آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1286
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1390 0:0
تعداد بازدید : 707

بررسی دیدگاه برخی از اعضای خانه ملت به وضعیت اینترنت در ایران:

مسوولان هرچه سریع تر برای وضعیت اینترنت چاره ای بیندیشند

پهنای باند مهم ترین و اصلی ترین داده در تولید، عرضه و دسترسی به خدمات الکترونیکی است. در بازار فناوری در بخش عرضه پهنای باند از عوامل تولید و تنها بستر ارایه خدمات و در بخش تقاضا تنها عامل دسترسی به خدمات توسط متقاضی به شمار می رود.

موبنا- جایگاه پهنای باند در بازار فناوری اطلاعات به مثابه جاده ارتباطی، ناوگان و سوخت در بخش حمل‌ونقل و ارتباطات است. هزینه دسترسی به این بستر سهم و نقش مهم و قابل توجهی در هزینه‌های نهایی تولید، ارایه و دسترسی به خدمات فناوری اطلاعات دارد و تغییرات در آن تاثیر مستقیم بر کل بازار فناوری اطلاعات می‌گذارد.
بنابر آمارهای اتحادیه جهانی مخابرات، بیش از 400 میلیون مشترک باند پهن اینترنت در جهان وجود دارد که نزدیک 25درصد کل کاربران اینترنت را شامل می‌شود.
اکثر این کاربران در کشورهای توسعه‌یافته قرار دارند. نکته قابل اشاره پیشی‌گرفتن رشد اینترنت باند پهن کشورهای آسیایی به نرخ رشد سایر کشورهاست.
وضعیت نگران کننده اینترنت در حالی در کشور ما رخ داده است که در سال 1372ایران دومین کشور خاورمیانه بود که به اینترنت متصل شد؛ یعنی بسیاری از کشورهای خاورمیانه هنوز در مورد ارتباط شبکه اینترنت خود اقدامی نکرده بودند، ولی امروزه ما از همه آن کشورها عقب افتاده‌ایم.
این درحالی است  که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که یکی از دلایل عقب‌افتادگی در این زمینه  را باید کم توجهی و بی‌مهری مسوولان و برنامه‌ریزان مملکتی به موضوع اینترنت بدانیم.
عضو کمیسیون اقتصادی کشور در این مورد می‌گوید: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پول اضافه از مردم برای دسترسی به شبکه  اینترنت نگیرد.
 سید کاظم  دلخوش اباتری با انتقاد  از سرعت پایین شبکه اینترنت در کشور می‌افزاید: باید علاوه بر افزایش سرعت  و کاهش قیمت اینترنت، تولید محتوا  نیز برای این شبکه صورت گیرد.
وی با  تاکید بر اینکه  هم اکنون  استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات  به نسبت  10 سال گذشته قابل  مقایسه نیست، اظهار می‌دارد: تا چند سال پیش شاید  تعداد کامپیوترهای خانگی بسیار کم بود، ولی هم اکنون همه افراد از این وسیله استفاده می‌کنند.
وی با  اشاره به تحقق دولت الکترونیکی، خاطرنشان  می‌کند: باید شرایطی فراهم شود  که علاوه بر افراد ساکن در شهرها همه روستاییان به این شبکه جهانی دسترسی داشته باشند.
وی با  تاکید بر اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پول اضافه از  مردم برای دسترسی به شبکه  اینترنت نگیرد، می‌گوید:  ایران برخلاف سایر کشورها است و نه تنها خدمات و سرویس‌های ارتباطی گران است بلکه خود ابزار فناوری اطلاعات نیز با قیمت بالا به کاربران ارایه می‌شود،  این درحالی است که در سایر کشورها آنها  سود خود را از خدمات و سرویس‌های ارتباطی دریافت می‌کنند.
وی ادامه می‌دهد: بهتر است وزارت ارتباطات و مسوولان  هرچه  زودتر برای حل این مشکل در کشور چاره‌ای  بیندیشند.
درهمین  حال نایب اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقداست که سرعت  و دسترسی به شبکه اینترنت رضایت‌بخش نیست و مردم در این زمینه بسیار گله‌مند هستند.
 رضا رحمانی با بیان اینکه توسعه شبکه اینترنت یکی ازاصلی‌ترین ملزومات و زیرساخت‌ها به منظور توسعه یافتگی یک کشور به حساب می‌آید،می‌گوید: هزینه کردن در این زمینه به عنوان سرمایه‌گذاری زیرساختی به حساب می‌آید.
وی با تاکید بر اینکه  کمیسیون  صنایع و معادن به طور پیوسته وضعیت  قیمت، سرعت  و مشکلات مربوط به این شبکه را پیگیری می‌کند، می‌افزاید:  چندی پیش وزیر ارتباطات در  کمیسیون حاضر شد به سوال‌های برخی از نمایندگان در این خصوص پاسخ داد و برنامه های خود را اعلام کرد.
وی با بیان اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مدعی حل بسیاری از مشکلات اینترنت است، می‌افزاید: با این وجود  سرعت اینترنت رضایت‌بخش نیست و مردم در این زمینه گلایه‌مند هستند و باید حل این موضوع  در کوتاه‌ترین زمان در دستور کار قرار گیرد.
یکی دیگر از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر این باور است که  در زمینه قیمت بالای اینترنت وزیر ارتباطات باید پاسخگو باشد و مجلس به شرکت ارتباطات زیرساخت کاری ندارد.
طاهرپور اضافه می‌کند: تا کنون چندین مرتبه  با وزیر ارتباطات در زمینه قیمت بالا و سرعت پایین  اینترنت مذاکراتی  با وزیر ارتباطات داشته‌ایم و به نوعی به شکل های گوناگون اعتراض خود را در اینباره ابراز کرده‌ایم.
وی ادامه می‌دهد: تقی پور  معتقد است که  وزارت ارتباطات با ارایه اینترنت با سرعت بالا مشکل ندارد ولی تا حدودی قیمت بالاست.
وی با بیان اینکه مجلس  کاهش قیمت اینترنت را در دستور کار دارد و آن را به صورت مکرر از وزیر ارتباطات  پیگیری می‌کند، می‌گوید: مخاطب اصلی مجلس در این خصوص وزیر ارتباطات است و به شرکت ارتباطات زیرساخت در این زمینه کاری ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :