آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12448
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1391 10:6
تعداد بازدید : 821

گرامی‌داشت یاد قربانیان 11 سپتامبر در دنیای دیجیتالی

برج های فرو ریخته در حافظه وب

11 سال پیش، زمانی که واقعه 11 سپتامبر و سقوط هواپیمای پرواز 93 و برخورد آن به برج های دو قلوی مرکز تجارت جهانی رخ داد، نه فیس بوک و توییتری بود که مردم در مورد آن چیزی بنویسند و نه یوتیوبی بود که بتوانند ویدیوهای آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. حتی آیفون هم وجود نداشت که مردم در جا از این واقعه فیلم و عکس بگیرند و آنها را در اینترنت به اشتراک بگذارند. عکس ها در آن زمان نمی توانستند از فیلترهای اینستگرام رد شوند. در واقع، عکس هایی که از این واقعه باقی مانده، خیلی خام بودند و به همین دلیل هم کاملا وحشت زدگی را نشان می دهند و احساس انسان را برمی انگیزند. بسیاری از ابزارهای شبکه های اجتماعی که هم اکنون در دسترس ماست و با کمک آنها انجمن ها و مباحث مختلف راه می اندازیم، در سال 2001، ایده هایی مبهم بودند. از 11 سال پیش تاکنون، وب به مکانی تبدیل شده که علاوه بر اینکه کاربران می توانند در آن خوشحالی شان را بروز دهند، ناراحتی شان را هم با دیگران به اشتراک می گذارند و همچنین به آنها امکان می دهد که بعضی وقایع را به راحتی به خاطر آورند. ما امروزه در «دوران زودگذری» به سر می بریم که در آن متوسط عمر زندگی یک پیام توییت چند ثانیه یا نهایتا چند دقیقه است، نه چند روز و چند هفته و چند ماه. تقریبا هر روز ابزارهای دیجیتالی مان را برای به روز رسانی چک می کنیم. گاهی اوقات هم چرخه اخباری که در قالب 140 کاراکتر توییتر منتشر می شود، از کنترل مان خارج می شود. البته گاهی اوقات نیز فضاهای مجازی ما را در بی زمانی قرار داده و از آنچه باید متمرکز شویم، دور نگه می دارد. مثلا شاید هر روز رنگ یا شمایل آواتارمان (شخصیت مجازی ) را عوض کنیم، اما برخی مسایل دیگر را به راحتی از یاد می بریم. در دوران دیجیتال، اینکه «چگونه» خاطرات را به یاد می آوریم به همان اندازه اهمیت دارد که «چه چیزی» را باید به خاطر آوریم. شبکه های اجتماعی نه تنها نقش مهمی در ایجاد یک ماجرای بلادرنگ در زندگی مان دارد، بلکه در «به یادآوری خاطرات گذشته » مان نیز کمک می کند. البته این امر چندان ارتباطی با شیفتگی ما نسبت به اینترنت ندارد. به طور مثال، روز 11 سپتامبر امسال، برای نخستین بار دپارتمان پلیس نیویورک با برگزاری مجلس یادبودی در شبکه های اجتماعی از قهرمانان شجاع پلیس قدردانی کرد. هر ساعت یکبار بعد از شروع مجلس سالگرد 11 سپتامبر در توییتر، دپارتمان پلیس نیویورک (NYPD) با حساب کاربری @NYPDnews نام یکی از پلیس های کشته شده اش در این واقعه را توییت و خاطره وی را زنده کرد. در واقع، این توییت ها شامل نام یک پلیس و یک لینک به صفحه فیس بوک NYPD است که شامل تصویر و شرحی از ماوقع و نقش آن پلیس در رویداد 11 سپتامبر است.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: CNet و واشنگتن‌پست

نخستین یادبودهای اینترنتی 11 سپتامبر
نخستین یادبودهای قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ به صورت اینترنتی شکل گرفت. صدها کاربر اینترنت نظرات خود، پیوند به صلیب سرخ و دیگر نهادهای نجات‌دهنده، تصاویر و مشاهدات عینی شاهدان را در فضای اینترنت پخش کردند. در همین راستا نیز، یک سایت اینترنتی فعال در ایجاد آرشیو دیجیتال پارسال، سه هزار ساعت ویدیوی مربوط به حمله 11 سپتامبر را جمع‌آوری و در اینترنت منتشر کرد. سایت اینترنتی archive.org که در زمینه آرشیو کردن عکس، فیلم وتصاویر موجود در سایت‌های اینترنتی فعال است یک آرشیو دیجیتالی از تصاویر، نوشته‌ها و عکس‌های مربوط به حمله 11 سپتامبر را در دسترس کاربران وب قرار داد. مهم‌ترین بخش از این مجموعه سه هزار ساعت تصویر ویدیویی است که از شبکه‌های خبری مختلف در پنج قاره جهان جمع‌آوری شده و کارشناسان علوم رسانه و ارتباطات می‌توانند به بهترین وجه از این مجموعه برای تحلیل و بررسی عملکرد رسانه‌ها استفاده کنند.
این تصاویر ویدیویی مربوط به بیش از 20 کانال تلویزیونی هستند که ظرف هفت روز حوادث و وقایع مربوط به 11 سپتامبر را پوشش دادند. همچنین تحلیل‌های کارشناسی و اظهارنظرهای استادان دانشگاهی نیز در مورد این رویداد در این آرشیو قابل ملاحظه است. البته این نخستین بار نیست که مجموعه تصاویر آرشیوی مربوط به واقعه 11 سپتامبر روی اینترنت جمع‌آوری و منتشر می‌شود. در سال 2009 هم یک سازمان غیرانتفاعی دست به اقدام مشابهی زده بود.
شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های 11 سپتامبری در 2012
در حالی که از واقعه 11 سپتامبر و برخورد هواپیمای پرواز 93 به برج‌های مرکز تجارت جهانی و پنتاگون 11 سال می‌گذرد، تاکنون بیش از دو میلیون نفر از مکان این واقعه در نیویورک بازدید کرده‌اند. اما جالب است بدانید که بسیاری از افراد به جای اینکه به این مکان سفر کنند، از فناوری‌های مختلف برای بازدید و یا برای به یاد آوردن خاطرات این روز سیاه بهره می‌برند. Memorial که در 11 سپتامبر پارسال یعنی دهمین سالگرد این واقعه راه‌اندازی شد، هم‌اکنون بیش از 2 میلیون بازدیدکننده دارد و روزانه هزاران نفر از آن استفاده می‌کنند. برای بازدیدکنندگان ، این سیستم به منزله قدم زدن در مساحت 32 هزار متر مربعی است که این واقعه در آن رخ داده است. در واقع، مردم بیش از 100 کشور جهان از این سیستم استفاده می‌کنند و با به یاد آوردن خاطرات این روز اشک می‌ریزند.

پلات‌فورم راهنمای یادبود 11 سپتامبر
پلات‌فورم‌های متعددی وجود دارد که «راهنمای یادبود 11 سپتامبر» نامیده می‌شوند و به بازدیدکنندگان مکان واقعی رویداد 11 سپتامبر امکان می‌دهد نام افرادی که می‌شناسند یا افرادی را که در شرکت خاصی کار می‌کردند یا در شهر خاصی زندگی می‌کردند ، جست‌وجو کنند. یک اپلیکیشن موبایلی نیز وجود دارد که امکان جست‌وجوی اسامی کشته‌شدگان در این واقعه را به کاربران می‌دهد. از آنجا که سازمان‌دهندگان می‌دانند که شاید افرادی به اینترنت دسترسی نداشته باشند، یک شبکه وای‌فای را در مکان واقعه 11 سپتامبر در نیویورک راه‌اندازی کرده‌اند که به آیفون و گوشی‌های مبتنی بر ویندوز و آندرویید امکان دانلود این اپلیکیشن را می‌دهد. اپلیکیشن راهنمای یادبود 11 سپتامبر عملکردهای دیگری نیز دارد. به طور مثال، به بازدیدکنندگان امکان می‌دهد که با ذکر نام مکان، یک سری وقایعی را که مربوط به آنجاست گوش دهند.

Explorer 9/11
بازدیدکنندگان از 9/11 Memorial می‌توانند از اپلیکیشن دیگری به نام Explorer 9/11 استفاده کنند که به کاربران امکان می‌دهد با استفاده از فناوری واقعیت افزوده، تصاویر کنونی و قبل و بعد از واقعه 11 سپتامبر را در بازدید از خیابان‌های نیویورک تماشا کنند. این اپلیکیشن برای آیفون در دسترس است و کاربران این گوشی می‌توانند با یک تور مجازی در مرکز تجارت جهانی بروند. علاوه بر این، با استفاده از این اپلیکیشن کاربران می‌توانند داستان‌های صوتی در مورد این مکان گوش کنند و یا عکس‌های مرتبط با جایی را که در آن راه می‌روند را ببینند. ضمن اینکه می‌توانند با استفاده از تصاویر مرتب شده، خط زمانی را از وقایع 11 سپتامبر تماشا کنند. اما شاید یکی از بهترین بخش‌های اپلیکیشن Explorer 9/11 مجهز بودن آن به فناوری واقعیت افزوده است. طراح این برنامه کاربردی می‌گوید که تاکنون افراد زیادی در سرتاسر جهان در پروژه « تاریخ را بساز»  (Make History)  شرکت کرده‌اند و عکس‌ها و تصاویری را که از این واقعه دارند به اشتراک گذاشته‌اند و امروز تمامی این تصاویر و ویدیوها جمع‌آوری شده‌اند و به همین دلیل کاربران این اپلیکیشن می‌توانند به صورت بلادرنگ به تصاویر و عکس‌های مناطقی که از آنها بازدید می‌کنند دسترسی پیدا کنند.

امنیت
با رسمی شدن «سیستم یادبود 11 سپتامبر»، این مکان‌ به یکی از مکان‌های جذاب برای تروریست‌ها به ویژه تروریست‌های سایبری تبدیل شده است. شان اندرسون، مدیر ارشد فناوری موزه و یادبود ملی 11 سپتامبر می‌گوید: یکی از دلایلی که بازدیدکنندگان بسیاری از این مکان بازدید می‌کنند، آزاد بودن آن است و به همین دلیل سازمان‌دهندگان قصد دارند که کنترل خود را روی این سیستم بیشتر کرده و امنیت را در آن بالا ببرند. به گفته وی، از این پس هر کسی که قصد ورود به این منطقه را دارد، حتما بلیت‌اش اسکن می‌شود و سیستم یکپارچه‌ای از دوربین‌ها و نرم‌افزارهای تحلیلی نیز وجود دارد که برای ردگیری افراد در این مکان طراحی شده‌ است. علاوه بر این، محدودیتی نیز برای تعداد بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده و در هر ساعت فقط یکهزار و 500 نفر اجازه ورود به این مکان را دارند. اگر تعداد افراد از این میزان بیشتر شود، این سیستم به طور خودکار هشداری ارسال می‌کند و به متصدیان آن امکان می‌دهد که بیش از این افراد را به داخل راه ندهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :