آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12449
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1391 10:9
تعداد بازدید : 914

معاون فنی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با فناوران ابعاد پروژه پزشک خانواده را تشریح کرد

کار بزرگ ریسک می طلبد

طرح پزشک خانواده تقریبا یک هفته است که به صورت اجرایی درآمده است، بسیاری از مزایای پزشک خانواده حتی با جزییات آن تاکنون از سوی رسانه ها اعلام شده است، اما در مورد برنامه پزشک خانواده مباحث و حرف و حدیث های زیادی وجود دارد.

گزارش: ساره جعفرقلی

ما نیز برای روشن شدن جزییات بیشتری از این طرح با معاون فنی و اجرایی طرح پزشک خانواده در وزارت بهداشت به گفت‌وگو نشستیم.
 دکتر سیدرضا مظهری معاون فنی شبکه بهداشت و درمان کشور در گفت‌وگو با فناوران گفت: سامانه خدمات سلامت ایرانیان مجموعه‌ای از ابزارهای نرم‌افزاری پیشرفته و گسترده است که به صورت یکپارچه همه ابعاد نظام سلامت را در برمی‌گیرد، سامانه خدمات سلامت ایرانیان، محوری‌ترین و اساسی‌ترین رکن نظام ارایه خدمات سلامت یعنی پزشک خانواده را در مرکز دایره پوششی خود قرار داده و قادر است به عنوان یک ابزار مدیریت شده و در حال تطبیق ارایه خدمات دقیق و به موقع را میسر کند، تمامی مراکز ارایه دهنده خدمات سلامت (در لایه صف) به تدریج و بر اساس یک برنامه مشخص و زمان‌بندی شده به محدوده این دایره وارد شده و موجب گستردگی بیش از پیش حیطه خدمات نوین بهداشت و درمان خواهند شد.وی اضافه کرد: برنامه پزشک خانواده شهری به عنوان یک برنامه مهم در برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و به منظور کاهش هزینه‌های درمانی و ساماندهی امور درمان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید به همین منظور برای اجرایی شدن این طرح، به تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است، در سطح اول برنامه پزشک خانواده شهری و سیستم ارجاع، پزشک عمومی به امر درمان می‌پردازد و در صورت نیاز فرد به سطح دوم یعنی پزشک متخصص ارجاع داده می‌شود. معاون فنی وزارت بهداشت در مورد حرف و حدیث‌ها و مشکلات این طرح گفت: اینکه هی بحث وجود دارد که اینکه این طرح فلان مشکل یا فلان مورد را دارد که نمی‌شود به آن اعتنا کرد، ما باید عمل کنیم؛ باید حرکت کنیم اینکه امروز بنشینیم غصه بخوریم که در آینده چنین و چنان می‌شود؛ هیچ وقت کار عاقلانه‌ای نیست. کار عاقلانه این است که ما باید یک دورنما و چشم‌انداز وسیع را که می‌بینیم از حالا مقدمات و تمهیدات آن را آماده کنیم. همه ساز و کارهایی را که لازم دارد، فراهم کنیم. از همه نیروهایی که می‌توانند به ما کمک کنند کمک بگیریم، من نمی‌دانم چرا برخی‌ها می‌خواهند سنگ‌اندازی کنند. آن زمانی که پزشک خانواده نمی‌خواست انجام شود و روی زمین مانده بود همه از ما سوال می‌کردند که چرا پزشک خانواده اجرا نشد. حالا که می‌خواهیم برنامه پزشک خانواده را اجرا کنیم، می‌گویند اگر چنین یا چنان شد، این کار ریسک دارد، خب بله ریسک دارد. هر کاری که بزرگ باشد ریسک دارد. این کار تحول و انقلاب در نظام سلامت است.

وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از تایید کنندگان این طرح است
ظهوری افزود: امروز خوشبختانه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی پای کار است. نسخه 02 پزشک خانواده را هم امضا کرده‌اند. وزیر این وزارتخانه هم می‌گوید من خودم به این برنامه اعتقاد دارم و برای همین پیگیری می‌کنم. سازمان‌های دیگر هم باید پای کار باشند حداقل به ما اعلام می‌کنند که پای کار هستند. رییس‌جمهوری هم که یک حمایت جدی معنوی تا به حال از این برنامه داشته است و ان شاءاله حمایت جدی مادی هم خواهد کرد. برای مردم هم قطعا اجرای برنامه پزشک خانواده به نفع‌شان است. اما در مورد مراجعه مستقیم مردم به پزشک متخصص ما راه مراجعه مردم به پزشک متخصص را سد نکرده‌ایم ولی هزینه‌اش را باید خودشان پرداخت کنند.

تعداد یک میلیون و 136 هزار نفر پزشک خانواده شهری خود را انتخاب کردند
معاون فنی وزارت بهداشت و درمان در مورد تعداد ثبت‌نام کننده‌ها در این سایت گفت: تا تاریخ 21 شهریور ماه تعداد یک میلیون و 136 هزار نفر پزشک خانواده شهری خود را انتخاب کردند که تنها تعداد  33,169 هزار نفر در شهرستان‌های کوچک به صورت آنلاین در سایت پزشک خانواده ثبت‌نام کرده‌اند. وی افزود: در طول یک هفته راه‌اندازی سایت www.1590.ir نیز 23 هزار و 155 نفر به صورت آنلاین و مراجعه مستقیم به این سایت پزشک خانواده خود را انتخاب کرده‌اند که بیشترین افراد به ترتیب از استان‌های تهران، کرمان، خوزستان، کرمانشاه و مازندران هستند و ثبت‌نام غیرمستقیم مردم با مراجعه آنان به شبکه‌های بهداشت و درمان و مراکزی که در این خصوص توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نظر گرفته شده انجام شده است.  معاون فنی شبکه بهداشت و درمان کشور ادامه داد: طی فراخوانی که از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور شده است سایت اینترنتی http://fpqa.behdasht.gov.ir برای ثبت‌نام متقاضیان شرکت در برنامه پزشک خانواده معرفی شد که 48 هزار و 690 نفر از اعضای تیم سلامت اعم از پزشک و کارشناسان همکار در این طرح، نیز به صورت داوطلب به عنوان تیم سلامت در سامانه آنلاین ثبت‌نام کرده‌اند.

طرح پزشک خانواده در 10 فاز اجرایی
 می شود
مظهری عنوان کرد: طرح پزشک خانواده در 10 فاز اجرایی خواهد شد در فاز اول این پروژه جمعیت‌های موجود در مناطق مختلف سرشماری شده و اطلاعات شناسنامه‌ای و یا هویتی آنان جمع آوری و سپس در نرم‌افزار وارد می‌شود. این اطلاعات بیش از 30 عنوان اطلاعاتی را برای هر فرد در برمی‌گیرد، در فاز دوم پروژه سامانه خدمات سلامت ایرانیان تا حد زیادی مشابه با فاز اول بوده و شامل سرشماری اماکن و مراکز ارایه دهنده خدمات و یا مراکز تولید، فروش و توزیع کالاها می‌شوند، تقریبا هر نوع امکنه و مرکز اعم از مراکز ارایه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی، آموزشی، تفریحی، مذهبی، فروشگاه‌های مواد غذایی، تولیدکنندگان صنعتی و غیرصنعتی و غیره واجد شناسنامه مکان و شاغلان خواهد شد. تولید شناسنامه در این فاز بیشتر در قالب اطلاعات پایه و هویتی آماده می‌شود و اطلاعات تخصصی مربوط به ویژگی‌های بهداشتی و یا بررسی‌های سلامتی شاغلان در فاز سوم مورد نظر قرار خواهد گرفت.
وی گفت: فاز سوم از مهم‌ترین بخش‌های پروژه هم به لحاظ نرم‌افزاری و هم به لحاظ ساختار گردش کار و استقرار فرآیندهاست هر چند فاز چهارم و پنجم به لحاظ گستردگی و تنوع فرآیندها از فاز سوم بزرگ‌تر است. در فاز سوم اساس و پایه پرونده الکترونیکی سلامت شکل می‌گیرد تا به عنوان یک مبنا،اطلاعات مربوط به فاز‌های چهارم و پنجم قابلیت اضافه شدن به محتوای پرونده را بیابند.
فاز چهارم پروژه مرحله‌ای است که خدمات مراقبتی فعال و غیر فعال پزشک خانواده شکل می‌گیرد و در واقع طرح پزشک خانواده به معنی واقعی آن پیاده می‌شود. اطلاعات حاصل از بررسی‌های سلامتی افراد منتج از فاز سوم، و اطلاعات قابل استخراج از فاز‌های دوم و سوم، مبنایی برای دسته‌بندی افراد جمعیت در گروه‌های مختلف خواهد بود.  معاون فنی وزارت بهداشت و درمان کشور ادامه داد: فاز پنجم به لحاظ محتوایی بسیار شبیه به فاز چهارم بوده و بیشتر از نظر کمیتی تفاوت‌هایی را در گستره شبکه ارتباطی دارد. سیستم‌های بستری (HIS) دولتی در وهله اول و مراکز بخش خصوصی شامل مراکز ارایه دهنده خدمات درمانی و یا تشخیصی و یا فروش دارو، کالا و مواد بهداشتی به سیستم متصل شده و محتوای پرونده الکترونیکی سلامت هر فرد به صورت متمرکز مدیریت می‌شود. در گستره کشور پنج Data center در قالب اتصال حلقه‌ای این فرآیند پیچیده را پشتیبانی می‌کنند. فاز ششم به عنوان پایه‌ای‌ترین لایه در نیمه دوم پروژه به موضوع قیمت تمام شده خدمات می‌پردازد تا مبنایی برای بودجه‌ریزی عملیاتی در فازهای بعد ایجاد کند. فاز ششم سه حیطه را در بر می‌گیرد. در فاز هفتم هم تولید شاخص‌ها آماری متنوع و تحلیل آماری وجود دارد، سامانه خدمات سلامت ایرانیان تمامی شاخص‌های آماری حاصل از گردش کار و استقرار فرآیندهای فازهای قبل را در قالب سه نوع شاخص نمایش خواهد داد.
وی افزود: تعیین اولویت‌ها و رتبه‌بندی مشکلات در منطقه تحت مدیریت هر یک از شبکه‌های بهداشت و درمان در هر شهرستان، به همراه برنامه‌های نگهدارنده و جاری (برنامه‌های روزمره و غیر قابل اجتناب) از اهداف قابل دستیابی در فاز هشتم پروژه است، فاز نهم فاز بودجه‌ریزی مبتنی بر دو نتیجه استحصال شده از فازهای ششم (قیمت تمام شده) و هشتم (برنامه تدوین شده) است و چیزی که از این پس به عنوان برنامه عملیاتی شبکه‌های بهداشت درمان هر شهرستان باید مبنای اجرای اقدامات در سال بعد قرار گیرد.
ظهوری گفت: در فاز دهم عملکرد سیستم‌های ارایه خدمت در مجموعه پوششی هر یک از شبکه‌های بهداشت و درمان مبتنی بر برنامه‌های تدوین شده، در طول اجرای برنامه مانیتور می‌شود، میزان توفیق یا عدم توفیق در دستیابی به شاخص‌های عملیاتی مبنایی برای تخصیص اعتبارات مصوب در طول مقاطع سه ماهه قرار می‌گیرد و از سوی دیگر معیار خوبی برای رتبه‌بندی مدیریت‌های اجرایی در پایان برنامه در اختیار قرار می‌دهد.
 معاون فنی وزارت بهداشت در ادامه گفت: در حال حاضر همه دستاوردها و معضلات حوزه سلامت به برنامه پزشک خانواده گره زده شده است.
وی اجرای برنامه پزشک خانواده را  تحول اساسی در نظام سلامت دانست و گفت: طرح پزشک خانواده بسیاری از مشکلات نظام سلامت کشور را حل می‌کند، شاید مهم‌ترین مساله ما این است که بتوانیم برنامه پزشک خانواده را در سراسر کشور بر اساس دستورالعمل نسخه 02 اجرا کنیم و استقرار دهیم.
ظهوری افزود: با اجرای این پروژه اولا دسترسی مردم به خدمات سلامت بیشتر می‌شود. پاسخگویی به مردم هم بیشتر می‌شود و می‌توانیم بگوییم پاسخگویی به مردم به حد ایده‌آل خودش می‌رسد. بودجه و اعتبار خوبی برای اجرای این برنامه تامین می‌شود. سازمان‌های بیمه‌گر برای سلامت مردم مشارکت جدی‌تری دارند و دولت هم مشارکت جدی می‌کند و به این ترتیب هزینه‌های پرداخت از جیب مردم برای سلامت به شدت کاهش می‌یابد همچنین که پزشک خانواده تمام پرونده و سابقه بیمار را دارد و همه را بررسی می‌کند.

اقدامات لازم در خصوص پزشک قلابی انجام شد
ظهوری در مورد ماموران قلابی پزشک خانواده  نیز گفت: با توجه به اخبار و گزارش‌های واصله به ستاد اجرایی کشوری برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، همزمان با شروع فاز استقرار این برنامه در سطح شهرها، گروهی از افراد سودجو اقدام به ایجاد اختلال در آرامش خانواده‌ها و کسب پول از آنان به بهانه‌های مختلف تحت عنوان انجام هماهنگی‌های پیش از اجرای برنامه پزشک خانواده کرده‌اند.
وی با اعلام غیرقانونی و قابل پیگرد بودن این اقدام سودجویان از سوی مراجع قضایی و قانونی، افزود: ما برای از بین بردن این معضل هم ضمن اینکه تمام فرآیند ثبت‌نام افراد و پزشکان را درسایت www.1590.ir  قرار دادیم با ایجاد امکان وارد کردن کد شماره پزشکی از سوءاستفاده افراد سود جو هم جلوگیری کردیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :