آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1237
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1390 17:9
تعداد بازدید : 1240

روز جهاني عكاسي در تقويم ايران وجود ندارد

عكاسان آنلاين جلوتر از عكاسان آفلاين

«به گمان من تنها عکاسی است که، همانند بوسه، می تواند با تازه ترین کاربردهایش از درون آنچه به نظر ما چیزی با ظاهری قطعی و همیشگی می رسد صد چیز دیگر را بیرون بکشد که همه باز همان اند.»
مارسل پروست

شبنم کهن چی

نامگذاري روزهاي سال براي هنرمندان و اهالي فن يك اتفاق خوب است. صاحبان هنر و فن از اينكه يك روز در سال نگاه دنيا به هنر و حرفه آنها باشد خوشحال مي‌شوند چرا كه يك روز در سال هست كه مي‌توانند بدون خودنمايي، از زحمات، سختي‌ها و ويژگي‌هاي كارشان حرف بزنند. عكاسان يكي از همين صاحبان هنر و حرفه هستند. در هفته گذشته روزي بود كه نگاه‌ها در تمام دنيا به سمت عكاسان بود؛ 19 اوت، روز جهاني عكاسي.
روز جهاني عكاسي هنوز در تقويم تمام كشورها علامت‌گذاري نشده است. ايران هم يكي از اين كشورهاست. اما اينترنت، مرزها و تقويم‌ها را از بين برده. كاربران اينترنت، فقط ساكنان يك كشور با آداب و رسوم و روزهاي خاص آن كشور نيستند. هر آنچه بين‌المللي باشد به كاربران اينترنت مربوط مي‌شود و توجه آنها را به خود جلب مي‌كند. به خاطر همين موضوع است كه اگرچه ايراني‌ها در تقويم خود روزهايي مانند روز جهاني رسانه‌هاي اجتماعي، روز جهاني وبلاگ – كه چهارشنبه همين هفته است- و روز جهاني عكاسي مشخص نكرده‌اند و به همين دلیل از سوي دولت چنين روزي به رسميت شناخته نشده است، اما كاربران اينترنت در دنياي واقعي به اين مناسبت‌ها توجه نشان داده و حتي نشست‌هايي نيز برگزار مي‌كنند. نمونه آن براي روز جهاني رسانه‌هاي اجتماعي، برگزاري يك نشست خصوصي توسط تعدادي از دانشجويان و استادان  رشته ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي است يا برگزاري نشستي پيرامون عكاسي توسط انجمن عكاسان كرمانشاه در اين استان.
چرا 19 اوت؟
اختصاص يك روز به يك حرفه يا هنر، نيازمند يك مناسبت مرتبط و مهم است. بسياري از عكاساني كه امسال با روز جهاني عكاسي آشنا شده‌اند، مي‌پرسند چرا روز 19 اوت به نام روز جهاني عكاسي شناخته شده است؟
گفته مي‌شود اين روز را دولت فرانسه در سال 1839 نامگذاري كرده است. آكادمي علوم فرانسه در اين روز عكاسي را به عنوان يك اختراع به ثبت رساند.
 ماجرا از اين قرار بود كه سال 1826 براي اولين بار يك مرد فرانسوي، نخستین تصوير تاريخ عكاسي را از چشم انداز پنجره اتاقش ثبت كرد. اين عكس به شيوه هليوگرافي گرفته شد. نیسفور نیپس با قرار دادن یک صفحه فلزی قیر اندود در یک جعبه تاریک از جلوی پنجره تصویرپشت بام را ثبت کرد در آن زمان صفحه عکس به مدت هشت ساعت تحت تابش نور آفتاب قرار داشت.
چند سال بعد، سال 1837، يكي ديگر از هموطنان نيپس به نام لويي داگر، فناوري ديگري را به كار گرفت تا بتواند تصويري مثبت، مستقيم و پايدار را ثبت كند. او فناوری خود را  داگروتیپ نامید که در تاریخ عکاسی به‌عنوان نخستین شیوه‌ عملی ثبت تصویر شناخته می‌شود. چند ماه بعد دولت فرانسه که به اهمیت این اختراع پی برده بود با تخصیص مقرری ماهانه برای داگر و شریکش که فرزند نیپس بود از آنان خواست که در یک گردهمایی در پاریس در 19 اوت 1839 جزییات فنی داگروتیپ و چگونگی کارکرد این فرآیند را برای عموم شرح دهند. دولت وقت فرانسه، در آن روز، اختراع جدید یعنی «عکاسی» را به تمام جهان معرفي كرد؛ این نخستین رونمایی عکاسی برای عموم مردم بود؛ یعنی نقطه‌ آغاز رشد این فن و هنر در جهان.
اما در سال ۱۸۴۰ میلادی یک انگلیسی به نام فاکس تالبوت با اختراع صفحات نگاتیو که می‌شد از روی آن بارها تصویر پوزیتیو چاپ کرد، گام بزرگی در پیشرفت عکاسی برداشت.
البته كاوه بغدادچي يكي از عكاسان با سابقه كشور معتقد است كه پیشنهاد نامگذاری 19 اوت – زمان نخستین رونمایی عکاسی برای عموم، به‌ عنوان روز جهانی عکاسی، نخستین بار توسط انجمن‌های عکاسی در آمریکا اعلام شد ولی شورای عکاسی بین‌المللی هند در سال 1991 نخستین نهادی بود که این روز را رسما به عنوان روز جهانی عکاسی جشن گرفت و از آن هنگام تا امروز هر سال کشورهای بیشتری این تاریخ را به عنوان "روز جهانی عکاسی" در تقویم‌های خود ‌گنجانده‌اند. به طوری که هر سال این رویداد نسبت به سال گذشته در گستره‌ بزرگ‌تری برگزار شده است.
بغدادچی بر اين نظر است كه به دليل نبود یک نهاد واحد بین‌المللی همه‌گیر برای هماهنگ كردن امور، قوانین و رویدادهای مرتبط با عکاسی در جهان، روز 19 اوت به عنوان "روز جهانی عکاسی" برای بسیاری از عکاسان در کشورهای مختلف ناشناخته مانده است.
سايتي به نام روز جهاني عكاسي
شايد عكاسي در سطح بين‌المللي فاقد مرجع و نهادي براي عكاسان سراسر دنيا باشد اما از اوت سال 2009 برخي از عكاسان سايتي به نام روز  جهاني عكاسي (http://www.worldphotoday.org ) راه‌اندازي كرده‌اند كه هر سال به مدت يك هفته به عكاسان سراسر دنيا اجازه مي‌دهد عكس‌هاي خود را در گالري مجازي اين سايت به ثبت برسانند. عكاسان مي‌توانند به صورت رايگان به عضويت اين سايت در آمده و از برنامه‌ها، مسابقات و كارگاه‌هايي كه به مناسبت اين روز برگزار مي‌شود باخبر شوند.
تاريخ عكاسي در ايران و جهان
کلمه "فتوگرافی" که در فارسی آن را عکاسی می‌خوانیم، از ترکیب دو لغت یونانی( foto و grafia ) پدید آمده ‌است. فتو از کلمه "Phos" به معنای نور و گرافی از لغت "Graphi" به معنای نگارش؛ یعنی نوشتن با نور گرفته شده است. اطلاعاتی که از کتاب مقالات گوناگون، تالیف دکتر خلیل خان اعلم الدوله ثقفی از یادداشت‌های ریشار خان، اولین عکاسی که اعتماد السلطنه از او نام برده به دست مي‌آيد، نشان مي‌دهد که اولین عکسبرداری برروی صفحه نقره در سال ۱۲۶۰ هجری قمری در تبریز، زمانی که ناصرالدین میرزا ولیعهد بود انجام شده‌است.دوره ناصری را باید دوره شکوفایی عکاسی در دوران قاجار یا ایران قرن نوزدهم میلادی دانست. ناصرالدین شاه که خود اهل ذوق و  هنر بود به عکاسی علاقه‌مند شد و بر توسعه این فعالیت در درون دربار همت گماشت. وی با تاسیس عکاسخانه کاخ گلستان و  تشویق و حمایت عکاسان، توانست تصاویر یا به عبارتی اسناد هنری و تاریخی گرانبهایی از ایران آن زمان را ثبت كند. هرچند که فعالیت وی به درون دربار و تربیت عکاسان درباری محدود شد ولی تاسیس رشته عکاسی در مدرسه مبارکه دارالفنون، نشان از اهتمام او به این امر دارد.
اولین دوربین دیجیتال را کداک در سال 1975 ساخت. این دوربین 4 کیلوگرم وزن و سنسور 0.1 مگاپیکسلی داشته است که ذخیره هر عکس‌ سیاه ‌و ‌سفیدش بر روی نوار 23 ثانیه طول می‌کشیده‌ است.
سهم ايراني‌ها از رويدادهاي جهاني عكاسي
ايران نيز مانند برخي ديگر از كشورها از كنار روز جهاني عكاسي مانند ديگر رويدادهاي بين‌المللي عكاسي بي‌تفاوت گذشت و تعداد كمي از عكاسان و وبلاگ نويسان نسبت به اين روز توجه نشان دادند. البته علاوه بر روز جهانی عکاسی، سایر مناسبت‌های تاریخی عکاسی هم در کشور ما مورد بی مهری قرار می‌گیرند. به عنوان نمونه در  روز جهاني عكاسي پين هول که در 25 آوریل برگزار می‌شود از بين بيش از 3 هزار عكاس از 67 كشور دنيا تنها يك عكاس ايراني در این جشنواره عكاسي كه به صورت رايگان و آنلاين برگزار شده بود، شركت كرد.
روز جهانی عکاسی پین هول امسال هم مراسم ويژه‌اي داشت. عكاسان مي‌توانستند در اين روز عكس‌هايي كه با دوربين پين در همان روز گرفته بودند را اسكن كرده و روي گالري مجازي سايتي كه براي اين روز راه‌اندازي شده (www.pinholeday.org) قرار دهند.
منظور از عكاسي پين هول عكاسي بدون تكنولوژي است. اين نوع عكاسي با دوربين‌هاي بدون لنز انجام مي‌شود يا با يك دوربين دست‌ساز كه خود عكاسان آن را مي‌سازند. گردانندگان سايت مخصوص اين روز اعلام كرده‌اند روز جهانی پین هول به منظور جشن گرفتن این روز توسط عکاسان خلاق که دوربین‌های بدون لنز و ساده‌ای دارند ایجاد شده است. ما می‌خواهیم نشان دهیم توسط یک جعبه با یک سوراخ کوچک می‌توان یک عکس با روح هنری گرفت؛ با حداقل امکانات، تکنولوژی و پول کم می‌توان یک اثر هنری زیبا خلق کرد.
اما اين روز در ايران هيچ بازتابي نداشت. چنانچه روز جهاني عكاسي نيز فقط از سوي چند عكاس و وبلاگ مورد اشاره قرار گرفت. در حالي كه انجمن عكاسان ايران به روز جهاني عكاسي بي‌تفاوت بود، انجمن عكاسان كرمانشاهي علاوه بر صدور بيانیه‌اي براي بزرگداشت هنر عكاسي در اين روز، نشستي را براي عكاسان در اين روز ترتيب داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :