب سردرگمی فعالان این حوزه شده است.هنوز مشخص نیست سرنوشت این حوزه رو به رشد و پر اهمیت چه می‌شود و ارشاد چه موضوعی در این خصوص اتخاذ خواهد کرد. آیا در روزهای آینده مدیران مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیمی قاطع و به نفع تولیدکنندگان رسانه‌های دیجیتال خواهند گرفت؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :