آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1302
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1390 0:0
تعداد بازدید : 931

استعفای جابز؛ خبری که دنیای فناوری را متاثر کرد

پاییز آقای مدیرعامل

«استیو جابز استعفا داد»! این خبر تنها پس از گذشت چهار ساعت از انتشارش به یکی از پرمخاطب ترین و داغ ترین اخبار اینترنت نه تنها در حوزه فناوری، بلکه در حوزه اقتصادی و صنعت تبدیل شد و تقریبا تمامی سایت های خبری، این خبر را تیتر یک خود قرار دادند. چنانچه با جست وجوی این عبارت در گوگل در همان ساعات اولیه انتشار، این موتور جست وجو تعداد اخبار مرتبط با آن را 6 هزار و 862 خبر اعلام کرد و هم اکنون تعداد خبرهای مرتبط با استعفای جابز به 11 هزار و 179 خبر رسیده است.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: CNet و گوگل

علاوه بر این، مروری بر گوگل ترندز نشان می‌دهد که تا روز 24 اوت (که هنوز این خبر منتشر نشده بود)، نام استیو جابز اصلا در فهرست 20 واژه پرجست‌وجوی گوگل به چشم نمی‌خورد، در حالی که در روز 25 اوت نام جابز هفتمین واژه‌ پرجست‌وجو شناخته شد. گوگل ترندز سرویسی است که پرجست‌وجوترین کلیدواژه‌هایی را که در گوگل جست‌وجو می‌شوند را رده‌بندی کرده و بر اساس آنها نمودار ارایه می‌دهد. با این سرویس حتی می‌توانید میزان جست‌وجوی هر کلمه را در سال‌ها و ماه‌های مختلف دنبال کنید. این امر نشان می‌دهد که چقدر این خبر مهم بوده و کاربران برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد این رویداد به اینترنت و موتورهای جست‌وجو رو آورده‌اند.

بازتاب خبر در شبکه‌های اجتماعی
خبر تلخ استعفای استیو جابز نه تنها در سایت‌های خبری، بلکه در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب بسیاری داشت و هنوز چند ساعتی از انتشار این خبر نگذشته بود که از کاربران عادی گرفته تا مدیران بزرگ دنیای فناوری شروع به نوشتن احساسات و پیش‌بینی‌های خود در توییتر و شبکه‌های اجتماعی کردند. تمامی این افراد از این خبر اظهار ناراحتی کردند و اکثرا معتقدند که استعفای استیو جابز یعنی پایان دوران طلایی اپل!
رابرت متکالفه (Robert Metcalfe)، مخترع اترنت و بنیانگذار شرکت 3Com در توییترش نوشت: استیو جابز قهرمان من بود!
پل آلن، یکی از بنیانگذاران مایکروسافت هم برای استیو جابز آرزوی بهترین‌ها را کرده و او را یکی از بزرگ‌ترین مبتکران صنعت فناوری نامیده است.
گای کاواساکی، یکی از مدیران اپل هم در گوگل پلاس نوشت: هیچ مدیرعاملی در تاریخ بشر بیشتر از استیو جابز به مشتریان، کارمندان و سهامدارانش خدمت نکرده است. من به کار کردن با او افتخار می‌کنم.
رندل استفنسون، مدیرعامل AT&T هم در پیام ایمیلی گفت: استیو جابز یکی از با استعدادترین کارآفرینان و خلاق‌ترین فکرهاست. ما به کار با او افتخار می‌کنیم و امیدواریم همکاری خوب‌مان تداوم پیدا کند.
مارک بنیوف، مدیر اجرایی Salesforce.com در پیام توییتش نوشت: استیو جابز بزرگ‌ترین مدیر در تاریخ صنعت فناوری است و این پایان یک دوران خوب است.
بیل گراس، مدیر اجرایی Idealab در گوگل‌پلاس نوشت: استیو جابز ابر قهرمان کسب‌وکارهاست. وی زندگی تمام افراد جهان را متحول کرده است.
جف کلاویر، بنیانگذار و یکی از مدیران SoftTech نیز در پیام توییترش نوشت: میلیون‌ها نفر از ما از رهبری جابز محروم شده‌ایم. چه کسی می‌تواند بعد از وی در صنعت فناوری و طراحی تاثیرگذار باشد؟
گری شاپیرو، مدیر اجرایی انجمن وسایل الکترونیکی مصرفی گفت: جابز افسانه زنده‌ای است و شرکت اپل را با نیروی خارق‌العاده‌اش رهبری کرده است. امیدواریم که این شرکت همچنان پله‌های موفقیت را طی کند.
حتی استیو وزنیاک، بنیانگذار قبلی اپل هم در توییتر نوشت: برای ۱۰۰ سال آینده استیوجابز به عنوان بزرگ‌ترین مدیر دوران ما شناخته خواهد شد.
تقریبا تمام کارمندان اپل هم نسبت به رفتن استیو جابز ابراز احساسات کرده‌اند. مایکل گارتنبرگ، تحلیلگر موسسه گارتنر می‌گوید: این پایان یک دوران برای اپل است. هرچند مهم است که به یاد داشته باشیم استیو جابز همچنان به عنوان رییس هیات مدیره به فعالیت ادامه خواهد داد.
یکی از تحلیلگران IDC هم می‌گوید: جابز یک نماد بود و کاری که با اپل کرد در دنیای تجارت تا به حال توسط هیچ کس دیگری انجام نشده است. مدیریت استیو جابز به عنوان یک مبحث آموزشی تا ده‌ها سال در کتاب‌های مدارس مدیریت تدریس خواهد شد.
 سقوط ارزش سهام اپل
بعد از انتشار خبر استعفای جابز از اپل، ارزش سهام این شرکت در بازار بورس آمریکا 7 درصد کاهش یافت. برخی شرکت‌های اصلی همکار و طرف قرارداد با اپل هم از این مشکل در امان نماندند. به عنوان مثال سهام شرکت تایوانی فاکسکان که در زمینه ساخت آیفون و آی‌پد با اپل همکاری می‌کند هم با 2 درصد کاهش روبه‌رو شده است. در مقابل، ارزش سهام برخی شرکت‌های رقیب اپل مانند HTC و سامسونگ که درگیر منازعات حقوقی با این شرکت هستند تا 3 درصد افزایش یافت. تحلیلگران بازار می‌گویند علت این کاهش اولیه، آن است که سهامداران هنوز شناختی از تیم کوک فردی که قرار است جایگزین استیو جابز شود، ندارند و به علت شک و دودلی درمورد او ارزش سهام اپل هم کمتر شده است. آنان معتقدند در صورتی که کوک بتواند ثبات اپل را حفظ کند این مشکل هم از بین می‌رود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :