آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12456
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1391 10:29
تعداد بازدید : 2997

پژوهشگر دانشگاه اميركبير:

نحوه توان، فرکانس کاری و قرارگیری دکل های BTS تمام استانداردها را پاس می کند

پژوهشگر پژوهشگاه فضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به تاثیر امواج ماهواره بر بدن انسان، گفت: این موضوع یک بحث داغ علمی است که هیچ قطعیتی برای آن اعلام نشده، ضمن اینکه سیگنال های ماهواره در زمان رسیدن به زمین بسیار ضعیف هستند و ضرری ایجاد نمی کنند.

امیر جعفرقلی با بیان اینکه امواج دو دسته تاثیر بر روی بدن انسان دارند،‌ گفت: تاثیر نخست تاثیر گرمایی و تاثیر دوم تاثیر بیولوژیک است. درباره تاثیر گرمایی، یک سری منحنی‌های استاندارد وجود دارد که بعد از اینکه اندازه‌گیری‌های مختلفی روی مردم مختلف انجام شد، دو دسته منحنی برای استاندارد تهیه شده است. یک دسته منحنی برای مردم عادی و یک دسته منحنی برای کسانی که شغل‌شان با امواج مرتبط است؛ مثل افرادی که بر روی دکل کار می‌کنند.

توصیه برای مکالمه کمتر از 6 دقیقه با تلفن همراه
این محقق حوزه مخابرات میدان یادآور شد: معمولا سطح استاندارد برای این دسته از افراد بالاتر از سطح استانداری است که برای مردم عادی در نظر گرفته می‌شود. در خصوص گرما، منحنی‌ها کاملا مشخص است، حتی درباره تلفن همراه نیز توصیه می‌شود که بیش از شش دقیقه با تلفن همراه به دلیل تاثیرات گرمایی که دارد، صحبت نشود.
وی گفت: معمولا BTS و دکل‌های مخابراتی به گونه‌ای طراحی می‌شود که از استاندارد منحنی‌های گرمایی برخوردار است. در دکل‌های آنتی، دکل‌های رادیو و تلویزیونی و دکل‌های BTS نحوه توان و فرکانس کاری و قرارگیری آنها تمام استاندارد را پاس می‌کند.
پژوهشگر پژوهشگاه فضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به بحث‌هایی که درباره استاندارد نبودن دکل‌های مخابراتی مطرح می‌شود، با نادرست خواندن این مباحث گفت: توان میدان الکترونیکی و مغناطیسی اطراف یک دکل اندازه‌گیری می‌شود و مشکلی برای منطقه‌ای که دکل بر روی آن قرار دارد، ایجاد نمی‌کند.
وی گفت: این دکل‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بتواند بیشترین حوزه اطراف محل قرارگیری خود را پوشش دهد و اگر قرار باشد بر روی محل قرارگیری خود تاثیر داشته باشد باید توان زیادی را مصرف کند و معمولا این‌گونه طراحی نمی‌شود.
جعفرقلی با اشاره به مباحث تاثیر بیولوژیک امواج بر روی بدن انسان، گفت: این موضوع یک بحث داغ علمی است که با بررسی آخرین مقالات در حوزه پزشکی، مهندسی برق و مخابرات در بهترین مجلات علمی دنیا متوجه می‌شویم که این موضوع هنوز مورد بحث و بررسی قرار دارد.
وی افزود: هنوز علم به قطعیت نرسیده است که آیا امواج بر روی انسان تاثیرات بیولوژیک دارد یا خیر. مباحث مربوط به تاثیرات بیولوژیک هنوز باز است و جای بحث دارد اما تاثیرات گرمایی کاملا با استانداردهای موجود قابل اندازه‌گیری و کنترل است.
پژوهشگر پژوهشگاه فضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآور شد: تجهیزات اندازه‌گیری و کنترل نیز در اختیار مراجع مربوطه است و می‌توان آن را اندازه‌گیری کرد.
وی درباره عوارض امواج ماهواره‌ای گفت: سیگنال‌های ماهواره‌ای در زمان رسیدن به زمین و دریافت بسیار ضعیف هستند و ما با قرار دادن یکسری آنتن‌های خاص که به بشقابی معروف است و تقویت‌کننده که به نام ال ان بی، امواج را دریافت می‌کنیم بنابراین ضرری ایجاد نمی‌کند.
دبیر علمی مجله علمی، پژوهشی صنایع الکترونیکی افزود: اگر ایستگاه ماهواره‌ای بر روی زمین داشته باشیم و آنتن آن، آنتن مناسبی انتخاب نشود باید توان زیادی را صرف کند. این توان ضرر زیادی ایجاد می‌کند اما معمولا این‌گونه طراحی نمی‌شوند که مشکل ایجاد کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :