آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1251
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1390 0:0
تعداد بازدید : 521

صعود دوباره قیمت سکه از امروز

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر از احتمال افزایش دوباره قیمت انواع سکه از صبح امروزخبر داد و گفت: کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی در روز پنجشنبه موقتی بودکه روز گذشته قیمت هر اونس آن 75 دلار افزایش یافت.

ایسنا- محمد کشتی آرای اظهار داشت: قیمت های داخلی انواع سکه و طلا نیز بستگی به وضعیت نرخ ارز و اعلام نرخ توسط بانک ملی دارد.
کشتی آرای ادامه داد: چیزی که مشخص است اینکه قیمت طلا در هر صورت صعودی خواهد بود ولی اینکه تا چه حد بالا برود، مشخص نیست.
وی با بیان اینکه اوضاع اقتصادی دنیا بسیار وخیم است، گفت: شرایط بحرانی در اقتصادهای جهانی اجازه کاهش قیمت را به طلا نمی دهد.
رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر افزود: ممکن است از سوی برخی کشورها مانند آمریکا تمهیدات موقتی برای رفع بحران و افزایش قیمت ها مانند کمک های مالی صورت بگیرد اما رکود اقتصادی اجازه مهار نوسانات قیمتی را نمی دهد.
محاسبه قیمت سکه در کشور دقیق انجام می شود
در خصوص نحوه محاسبه قیمت انواع سکه رییس کل بانک مرکزی گفت: قیمت سکه در کشور بر اساس قیمت طلا در بازارهای جهانی محاسبه می شود و سازو کار مشخصی هم برای این کار وجود دارد.  محمود بهمنی در پاسخ به برخی شبهات درباره روش تعیین قیمت سکه در کشور اظهار داشت: به طور یقین روش خاصی برای تعیین قیمت سکه وجود دارد. قیمت سکه دقیقا بر اساس قیمت های جهانی و قیمت هر اونس طلا محاسبه می شود. بهمنی افزود: روش تعیین قیمت سکه به این صورت خواهد بود که در هر اونس چقدر طلا هست و هر سکه به چه میزان طلا نیاز دارد که بر اساس آن قیمت سکه تعیین می شود.وی تصریح کرد: بنابراین زمانی که قیمت های جهانی طلا بالا می رود اگر ما بخواهیم قیمت سکه را پایین تر تعیین کنیم این به مفهوم آن است که ذخایر یا منابع کشور را ارزان تر از آن چه که هست، بفروشیم و این هم توجیه ندارد.
رییس کل بانک مرکزی در ادامه تاکید کرد: البته بیشتر از قیمت های بازار جهانی هم نخواهیم فروخت چرا که می خواهیم بازار را کنترل کنیم و بر اساس قیمت واقعی در اختیار مردم قرار بدهیم.بهمنی در پاسخ به برخی از شبهات که درباره چاپ اسکناس در کشور مطرح می شود، اظهار داشت: برای چاپ اسکناس، ناظران مختلفی از جمله نمایندگان مجلس، نماینده دادستان و بسیاری از افراد حضور دارند و بر اساس تشریفات خاص اقدام به چاپ اسکناس می شود و برخی صحبت ها که بانک مرکزی اقدام به چاپ بی رویه اسکناس می کند، کذب محض است و چنین امری امکانپذیر نیست.
همچنین رییس کل بانک مرکزی از انتقال سال پایه محاسبه نرخ تورم به سال 90 خبر داد و گفت: از هفت سال قبل سال پایه تغییر نکرده حال آن که به طور معمول پس از پنج یا شش سال ، سال پایه تغییر می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :