آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12470
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1391 11:3
تعداد بازدید : 458

معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

6 هزار میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی

معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تخصیص شش هزار میلیارد تومان از محل فروش اموال و دارایی های مازاد این وزارتخانه در قالب ارایه تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی خبر داد.

روابط عمومی وزرات صنعت، معدن و تجارت- محسن صالحی‌نیا در حاشیه جلسه کارگروه حمایت از تولید با اشاره به سیاست وزارتخانه مبنی بر تامین مالی واحدهای صنعتی تصریح کرد: این اقدام به منظور کمک به افزایش حجم نقدینگی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی صورت خواهد گرفت.
وی،‌ مسایل و موضوعات پیش آمده  ناشی از افزایش نرخ ارز،‌ تفاوت نرخ عوامل تولید و محدودیت‌های بانکی در تامین منابع را از دلایلی ذکر کرد که تلاش وزارتخانه را برای اعطای تسهیلات اینچنینی به واحدها دو چندان کرده است.
وی تخصیص تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی و  سپرده‌گذاری قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی  را برای تامین مالی واحدهای مناسب دانست ولی کافی ارزیابی نکرد و گفت:  این تسهیلات اگر چه  در تامین بخشی از نقدینگی واحدها موثر است اما جوابگوی سرمایه در گردش مورد نیاز تمام واحدها نیست.
صالحی‌نیا با بیان این موضوع افزود: از این رو موضوع اعطای تسهیلات شش هزار میلیارد تومانی از محل فروش اموال و دارایی‌های مازاد وزارتخانه مطرح شد تا پاسخگوی بخش بیشتری از نیازها باشد.
به گفته وی، فروش بخشی از اموال و دارایی‌های مازاد وزارتخانه از طریق  سپرده‌گذاری و فروش نزد بانک‌ها، ‌ظرفیت بالاتری را برای تامین سرمایه در گردش واحدهای صنعتی ایجاد می‌کند.
معاون وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت درادامه با اشاره به روند اجرای این اقدام افزود: در حال حاضر شناسایی اموال و دارایی‌ها که قابلیت فروش و تبدیل به نقد شدن را دارند، آغاز شده است.
به گفته صالحی‌نیا مقدمات اجرایی کار در حال پیشروی است و مراحل تعیین تکلیف و واگذاری سهام در حال انجام است.
وی با بیان اینکه فروش تابع فرآیند خاصی است افزود: تشریفات و سپرده سازی این مهم باید انجام شود و تا پایان سال اجرایی خواهد شد.
وی یادآور شد: براساس توافقی که با بانک‌ها انجام شده است پس از واگذاری و سپرده کردن این مبلغ نزد بانک‌ها،‌ معادل همین مبلغ نیز  از سوی بانک‌ها اضافه خواهد شد.
معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت همچنین گفت: به دنبال این امر دستورالعملی تدوین خواهد شد تا واحدها بر حسب اولویت‌بندی و  ظرفیت‌های تولیدی برای استفاده از این تسهیلات معرفی شوند.
وی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به برگزاری جلسات دوره‌ای کارگروه حمایت از تولید افزود:  این کارگروه که به استناد اصل 127 قانون اساسی تشکیل شده و مصوبات آن در حکم مصوبات اجرایی دولت است که در طی سال‌جاری تاکنون 14 جلسه را پشت سر گذاشته است.
به گفته صالحی‌نیا،‌ موضوعات مصوب شده دراین کارگروه عمدتا جنبه عمومی بخش صنعت ومعدن را داشته و برحسب مقتضیات به مشکلات و موارد خاص واحدهای تولیدی نیز پرداخته می‌شود.
معاون وزیر صنعت، ‌معدن وتجارت در ادامه یادآور شد: کارگروه حمایت از تولید هر هفته دو بار برگزار می‌شود که یکی به کارگروه تخصصی و با حضور کارشناسان و مدیران میانی دستگاه‌های مرتبط تشکیل می‌شود و کارگروه اصلی نیز  با حضور وزیر برگزار می‌شود که تصمیمات اخذ شده برای طرح و تصویب در دولت آماده‌سازی می‌شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :