آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12450
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1391 10:12
تعداد بازدید : 2022

با برگزاری انتخابات در روز سه‌شنبه هفته گذشته

«طلایی» رییس مجمع تشکل های فناوری اطلاعات هم شد

محمدرضا طلایی به عنوان رییس جدید مجمع تشکل های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران انتخاب شد.

فناوران- سه‌شنبه گذشته انتخابات مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات بدون اطلاع و حضور رسانه‌های عمومی برگزار شد و محمدرضا طلایی رییس اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار به عنوان رییس جدید مجمع انتخاب شد. سید محمدرضا حسینی دبیر و عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار نیز به عنوان دبیر اجرایی این مجمع انتخاب شد تا مدیران اتحادیه، بر راس این مجمع قرار بگیرند. این دو روز دوشنبه، مجمع ناشران دیجیتال و انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزارهای تلفن همراه را در اتاق ایران ثبت کردند که بعید نیست با  انتخابات مجمع تشکل‌ها در ارتباط بوده باشد.
سعید رسول‌اف رییس سندیکای تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه، حمیدرضا صالحی دبیر سندیکای برق ایران، افشین کلاهی رییس هیات رییسه انجمن سندیکای شناسایی و مکان‌یابی رادیویی و عبدالرضا نوروزی رييس گروه علم سنجی مرکز تحقيقات سياست علمی کشور دیگر اعضای هیات مدیره این مجمع هستند. ترکیب هیات مدیره نشان می‌دهد که جز طلایی، دیگر خبری از موسسان مجمع در میان اعضای هیات مدیره نیست و حتی فعالیت‌های مجمع نیز دیگر محدود به فناوری اطلاعات نخواهد بود.
نکته دیگر اینکه طلایی در حالی رییس مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات شده است که مسعود شنتیایی که از ابتدای تاسیس این مجمع رییس هیات مدیره آن بوده است، با وجود کاندیدا شدن در این انتخابات، از حضور در هیات مدیره بازماند.
رییس جدید فعلا در دسترس نیست
تلاش‌های خبرنگار فناوران برای تماس با محمدرضا طلایی رییس جدید مجمع تشکل‌ها باز هم به جایی نرسید. تماس خبرنگار فناوران با رسول‌اف دیگر عضو هیات مدیره مجمع نیز فایده‌ای نداشت چراکه او اعلام کرد قرار شده تنها طلایی پاسخگوی خبرنگاران باشد.
اما حمیدرضا صالحی دبیر سندیکای برق ایران در گفت‌وگوی کوتاهی در مورد انتخابات مجمع توضیح داد: روز انتخابات در ایران نبودم اما خوشحالم که دوستان به بنده اعتماد کرده و رای دادند.
وی در پاسخ به این سوال که ترکیب اعضای هیات مدیره فراتر از فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات است، گفت: همین طور است. مجمع تشکل‌ها قرار است مکانی برای حضور تشکل‌های دانش‌بنیان و فعالیت آنها باشد تا اگر بودجه‌ای از سوی دولت و مجلس به این شرکت‌ها تعلق گرفت، به نحو احسن در اختیار افرادی قرار بگیرد که دانش بنیان بودن را تبدیل به یک صنعت و تجارت کنند. ما امیدواریم این هنر را داشته باشیم که این کار در این تشکل‌ انجام دهیم.صالحی ادامه داد: این که شرکت دانش بنیان در حوزه فناوری اطلاعات باشد یا خیر اهمیتی ندارد و هر شرکت دانس بنیانی می‌تواند عضو مجمع تشکل‌ها شود.

تغییرات در مجمع و ابهامات پیش رو
با توجه به تغییرات روی داده در مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات چه به صورت ساختاری و ماهوی و چه از لحاظ تغییر در هیات مدیره، ابهاماتی در مورد فعالیت‌های آینده این تشکل پیش می‌آید.
یکی از این ابهامات برگزاری نمایشگاه الکامپ است. این نمایشگاه به مجمع تشکل‌ها به عنوان نماینده صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات واگذار شده که این موضوع با اعتراض سامان نظام صنفی رایانه‌ای مواجه بود. حال با توجه به آنکه دیگر خود مجمع تشکل‌ها ادعای نماینده صنف IT بودن را ندارد و کارش را به حوزه‌های دیگر و دانش‌بنیان گسترش داده است، آیا همچنان گزینه مناسبی از نظر مدیران سازمان توسعه تجارت برای برگزاری نمایشگاه الکامپ خواهد بود یا خیر.
البته شنیده شده در جریان واگذاری نمایشگاه الکامپ به مجمع، محمد رضا طلایی بیشترین نقش را ایفا کرده بود. طلایی ارتباطات خوبی با توجه به فعالیت‌های صادراتی‌اش و همچنین فعالیت‌های اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار با مدیران سازمان توسعه تجارت دارد و حال که با کمک او مجمع تشکل‌ها برای نخستین بار مجری گری الکامپ را برعهده گرفته است، قاعدتا طلایی نیز ترجیح می‌دهد همه کاره نمایشگاه او باشد.
به هر حال نخستین تغییر مجمع تشکل‌ها به طور عملی، تغییر نشانی دفتر این مجمع است. پیش از این نشانی این دفتر این مجمع در خیابان سهروردی، خیابان دکتر قندی بود که در واقع دفتر شنتیایی و شرکت میکرو نرم افزار بود. حال دفتر جدید این مجمع در خیابان عباس آباد، خیابان اندیشه و در واقع دفتر حسینی و شرکت او یعنی پاناست. حتی تلفن ها و ایمیل این مجمع نیز متعلق به شرکت پاناست. باید دید مجمعی که نه دفتی ازآن خود دارد و نه حتی سایت و ایمیلی به نامش، چه سرنوشتی را پیش رو خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :