آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12384
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1391 11:9
تعداد بازدید : 2860

ارز و بازار ما

امروز ديگر در خانه و خيابان و كوچه و بازار، همه جا صحبت از ارز است. پير و جوان اطلاعات خود را در زمينه نرخ ارز با يكديگر به تبادل مي نشينند (چه دلار، چه درهم، چه يورو) ارز آزاد، ارز دولتي مرجع و غیره ... با بالا رفتن قيمت ارز و كاهش اعتبار و ارزش ريال قيمت كالاها به سمت بالا در حركت است و مصرف كننده مانده و گراني همراه با حيراني و تعجب. مطلب ديگر در اين نابساماني، شوك هاي رواني است كه خود بر افزايش قيمت ارز دامن مي زند و تقاضاي كاذب براي خريد ارز را موجب مي شود. در اين ميان عده اي سودجو با استفاده از رانت و واردات با ارز مرجع سودهاي غيرمعقول بدست مي آورند و حق ديگران را پايمال مي كنند و آيا نبايد فكري براي يك نرخ واحد براي ارز كرد؟

نریمان خالصی

در علم اقتصاد اگر نرخ ارز افزايش يابد، قيمت كالاهاي خارجي در مقايسه با قيمت كالاهاي داخلي افزايش مي‌يابد و تمايل براي خريد كالاي داخلي و توليد داخل زياد مي‌شود و در ادامه واردات كاهش و احتمالا صادرات افزايش خواهد يافت. ولي اين تئوري در مورد كالايي صدق مي‌كند كه واقعا توليد داخل باشد و نه وارداتي و مونتاژ شده. در مورد محصولات كامپيوتري با توجه به واردات به صورت كالاي كامل و يا واردات قطعات و مونتاژ در كشور قيمت اين محصولات رابطه مستقيم با نرخ ارز دارد و با اين نوسانات شديد و افزايش‌هاي غيرمنتظره هر روز شاهد افزايش قيمت محصولات كامپيوتري هستيم و اين سبب شده است كه قدرت خريد مصرف‌كننده به شدت كاهش يابد. در اين ميان با يك شكاف در خريد مواجه هستيم كه مصرف كنندگان يا به سمت خريد كالاي ارزان مي‌روند و قطعات با كيفيت پايين‌تر را خريداري مي‌كنند، يا پول خود را جمع می‌کنند و كالايي را تهيه مي‌كنند كه بشود چند سالي از آن استفاده کرد. ولي در مجموع ميزان تقاضا كاهش قابل ملاحظه‌اي داشته و بازار را وارد ركود کرده است.
اميدواریم كه از دل اين افزايش نرخ ارز به خودمان بياييم و تا حد ممكن توليد داخلي را مد نظر قرار دهيم تا در چنين شرايطي تمام كالاها وابسته به نرخ ارز و واردات از كشورهاي ديگر نباشد.
*مدیر کالای سازگار ارقام


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :