آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1261
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1390 0:0
تعداد بازدید : 723

شوک بزرگ به دنیای فناوری

جابز از مدیریت عاملی اپل استعفا کرد

استیوجابز، بنیان گذار و مدیرعامل موفق شرکت اپل، بالاخره از سمت خود در این غول فناوری اطلاعات استعفا کرد.

فناوران- جابز پیش تر گفته بود که اگر روزی برسد که احساس کند نمی تواند وظایف اش را به انجام برساند، استعفا خواهد کرد و بالاخره این روز فرا رسید.
جابز که در سال 1976 به همراه استیو وزنیاک شرکت اپل را بنیان نهاده بود و پس از خروج 11 ساله اش از این شرکت، مجددا از سال 1996 سکان هدایت اپل را به دست گرفته بود، روز چهارشنبه گذشته با انتشار نامه ای مجددا ازسمت مدیرعاملی شرکت اش استعفا کرد. البته او همچنان ریاست هیات مدیره اپل را در اختیار خواهد داشت.
استیو جابز در ژانویه سال 2011 نیز به مرخصی استعلاجی رفته و دوباره بازگشته بود، اما این مرخصی که به دلیل ضعف مفرط بنیه بنیانگذار اپل صورت گرفت و با اینکه سرمایه گذاران می دانستند او دیگر توان کافی را برای کار تمام وقت ندارد، این امر موجب نشد که سیر صعودی قیمت سهام اپل متوقف شود. اما این بار موضوع فرق می کند. در پی انتشار نامه استعفای جابز، ناگهان سهام این شرکت با 20 دلار افت قیمت رو به رو شد.
در نامه استعفای جابز که خطاب به اعضای هیات مدیره و کارکنان منتشر شده به وضعیت جسمانی او اشاره ای نکرده است، اما پیام روشنی دارد.
در این نامه چنین آمده است: « من همواره گفته ام اگر روزی فرابرسد که دیگر نتوانم وظایفم را به انجام برسانم و به انتظارات به عنوان مدیرعامل اپل پاسخ گویم، نخستین کسی خواهم بود که موضوع را با شما در میان خواهد گذاشت. متاسفانه آن روز فرا رسیده است.»
این نامه می افزاید:» بدین وسیله از مدیریت عاملی اپل استعفا می کنم. علاقه دارم اگر هیات مدیره صلاح دبداند، همچنان به عنوان رییس هیات مدیره، مدیر و کارمند اپل انجام وظیفه کنم.»
همچنین می خوانیم:» به روال گذشته، قویا پیشنهاد می کنم که برنامه های موفقیت آمیز گذشته را ادامه دهیم و تیم کوک را به عنوان مدیرعامل اپل برگزینیم. اعتقاد دارم که روشن ترین و خلاقانه ترین روزهای اپل در پی این تغییرات فرا می رسد و منتظرم تا در نقش جدیدی شاهد این موفقیت ها باشم و در آنها سهم داشته باشم.»
البته به نظر می رسد پیشنهاد تیم کوک به عنوان مدیرعامل تشریفاتی باشد، زیرا تیم کوک که هم اکنون مدیرارشد عملیات شرکت است، عملا مدیریت عاملی شرکت را در دست داشته است.
اما اینکه چرا جابز این زمان را برای استعفا انتخاب کرده همچنان محل سوال است. گروهی می گویند احتمالا وضعیت سلامتی جابز اصلا مساعد نیست، اما به نظر نمی رسد او نسبت به یک ماه گذشته وضعیت بدتری داشته باشد و گزارش ها حاکی است او در مدت چند هفته گذشته دایم در دفتر کارش حضور داشته است. به همین دلیل یک فرضیه این است که استیو جابز این تصمیم را گرفته تا تیم کوک را در شرکت حفظ کند.
استدلال این است که امروز هر شرکتی در سیلیکون ولی علاقه مند به استخدام کسی است که در چند ماه گذشته عملا اپل را اداره کرده است. از سوی دیگر به نظر نمی رسد خود تیم کوک علاقه داشته باشد شرکت اپل را اداره کند، اما کسی او را به عنوان مدیرعامل به رسمیت نشناسد.به هرحال آن روز که تیم کوک به سمت مدیرعاملی انتخاب شود، دیر و زود فرا می رسید، اما اپل نمی توانست این ریسک را بپذیرد که کوک از انجام وظیفه بدون سمت اصلی شرکت خسته شود. از سوی دیگر اگر اتفاقا جابز می مرد، کوک نمی توانست به عنوان جانشین مدیرعامل خدمت کند و هیات مدیره و سهامداران در این مورد باید تصمیم می گرفتند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :