آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12451
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1391 10:15
تعداد بازدید : 1022

وزیر پیشین ارتباطات: دولت تصمیم به ادغام بگیرد، مجلس رای نمی‌دهد

شایعه ادغام وزارتخانه هاي ارتباطات و راه و شهرسازی دوباره قوت گرفت

سخنگوی وزارت ارتباطات: این موضوع صحت ندارد
انتشار خبر ادغام وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات با دو وزارتخانه راه و ترابري و مسكن و شهرسازي در سال گذشته مطرح و باعث تعجب كارشناسان، تحليلگران و فعالان اين حوزه شد هرچند در آن زمان اين موضوع به تصويب نرسيد اما در روزهاي گذشته بار ديگر بحث ادغام اين وزارتخانه با وزارتخانه راه و شهرسازي مطرح شده است.

فناوران- دهم خردادماه سال 90 بود كه خبر تقديم لايحه ادغام وزارتخانه‌هاي مسكن و راه از جانب دولت به مجلس، منتشر شد و اعلام شد كه در كميسيون اجتماعي مجلس با اعمال اصلاحاتي اين موضوع را تصويب كرده و وزارت ارتباطات هم به ادغام مذكور اضافه شده تا اين سه وزارتخانه در همديگر ادغام شوند و وزارتخانه‌ جديدي تحت عنوان وزارت امور زيربنايي و ارتباطات تشكيل شود. اما پس از طرح اين لايحه در روز دهم خردادماه سال گذشته، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي 11 خردادماه در بررسي لايحه تشكيل وزارت امور زيربنايي و ارتباطات به پيشنهاد كميسيون اجتماعي مبني بر حذف عنوان «ارتباطات» از نام اين لايحه راي دادند.
در همان زمان سخنگوي شوراي نگهبان از مخالفت اين شورا با تشكيل وزارتخانه امور زيربنايي كه شامل ادغام وزارتخانه‌هاي مذكور است خبر داده و آن را مغاير اصل 133 قانون اساسي اعلام كرد.

داستان ادغام وزارتخانه‌ها ادامه دارد
اما اواخر هفته گذشته بازهم خبري منتشر شد كه اعلام مي‌كرد دولت براي ادغام دو وزارتخانه راه و شهرسازي و ارتباطات تصميم‌هايي گرفته است.
در اين زمينه محمد حسين‌پور، مديركل روابط عمومي و امور بين‌الملل وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در این باره گفت: خبرهاي منتشر شده در برخي رسانه‌ها درخصوص ادغام وزارت ارتباطات كه بدون منبع موثقي ذكر شده، صحت نداشته و وزارت ارتباطات همانند گذشته برنامه‌هاي خود را پيگيري مي‌كند.
او در عين حال وزارت ICT را از جمله وزارتخانه‌هاي مهم و كليدي دولت برشمرد و افزود: با توجه به رشد روزافزون توسعه خدمات الكترونيكي و بهره‌گيري از فناوري اطلاعات در سطوح مختلف وظايف زيادي از سوي قانون‌گذاران برعهده اين وزارتخانه قرار داده شده است و بر همين اساس وزارت ارتباطات برنامه‌هاي خود در راستاي پياده‌سازي دولت الكترونيكي، ايجاد شبكه ملي اطلاعات و فراهم آوري زيرساخت‌هاي مورد نياز در اين حوزه را پيگيري و اجرايي مي‌كند.

مجلس ادغام وزارتخانه را نمی‌پذیرد
محمد سلیمانی، وزیر سابق ارتباطات با بیان اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد تمامی ادغام‌های انجام شده از سوی دولت تاکنون موفقیتی به همراه نداشته گفت:‌ متاسفانه از آنجا که دولت در بررسی‌ها و تدوین برنامه‌ها به منظور ادغام وزارتخانه‌ها با عجله عمل کرد اکنون شاهدیم که طرح ادغام وزارتخانه‌ها با شکست روبه‌رو شده است.
رییس کمیته فناوری‌های نوین و هوا فضای مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر فضای مجلس براساس همین موضوعات و مشکلاتی که به دلیل ادغام‌ها در دستگاه‌های اجرایی به وجود آمده به هیچ عنوان آماده پذیرش طرح جدیدی در خصوص ادغام آن هم یک سال مانده به پایان دولت نیست.
وی با اشاره به ماموریت‌‌های مهمی که به وزارت ارتباطات واگذار شده، گفت: وزارتICT یکی از وزارتخانه‌های زیربنایی دولت در توسعه همه جانبه کشور محسوب می‌شود و از همین رو ادغام این وزارتخانه با سایر وزارتخانه‌ها به صلاح نیست چرا که امروزه همگان می‌دانند فناوری اطلاعات و ارتباطات در تمامی صنایع رسوخ کرده و توسعه بدون استفاده از راهکارهایی که امروزه از این طریق در اختیار صنایع قرار می‌‌گیرد ممکن نیست.
سلیمانی افزود: با توجه به اینکه یک سال بیشتر به پایان دولت نمانده است براساس شناختی که از فضای مجلس دارم هیچ شکی ندارم که در صورت ارایه این طرح از سوی دولت مجلس با قطعیت با آن مخالفت خواهد کرد.

اظهار بی اطلاعی مدیرکل روابط عمومی وزارت راه و شهر سازی
قاسم بي‌نياز، مديركل روابط عمومي وزارت راه و شهرسازي نيز درباره ادغام دو وزارتخانه اظهار بي اطلاعي كرد.
وي افزود: ادغام گذشته وزارت راه و ترابري با وزارت مسكن پس از بررسي‌هاي بسيار و با مقدمات فراوان انجام شد. او با تاكيد بر اينكه از اين موضوع كاملا بي‌اطلاع است، بیان كرد: اگر هم اين موضوع مطرح شده باشد بايد دليل و صحت آن را از شوراي عالي اطلاع‌رساني دولت جويا شد.
در ادامه مروري مي‌شود به اظهارات برخي مسوولان وزارتخانه‌هاي مربوطه پس از طرح موضوع ادغام دو وزارتخانه راه و ارتباطات در سال 90.
مديرعامل شركت ارتباطات زيرساخت در آن زمان تاكيد كرده بود: ادغام وزارتخانه ارتباطات و فناوري اطلاعات، کيفيت سرويس‌هاي ارتباطي را كاهش مي‌دهد. محمود خسروي گفته بود: نقش زيرساختي وزارتخانه ارتباطات و فناوري اطلاعات بسيار حایز اهميت است و اينترنت ملي، e-government و ساير سرويس‌هاي جديد، اين وزارتخانه را از يك بسترساز فيزيكي به يك بسترساز اطلاعاتي تبديل كرده است.
به گفته او طبق آمار از ميان كشورهاي دنيا، حدود 90 كشور وزارتخانه مستقل ICT دارند و 35 كشور داراي وزارتخانه ارتباطات و حمل و نقل هستند كه اين امر از اهميت موضوع ارتباطات و فناوري اطلاعات در جهان نشان دارد.
اما محمد خواجه‌پور، معاون پيشين حقوقي و امور مجلس وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اينكه طرح ادغام وزارتخانه ارتباطات در وزارتخانه‌هاي راه و مسكن با عجله تصويب شد، بیان كرده بود:‌ ظاهرا بين مجلس و دولت بر سر اين موضوع هماهنگي وجود داشته كه به اين سرعت توانست در مجلس مطرح شود و راي بياورد؛ حتي برخي نمايندگان نيز تعجب كردند طرحي كه تا يكشنبه يك فوريتي بود، به چه شكل توانست درجا مطرح شده و راي هم بياورد.
او عنوان كرده بود: با توجه به اينكه هر چهار بند اين طرح راي آورد و به تصويب رسيد، مصوبه بايد به شوراي نگهبان فرستاده شود تا مغايرتي با قانون اساسي و شرع مقدس نداشته باشد.
او درباره روند ادغام نيز گفته بود: براساس راي مجلس دولت موظف است تا سه ماه آينده آيين‌نامه شرح وظايف وزارتخانه جديد را به مجلس ارسال كند تا نمايندگان مجلس نظر خود را درباره آن اعلام و وزير مربوطه را انتخاب كنند.
خواجه‌پور درباره ديدگاهش نسبت به اين ادغام افزود:‌ ادغام كار خوبي است زيرا كوچك شدن دولت را به همراه دارد اما انتظار مي‌رفت اين اقدام با وجود سه وزارتخانه تخصصي كمي با دقت و كار بيشتري پيش مي‌رفت، هرچند برخي نمايندگان معتقد بودند كه تمامي شرح وظايف وزارتخانه‌ها را در وزارتخانه جديد ببريم اما به عقيده من اين كار راحتي نخواهد بود و نواقصي را به دنبال خواهد داشت. به گفته او هميشه انجام هر كاري نقاط مثبت و منفي را به دنبال دارد كه بايد تلاش كرد تا نقاط ضعف هم به قوت تبديل شود كه اين كار در راستاي ادغام وزارتخانه‌ ارتباطات و فناوري اطلاعات با راه و مسكن اين است كه وزارت ارتباطات را يك سازمان با يك سري زيربخش‌ها ببينند زيرا برنامه‌هاي اين حوزه بسيار اساسي است و شركت‌هايي از قبيل مخابرات كه لبه‌ تكنولوژي است،‌ زيرساخت و شركت فناوري اطلاعات در زيرمجموعه آن قرار دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :