آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12408
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1391 12:10
تعداد بازدید : 583

آیین‌نامه پوشش بیمه ای نوسانات نرخ ارز برای فعالان اقتصادی ابلاغ شد

25 درصد نوسانات مثبت و منفی نرخ ارز بیمه می شود

رییس کل بیمه مرکزی ایران با اعلام تدوین و ابلاغ آیین نامه پوشش نوسانات نرخ ارز توسط شورای عالی بیمه، شرایط و ضوابط این بیمه جدید را اعلام کرد.

خبرگزاری مهر- سید محمد کریمی در خصوص سیاست‌های بیمه مرکزی برای ایجاد پوشش بیمه‌ای نوسانات نرخ ارز گفت: برای این منظور آیین‌نامه‌ای را تدوین و اجرایی کردیم و با اینکه در دنیا پوشش نوسانات نرخ ارز توسط بیمه‌ها متداول نیست و یا اگر هم باشد بیمه‌ها در منافع آن شریک می شوند، اما با تصمیم شورای عالی بیمه آیین‌نامه‌ای را برای این منظور تهیه و تصویب کردیم.
رییس کل بیمه مرکزی ایران با اعلام ابلاغ این آیین‌نامه به بیان جزییات پوشش بیمه نوسانات نرخ ارز پرداخت و گفت: از طریق این پوشش جدید تا 25 درصد نوسانات مثبت و منفی نرخ ارز در بازار توسط بیمه پوشش داده می‌شود.
کریمی با بیان اینکه سه درصد نوسان ارز به عنوان حق بیمه تصویب شد، گفت: اگر نرخ ارز افزایش یابد برای صادرکننده ضرری نخواهد داشت اما اگر نرخ ارز در بازار منفی شود ضررهایی را ایجاد می‌کند.
وی با تاکید بر احتمال منفی شدن نرخ ارز و ایجاد ضرر برای واردکننده و صادرکننده، گفت: اگر واردکننده‌ای کالایی را خریداری و قصد ورود به آن کشور را دارد، اما کالای وی تضمین بیمه‌ای نداشته باشد، می‌تواند به صورت اختیاری از پوشش نوسانات نرخ ارز استفاده کند، با این حال تاکنون استفاده کمی از این پوشش جدید به دلیل گران شدن نرخ دلار داشته‌ایم.
رییس کل بیمه مرکزی ایران گفت: اگر سیاست‌های ارزی به نحوی شود که نرخ ارز در بازار منفی شود، صادرکنندگان و واردکنندگان مورد حمایت قرار می‌گیرند.
کریمی همچنین در خصوص وضعیت صدور مجوز برای بیمه‌های خارجی و یا احتمال فعالیت بیمه‌های داخلی در خارج از کشور گفت: هم‌اکنون 48 گروه متقاضی دریافت مجوز شرکت بیمه‌ای هستند که البته به آنها اعلام کردیم حداقل سرمایه مورد نیاز برای درخواست مجوز باید 250 میلیارد تومان باشد.
وی همچنین با بیان اینکه 938 میلیارد تومان حق بیمه زندگی در سال 89 تولید شد، این میزان را در سال 90 رقم یکهزار و 373 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در حق بیمه‌های زندگی 29/46 درصد رشد ایجاد شد.
رییس کل بیمه مرکزی ایران با بیان اینکه براساس برنامه پنجم توسعه شرکت‌های بیمه داخلی می‌توانند در خارج از کشور نمایندگی داشته و یا با شرکای خارجی کار کنند، افزود: با این حال تاکنون متقاضی خارجی برای فعالیت در ایران نداشتیم اما شرکت‌های داخلی در کشورهایی مانند عراق، افغانستان و حاشیه خلیج فارس نمایندگی‌های فعالی دارند.
کریمی گفت: شرکت‌های بیمه توصیه می‌شود فعالیت‌هایی را در خارج از کشور ترتیب دهند و ما برای افزایش رقابت، بازاریابی و بهبود پرتفوی بیمه شرایط لازم را فراهم می‌کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :