آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1242
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1390 0:0
تعداد بازدید : 736

چهار مرحله پيشرفت در عکاسی

يادگيري تکنیک صحیح عکاسی برای کسی که می خواهد در عکاسی پیشرفت کند، ضروری است. نباید آن را دست کم گرفت و یا از آن گذشت. مطمئن باشید کسی که تکنیک عکاسی را به خوبی می داند، بهتر و سریع تر پیشرفت خواهد کرد.

مرحله اول: آشنایی با تکنیک عکاسی
باید دوربین مانند موم در دستان‌تان باشد. هم برای آنکه بتوانید از آن برای تهیه عکس‌هایی که می خواهید استفاده کنید، هم برای آنکه دوربین مانند یک عنصر مزاحم تمرکزتان را بر هم نزند. تمرکز، دیدن و تفکر، شرایط ضروری برای تهیه عکس خوب هستند و هیچ چیزی نباید مانع این مسیر شود. دوربینی که حاوی دکمه‌ها و کنتر‌ل‌های مختلف است، برای کسی که با آن آشنایی ندارد، بیشتر یک عامل مزاحم خواهد بود تا وسیله‌ای برای تهیه عکس خوب.شاتر، دیافراگم، ایزو، نورسنجی، فوکوس، فاصله کانونی، براکت، فرمت‌های فایلی عکس و تمام مواردی را که موقع عکاسی به آن‌ها نیاز دارید بايد بشناسيد. بايد تمرین کنید. باید بتوانید از حالات مختلف نورسنجی دوربین در شرایط خاص استفاده کنید و عکس‌هایی بگیرید که مشکل تکنیکی نداشته باشند.برای کسی که می‌خواهد در عکاسی پیشرفت کند، آشنایی با پروسس عکس نیز الزامی است. پروسس عکس نه به معنای عامیانه "دستکاری" که به معنای بهبود اطلاعات عکس و استخراج آن و تغییر این اطلاعات بر حسب هدفی است که اصلا عکاس، عکس را برای آن تهیه کرده است. در این فرآیند می‌توان روشنایی و طیف تونال عکس را اصلاح کرد و آن را تغییر داد. می‌توان رنگ‌ها را بهینه کرد و جزییات عکس را تغییر داد.پروسس فایل با نرم‌افزارهای مختلفی صورت می‌گیرد که محصولات شرکت ادوبی در این زمینه پیشتازند. فتوشاپ در زمینه عکاسی و پروسس عکس بسیار کامل است و با توجه به رایگان بودنش در اینجا بهتر است سراغ نرم‌افزار دیگری نروید. اما ادوبي محصول دیگری نیز دارد به نام لایت‌روم. علاقه مندان جدی عکاسی بهتر است که به تدریج به سمت استفاده از فایل‌های RAW بروند. این فایل‌ها برخلاف فایل‌های JPEG، حاوی اطلاعات خام دوربین هستند و علاوه بر اینکه توسط پردازنده دوربین دست‌کاری نشده‌اند، امکانات فوق العاده‌ای برای عکاس فراهم می‌کنند تا بتواند بهترین پردازش را مطابق نظر خود روی عكس‌ها انجام دهد. پروسس این فایل‌ها هم در لایت‌روم و هم در فتوشاپ امکان‌پذیر است.
مرحله دوم: تمرین دیدن
دیدن صحیح را باید تمرین کنید. باید بتوانید دنیا را از طریق دید اختصاصی خود به بیننده نشان دهید و این کاری مشکل‌تر از مراحل قبل است. کتاب‌های ترکیب‌بندی و مطالب وسیعی در محیط آنلاین وجود دارد که می‌توان در این خصوص از آن استفاده کرد.آشنایی با اصول ترکیب‌بندی عکس و دیزاین مهم است. باید بیاموزید که چه کادری قوی است و چه کادری ضعیف. چگونه عناصر مختلف را در کادر جای‌دهی و چگونه عناصر غیر ضروری را حذف کنید.پس از طی مرحله قبل باید تمرین کنید تا "دید" تان را تقویت کنید. عکس‌های معروف را ببینید. در نمایشگاه‌های عکس شرکت کنید و با دقت عکس‌ها را ببینید و سعی کنید نقاط قوت و ضعف آنها را از لحاظ ترکیب شناسایی کنید.
مرحله سوم: بهبود تفکر و دید هنری
خب این مرحله چندان قابل نسخه‌پیچی نیست. باید با مطالعه کتاب‌ها به‌خصوص کتاب‌هایی در زمینه هنر عکاسی و فلسفه آن، با تفکر عکاسی آشنا شوید.
 مرحله چهارم: نمایش عکس‌های شخصی
در پایان همه مراحل قبل باید عکس‌های‌تان را به نمایش بگذارید تا از نظر دیگران بهره ببرید.گالری‌های آنلاین بسیاری وجود دارند که در آنها اعضا به نقد عکس‌ها می‌پردازند. نشان دادن عکس‌ها به استادان عکاسی و صاحب‌نظران بسیار ارزشمند است. داشتن فتوبلاگ و شنیدن نظرات مخاطبان مختلف می‌تواند نکته‌های زیادی به شما بیاموزد.
منبع: سیمرغ


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :